Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiCannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali Başlıyor!

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali Başlıyor!

Dünyanın en prestijli yaratıcılık festivallerinden Cannes Lions, bu yıl 17-22 Haziran 2019 tarihleri arasında Fransa Cannes’da düzenleniyor. TEB’in sponsor olduğu Cannes Genç Aslanlar Türkiye Yarışması kazananları da Fransa yolcusu…

2019 Cannes Lions International Festival of Creativity (Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali), 17 Haziran 2019 tarihinde başlıyor. 22 Haziran 2019 tarihinde sonlanacak olan dünyanın en önemli yaratıcılık festivali, bu yıl da Fransa’nın Cannes kentinde pek çok reklamcı ve iletişimciyi ağırlayacak.

1954 yılından bu yana Cannes’da gerçekleştirilen 2019 Cannes Lions International Festival of Creativity (Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali), sektörün iş kalitesi ve yaratıcılığını artırmayı hedefliyor. Cannes Lions’dan ödülle dönmek, her reklamcının hayali!

Yaratıcılığın ödüllendirildiği ve teşvik edildiği bu festivaldeki oturumlar ve atölyeler de iletişimcileri buluşturan, yeni fikirlerin tartışıldığı platformlar… Cannes’da alınan “Aslan”, reklamcılar ve iletişimciler için tam anlamıyla bir dönüm noktası…

Cannes Lions ödülleri, reklam ve iletişim sektörü için büyük önem taşıyor.

66’ncısı bu yıl 17-21 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali için Fransız Riviera’sındaki tarihi kasaba da hazır! Cannes her yıl olduğu gibi 2019’un Haziran ayında da dünyanın dört bir tarafından insanların bir araya geldiği, yeni fikirler keşfettiği global bir merkez haline gelmiş durumda.

Yeni Nesil Liderlere İlham Veriyor

İletişim dünyasının buluşma noktası Cannes Lions, yarışmalar ve ödüller sayesinde yeni nesil liderlere de ilham veriyor. Küresel anlamda meslektaşların “network”ünü genişletmesine imkan sağladığı gibi yeni yeteneklerin keşfedilmesini de sağlıyor.

Cannes Lions neden önemli? Çünkü günümüzde yaratıcılığın tanımı değişmiş durumda. Yaratıcılık artık yalnızca hikaye anlatma sanatıyla sınırlı değil. Son derece karmaşık bir sistemde tüketicilerle anlamlı bağlantılar kurmak için iletişimcilerin yepyeni fikirlere, araçlara ihtiyaçları var. Dolayısıyla 2019 Cannes Lions International Festival of Creativity (Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali), tüm bunları keşfetmek için fırsatlar sunan büyük bir arena.

Öyle ki farklı şirketlerin metodolojileri, yaklaşımları, başarıları da sorgulanıyor; küçük girişimcilerden uluslararası şirketlere kadar… Özgün fikirler yarışıyor, etkili isimler sahne alıyor, paneller düzenleniyor.

Cannes Lions’da bu nedenle kategoriler de çok çeşitli, yıllar geçtikçe de zenginleşiyor. Açık Hava, Mobil, Ürün Tasarımı, Promosyon ve Aktivasyon… Her alandaki yaratıcı çalışmalar masaya yatırılıyor.

Genç Profesyoneller İçin Global Bir Arena: Cannes Young Lions (Genç Aslanlar)

Cannes Young Lions (Genç Aslanlar) ise belli bir yaşın altındaki reklam profesyonellerinin verilen brief’e göre festival süresince ürettikleri işlerle yarıştıkları, gençler için çok önemli bir adım. Türk Ekonomi Bankası (TEB) ise genç profesyonellere yönelik Cannes Young Lions (Genç Aslanlar) yarışmasına bu yıl sponsor oldu. Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) sponsor olduğu Genç Aslanlar Türkiye Yarışması 30 yaşın altında olan pazarlama iletişimi alanındaki profesyonelleri kapsıyor. Bu yıl yarışmaya dört farklı kategoride başvuru yapıldı, kazananlar belirlendi.

Cannes Genç Aslanlar Yarışması seçmeleri 20 Mayıs-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapıldı ve şimdi de kazananlar, Fransa’da düzenlenen reklamcılık festivali Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde yarışmak için hazır! Genç Aslanlar Türkiye kazananları Young Lions’da yarışacak, iddialarını ortaya koyacak.

TEB’nin sponsoru olduğu Cannes Young Lions Yarışması’nın kazananları bir arada. Genç Aslanlar’a tebrikler; Cannes’da başarılar!

Cannes Lions 2019’dan En Yeni Haberler

Cannes Lions 2019’dan da birkaç taze haber verelim. Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali yönetimi, 2019 yılının medya kişisinin Jeffrey Katzenberg olduğunu açıkladı. Jeffrey Katzenberg, WndrCo. çatısı altındaki medya platformu Quibi’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. Katzenberg ayrıca tüketici teknolojisi pazarında faaliyet gösteren işletmelere yatırım yapan; bu işletmeleri satın alan, geliştiren ve yöneten WndrCo. şirketinin de kurucu ortağı ve yönetici ortağı.

Cannes Lions CEO’su Philip Thomas, Jeffrey Katzenberg’ün “Yılın Medya Kişisi” ödülünün temsil ettiği her şeyi karşılayan bir isim olduğunu söyleyerek neden Katzenberg’ünn seçildiğini şu sözlerle açıkladı: “Jeffrey Katzenberg, sınır tanımayan yaratıcı liderliği ve vizyonuyla eğlence, medya ve teknoloji dünyasında faaliyet gösteren yüksek profilli işletmelerin dönüşmesine ve çığır açan başarılar elde etmesine öncülük etti. İçgörü ve ilhamını geçtiğimiz yıllarda başarıyla Cannes Lions sahnesine taşıyan Katzenberg, festivalin iyi bir dostu. Kendisine bu prestijli ödülü sunmak büyük bir onur.”

Cannes Lions 2019 jürisinde Türkiye’den de üç isim var. Jüri üyelerinin yüzde 48’ini kadınların oluşturduğu festivalde, 50’yi aşkın ülkeden gelecek uzman isimler bulunmakta. Jüri heyeti, 13 kategoride yarışacak işleri değerlendirecek. İlk kez bu yıl Ürdün ve Fas’tan da temsilciler olduğunu ekleyelim. Cannes Lions jürisinde Türkiye’den yer alacak isimler şöyle: TBWA\Istanbul CCO’su İlkay Gürpınar “Film Lions”, Manajans J. Walter Thompson ECD’si Sami Basut “Direct Lions” ve Socar Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat Lecompte “PR Lions” kategorilerinde jüri koltuğunda…

Cannes Lions 2019’da “Yılın Yaratıcı Reklamvereni” (Creative Marketer of the Year): Apple.

Apple ise Cannes Lions’da “Yılın Yaratıcı Reklamvereni” (Creative Marketer of the Year) seçildi. Bu ödül 1992 yılından veriliyor ve Apple da ilk kez bu ödülü kazanmış oldu. Geçtiğimiz yıl “Creative Marketer of the Year” ödülüne teknoloji ve yaratıcılığı birleştiren iletişim çalışmaları nedeniyle Google layık görülmüştü (Burger King, Coca-Cola, IKEA, Samsung, Heineken, Mars, McDonald’s ve Unilever gibi markalar da bu ödülü kazananlar arasında.)

Apple’ın pazarlama iletişiminden sorumlu başkan yardımcısı Tor Myhren, muazzam bir gurur yaşadıklarını ifade ederken tüm yaratıcı insanların yakından takip ettiği ödül töreninde böyle bir ödül almanın önemine vurgu yaptı. Myhren, günün birinde bu insanların Apple bünyesinde çalışma ihtimali olabileceğini de sözlerine ekledi. Bu dev teknoloji şirketi, geçen yıl düzenlenen ödül töreninde “Brand Experience & Activation ve Titanium” kategorilerinde ödül kazanmıştı. TBWA/Media Arts Lab tarafından hazırlanan ve Spike Jonze yönetmenliğinde çekilen “Welcome Home” reklam filmiyle Entertainment Lion for Music kategorisinde Grand Prix kazanan Apple, bu ödüllerin yanı sıra 2018’de 10 farklı kampanyada toplam 22 ödüle layık görülmüştü.

Apple, TBWA/Media Arts Lab tarafından hazırlanan ve Spike Jonze yönetmenliğinde çekilen Welcome Home reklam filmiyle Entertainment Lion for Music kategorisinde Grand Prix kazandı.

Geçen Yıl Türkiye’ye de Ödüller Geldi

Cannes Lions 2018’e damga vuran işlerden de örnekler vermekte fayda var ki Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin önemi bir kez daha net anlaşılsın! Geçen yıl 65’incisi düzenlenen festivalde, 26 kategoride ödüller dağıtılmış ve Türkiye’den toplam 302 başvuru yer almıştı. 4129Grey, TBWA\ISTANBUL ve Medina Turgul DDB da Türkiye’ye ödüllerle dönmüştü.

Festivalden Grand Prix ile ayrılan kampanyalar hakkında kısa bir bilgi verelim: Uluslararası Af Örgütü Türkiye için hazırladığı The Insiders ile 4129Grey, PR kategorisinde bir Bronz Aslan ve Print & Publishing kategorisinde de bir Altın Aslan aldı. Fear & Fantasy İstanbul için hazırladığı Fear & Fantasy Festival ile TBWA\ISTANBUL ve Koçtaş için hazırladığı Massive Shelf, Tape Measure, Chrome Hanger çalışmaları ile Medina Turgul DDB de Outdoor kategorisinde birer Bronz Aslan ile ödüllendirildi.

Bu yıl Cannes Lions 2019 da büyük bir heyecanla bekleniyor! 2019 Cannes Lions International Festival of Creativity (Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali) için geri sayım başladı. Cannes Young Lions (Genç Aslanlar) Türkiye Yarışması Sponsoru TEB de tüm yarışmacılara başarılar diler!