Ana SayfaBizden HaberlerÇalışan mutluluğuna odaklanan TEB, Avrupa ve Türkiye’nin “En İyi İşvereni” sertifikasına layık görüldü

Çalışan mutluluğuna odaklanan TEB, Avrupa ve Türkiye’nin “En İyi İşvereni” sertifikasına layık görüldü

Şirketlerin insan kaynakları politika ve uygulamalarını değerlendiren dünyanın saygın kuruluşlarından Top Employers Institute, Türk Ekonomi Bankası’nı (TEB) temel yönetim ilkelerinden biri olarak benimsediği “Çalışana Değer Verme” doğrultusunda çalışan mutluluğuna odaklanarak hayata geçirdiği çalışmaları nedeniyle Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında gösterdi. TEB böylece “Çalışana Değer” ilkesi altındaki çalışmalarının başarısını Avrupa ve Türkiye’nin “En İyi İşvereni” sertifikası ile taçlandırmış oldu

Top Employers Institute (En İyi İşverenler Enstitüsü), Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) “Çalışana Değer” ilkesi ile yaptığı çalışmalardaki başarısını, Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşvereni sertifikalarına layık görerek tescil etti. TEB böylece Türkiye’de 2014 yılında sertifikayı alan tek finans kuruluşu olmasının yanı sıra Avrupa’nın da En İyi İşverenleri arasına girmeyi başardı.

TEB’in elde ettiği bu başarı küresel ortağı BNP Paribas’nın Avrupa’nın en iyi işverenleri arasına girmesine de önemli bir katkı sağladı. Türkiye ile birlikte faaliyet gösterdiği toplam 5 ülkede Avrupa’nın en iyi işvereni seçilmesi, BNP Paribas’ya da Avrupa’nın en iyi işvereni sertifikasını kazandırdı.

Top Employer Institute 1991 yılından bu yana denetleme şirketi Grant Thornton’un gözetiminde şirketlerin insan kaynakları politika ve uygulamalarını değerlendiriyor. Bu yıl İngiltere, İtalya, Hollanda, İspanya gibi 20’ye yakın Avrupa ülkesinden 845 şirketin değerlendirildiği süreçte TEB, ilk yüzde 25’lik dilime girmeyi başardı. Eğitim, kariyer, kültür yönetimi, özlük ve yan haklar başlıkları altında beş ana kriter üzerinden yapılan değerlendirmede TEB, “Çalışana Değer” ilkesi çerçevesinde; sistemsel yaklaşımı, çalışanlarına sunduğu olanaklar, eğitim ve kariyerde fırsat eşitliği alanlarındaki güçlü yönleriyle dikkat çekti.

TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Nilsen Altıntaş, “Bu uluslararası başarımızın arkasında “Çalışana Değer” ilkemiz çerçevesinde çalışanlarımıza sunduğumuz gelişim olanaklarını en zor dönemlerde bile kesintisiz sürdürmemiz ve çalışana yapılan yatırımdan hiçbir zaman ödün vermememiz yatıyor. Biz TEB Grubu olarak 10 binden fazla çalışanımızla büyük bir aileyiz. Bu büyük ailenin her bir üyesinin mutluluğu bizim için önemli bir başarı kriteri. Çalışan mutluluğu, mutlu müşteriyi; mutlu müşteri de mükemmel iş sonuçlarını beraberinde getirir.

Biz de çalışanlarıyla yükselen bir banka olma hedefiyle yola çıktık. Çalışanlarımızı dinleyerek, onlarla birlikte bu yolculukta yan yana yürüyerek kendimize zor ama önemli bir hedef koyduk. Bugüne kadar kat ettiğimiz önemli mesafeyi, önümüzdeki yıllarda katlayarak artırmaya ve bu süreçteki başarılarımızı tescillendirmeye devam edeceğiz” dedi.

“Kurum kültürümüzün temelinde “Çalışana Değer” ilkesi var”

Doç. Dr. Nilsen Altıntaş, “Kurum kültürümüzün temelinde “Çalışana Değer” İlkesi var. Bu ilke çerçevesinde çalışan mutluluğunu odağımıza alarak hayata geçirdiğimiz çalışmalar sonucunda bankamızın bir dünya kuruluşu tarafından hem Avrupa hem de Türkiye ölçeğinde  “En İyi İşveren” olarak sertifikalandırılması bizim için gurur kaynağı oldu” dedi.

“Kurum olarak başarıyı kucaklayabilmek ve hedeflerimize ulaşabilmek için, TEB ailesine katılan herkesi kendini evinde gibi hissettirmeliyiz” diyen Altıntaş şunları kaydetti;  “Mutlu çalışanlar hem kuruma bağlılık gösterir hem de yüksek çalışma performansı sergiler. Biz 2012 yılında En İyi İşyeri olma hedefiyle uzun bir yolcuğa çıktık ve bu süreci projelendirdik. Bunun sonuçlarını da almaya başladık. Top Employer Institute’ün yaptığı bu değerlendirme sonucu, BNP Paribas’nın “çalışana değer” ilkesi çerçevesinde yaptığı araştırma sonuçlarını da destekler nitelikte. BNP Paribas’nın, Towers Watson ile ülke normlarına göre yaptığı Global People Survey (Global Çalışan Anketi) sonuçlarına göre TEB, “çalışana değer” ilkesi ile hayata geçirdiği çalışmalarla hem ülke hem de BNP Paribas dünyasında en iyi performans gösteren banka. Great Place to Work Institute tarafından yapılan En İyi İşyeri Anket sonuçları da bu sonuçlarla paralellik gösteriyor. Bu sonuçlar bir yıl içinde Bankada çalışan mutluluğunda yüzde 11’lik artış olduğunu ortaya koyuyor. Bu sonuçlar bizim için bir varış noktası değil, kendimize koyduğumuz iddialı hedeflere ulaşmak için bir motivasyon kaynağı. Biz “en iyi işyeri” olduk demiyoruz, sürekli daha iyiyi hedefliyoruz ve bunu bir yolculuk olarak ele alıyoruz. Bu yolculukta da daha kat edeceğimiz yol var” diye konuştu.

Çalışanın Sesi Platformu sektörde bir ilk

Doç. Dr. Nilsen Altıntaş, En İyi İşyeri olma hedefiyle banka içinde birçok adım attıklarını anlattı. TEB olarak, sektörde bir ilke imza atarak organizasyondaki tüm grupları temsil eden 600 kişiden oluşan Çalışanın Sesi Platformu’nu kurduklarını belirten Altıntaş, “Kurum içinde her yıl yaptığımız anket sonuçlarını Çalışanın Sesi Platformu üzerinden tüm çalışanlarımızla paylaşıyoruz. Platformda yer alan çalışanlarımızın görüşleriyle birlikte gelişim alanlarını belirleyerek, aksiyon planlarımızı hazırlıyoruz. Yine alınan aksiyonların etkisini bu platform sayesinde takip edebiliyoruz. Bu sayede çalışanlarımızın kendilerini ve işlerini doğrudan etkileyen karar süreçlerinde etkin olmalarını sağlarken, yine banka içindeki yeni uygulamaların çalışanlar tarafından daha kısa sürede anlaşılarak sahiplenilmesini sağlıyoruz” dedi. Nilsen Altıntaş, En İyi İşveren Sertifikası almalarında Çalışanın Sesi Platformu’nun büyük etkisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz

TEB çalışanlarını yetenek gelişimi açısından desteklediklerini sözlerine ekleyen Altıntaş, “‘Yetenek Gelişim Programı’ kapsamında yüksek potansiyel ve performans gösteren yaklaşık 1000 TEB Yıldızı’nın güçlü ve gelişime açık yönlerini belirleyerek, onlara gelecekteki kariyer yolları ile ilgili danışmanlık veriyor, 18 aylık kişiye özel gelişim planları oluşturuyoruz.

Bu gelişim planında, sadece eğitimler değil aynı zamanda rotasyon, inovasyon projelerine ve workshoplara katılım gibi kendilerini çeşitli alanlarda geliştirebilecekleri faaliyetler de bulunuyor. Yeteneklerin kurum içinde daha iyi tanınmalarını sağlamak amacıyla düzenli kariyer platformu toplantıları ve Yetenek Günü gibi etkinlikler düzenliyoruz. Sadece kendi alanlarında değil diğer alanlarda da inovatif fikirlerini hayata geçirmeleri için gerekli imkânları sunuyor ve BNP Paribas Grubu içinde de uluslararası kariyer kulvarları açıyoruz” dedi.

Çalışanlar ve aileleri için Saklıköy

Altıntaş, “İş ve yaşam arasında iyi bir denge kurmaları için çalışanlarımızı teşvik ediyoruz. Saklıköy yatırımını bu nedenle hayata geçirdik. Saklıköy’de doğa içerisinde, 70 dönümlük arazi üzerinde yer alan TEB Formasyon Akademisi, bir eğitim merkezi olmanın ötesinde tüm TEB Grubu çalışanları ve çalışanlarımızın aileleri ile keyifli zaman geçirebilecekleri şekilde tasarlandı. 120 kişilik konaklama ve 600 kişilik piknik alanı kapasitesi, spor, sanat ve eğlence imkanı sunan ortamı ile TEB Grubu çalışanları ve aileleri için bir buluşma noktası” diye konuştu.

Teknolojideki gelişmeler ve çalışanların buna bağlı artarak değişen yeni beklentilerine paralel olarak TEB, sosyal ve dijital alanda her türlü olanağı hem çalışanlarına hem de çalışan adaylarına sunuyor. Profesyonel iş ağı LinkedIn’de 29 bin takipçi ile Türkiye’deki bankalar arasında en çok takip edilen banka olan TEB, sosyal medya üzerinden iş başvuruları kabul ediyor. Twitter üzerinden her hafta genç yeteneklerin kariyer hakkında her türlü sorularına yanıt bulabilecekleri “Tweet-Talk” seansları düzenliyor. TEB Yüzyüze uygulamasıyla TEB’de çalışmak isteyen adaylarla video bazlı mülakatlar yapılıyor. Eğitimlerinin %31’ini dijital ve sosyal öğrenme araçlarını kullanarak hayata geçiren TEB, geleneksel e-öğrenmenin yanı sıra oyun tabanlı eğitimler, video tabanlı eğitimler, webinar, sosyal öğrenme, mobil öğrenme, podcast, infografik gibi çeşitli öğrenme araçlarını kullanıyor. TEB, dijital öğrenme uygulamaları ile dünya çapında şirketlere eğitim teknolojileri konusunda danışmanlık veren kurumların başında gelen Brandon Hall Group tarafından Excellence Awards’ta geçtiğimiz yıl 2 ödül birden aldı. TEB, e-öğrenme dalında “En İyi İçerik” kategorisinde bronz, ”Oyunlaştırmanın eğitimde en iyi kullanımı” kategorisinde ise gümüş ödüle layık görüldü.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Hakkında:

Türk bankacılık sektörünün saygın ve ayrıcalıklı bir finans kurumu olan Türk Ekonomi Bankası (TEB), bankacılık faaliyetlerine 1927 yılında başlamıştır. Kurulduğu yıldan bu yana genişlettiği şube ağı, ürün ve hizmet çeşitliliğiyle yatırım, leasing, faktoring, portföy yönetimi gibi finans sektörünün çeşitli alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Şubat 2005’te dünyanın en güçlü bankalarından biri olan ve 80’i aşkın ülkede faaliyet gösteren BNP Paribas, Şubat 2000’de halka açılan TEB’e ortak olmuştur. TEB, BNP Paribas ile gerçekleştirilen ortaklığın ardından, kurumsal, ticari ve özel bankacılık alanlarındaki uzmanlığını bireysel bankacılık, işletme bankacılığı ve KOBİ bankacılığı alanlarına da taşımaktadır. Bugün TEB, 53,4 milyar TL değerindeki konsolide aktif büyüklüğü ve 10 binden fazla çalışanıyla Türk finans sektörünün büyük oyuncularından biridir.

Top Employers Institute Hakkında

Top Employers Institute (En İyi İşveren Enstitüsü), İnsan Kaynakları alanındaki çalışmalarını kapsamlı bir şekilde değerlendirdikten sonra ödüllendirdiği şirketlerin İnsan Kaynakları politikalarının ve uygulamalarının başarısını tescil etmek üzere sertifika vermektedir. Dünya genelinde çok sayıda ülkede faaliyet gösteren Top Employers Institute, her yıl tüm sektörlerden 750’den fazla şirketi sertifikalandırmaktadır. Top Employers araştırmasının yöntemi her ülkeye özel olarak adapte edilmekte ve İnsan Kaynakları uzmanlarından ve iş ortaklarından oluşan yerel ekipler ile yakın iş birliği içinde geliştirilmektedir. Değerlendirme süreçlerinde, tazminat politikaları, çalışma koşulları, özlük hakları, kurum kültürü, eğitim, kariyer fırsatları ve kariyer gelişimini kapsayacak şekilde, şirketlerin İnsan Kaynakları alanındaki çalışmalarının tüm yönleri detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.

Nilsen