Ana SayfaBizden HaberlerCEO CLUB’DA LİDERLER DİJİTAL BANKACILIĞIN GELECEĞİNİ KONUŞTU

CEO CLUB’DA LİDERLER DİJİTAL BANKACILIĞIN GELECEĞİNİ KONUŞTU

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) etkinlik sponsorluğunda CEO Club organizasyonu düzenlendi. “Dijital Bankacılık Zirvesi” temalı buluşmada Türkiye’nin lider kurumlarının CEO’ları, bankacılığın dijital geleceği için atılacak adımları değerlendirdi.

Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) etkinlik sponsorluğunda düzenlenen geleneksel CEO Club toplantıları kapsamında, Türkiye’nin lider kurumlarının CEO’ları bir araya geldi. “Dijital Bankacılık Zirvesi” temalı etkinlik, 20 Nisan tarihinde Conrad Hotel İstanbul’da gerçekleşti.

Capitalilk

Zirve, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ve Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’in açılış konuşmalarıyla başladı. Accenture Finansal Hizmetler Sektör Lideri ve Yönetici Ortağı Dilnişin Bayel’in moderatörlüğündeki “Dijital Bankacılık Zirvesi”nde TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Cisco Türkiye Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince konuşmacı olarak yer aldı.

“Dijital Bankacılık Zirvesi”ndeki panel oturumunda, Türkiye’de finansın dijital dönüşümüne öncülük eden kurumların genel müdürleri, dijital bankacılığın yarınını ve dijital hizmetlerin sosyoekonomik gelişime katkısını konuştu. Bankacılığın dijital geleceği için stratejik yol haritalarının tartışıldığı zirvede; CEO’lar, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve toplumsal kalkınma için mobil ve dijital teknolojilerle zenginleşmiş finans hizmetlerinin önem taşıdığını vurguladı.

Panelde yaptığı konuşmada TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici şunları kaydetti: “Ülkemizde ve dünya genelinde bankacılık sektörü önemli bir değişim sürecinden geçiyor. Teknolojinin gelişmesi ve erişilebilir olmasıyla, hayatımızın her alanına nüfuz eden dijitalleşme, sektörde de iş yapış şekillerinde köklü değişikliklere yol açıyor. Klasik bankacılık faaliyetleri yerini yeni nesil bankacılık kanallarına bırakıyor; bankacılık dijital dünyaya taşınıyor. Türkiye dijital bankacılıkta oldukça inovatif ve öncü konumda. Biz de TEB olarak dijital bankacılığa 2000’li yılların başında giriş yaparak, bu alanda yatırım yapan ilk bankalar arasında yerimizi aldık. Dünyadaki trendleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden şirketlerden biri, hatta birçok noktada ‘ilk’lerin bankasıyız. Mobil bankacılık uygulamamız CEPTETEB ile ‘QR kodla kartsız para çekme’ ve ‘Çizerek PIN Girme’ gibi Türkiye’de hatta dünyada birçok yeniliği sektöre kazandırdık. Türkiye’de Google Glass’a özel finansal uygulama geliştiren ilk banka olduk. Geliştirdiğimiz bulut üzerinden temassız mobil ödeme uygulamasıyla, kredi kartı müşterilerinin ödemelerini akıllı telefonları üzerinden daha hızlı ve kolay yapmalarını sağlayan altyapıyı oluşturduk. Dijital bankacılığa stratejik önem veriyor, yenilikçi ürün geliştirmede öncü bir rol üstleniyoruz. Bu doğrultuda, dijital bankacılık platformumuz CEPTETEB’i direkt bankacılık platformumuzun ana markası haline getirdik. TEB olarak 2014 yılı sonunda dijital bankacılık kanallarının kullanımında önemli bir artış elde ederek müşterilerimizin yüzde 83’ünü bu kanallara taşıdık. İnternet bankacılığı kullanıcı tabanı aktif müşterilerimizin %28’ine ulaştı ve sektörde en yüksek 2. penetrasyon oranını yakaladık. Mobil bankacılık kullanıcı tabanı ise aktif müşterilerimizin %11’ine ulaştı ve mobil bankacılık penetrasyonunda sektör lideri olduk. Önümüzdeki dönemde, Türk bankacılık sektörünün kuvvetli sermaye yapısıyla büyümenin finansmanında aktif rol oynarken, toplumun ve ekonominin çağın ve rekabetin koşullarına uygun şekilde dönüşümüne de katkı sağlayacağına inanıyorum.”

capital1capital2

capital3

capital4