Ana SayfaBizden HaberlerCEPPOS: TEB Nakit Yönetimi’nden şapka çıkarılacak bir yenilik daha…

CEPPOS: TEB Nakit Yönetimi’nden şapka çıkarılacak bir yenilik daha…

TEB, 2013 yılında CEPPOS ürünü ile BANKING TECHNOLOGY AWARD tarafından Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Bankacılık ve teknoloji alanında uluslararası yayın yapan Banking Technology Magazine ve SIBOS Daily News gibi yayınları bulunan Ödül Organizasyonun Juri üyeleri arasında JPMorgan, HSBC, RBS, Datamonitor gibi banka ve teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri yer almaktadır. 31 Ekim 2013 ‘de Londra’da 14’üncüsü düzenlenen Banking Technology Awards ödül töreninde jüri özel ödülüne layık görülen CEPPOS, 2012 yılında da International Business Awards tarafından da yılın en iyi B2B ürünü kategorisinde Stevie Bronz ödülüne layık görülmüştü.

CEPPOS: TEB Nakit Yönetimi’nden şapka çıkarılacak bir yenilik daha…

Konuşmaları aktaran ilk telefon cihazı, Charles Sumner Tainter ve Alexander Graham Bell tarafından geliştiren Radyofon adlı aygıttır. İki bilim adamı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirdiler. Verici Washington’da, 13.Cadde’deki Franklin School’un tepesine konmuştu. Tainter, ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı: ‘Bay Bell… Bay Bell… Beni duyabiliyorsanız, lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın.’ Az sonra Bell, 14.Cadde’de bulunan laboratuvarının penceresine geldi. Şapkasını çıkardı, bir an durdu, sonra şapkasını sallamaya başladı.

Türklerde ilk telefon Osmanlı döneminde 1908 yılında uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralları 1911 yılında hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı cumhuriyet döneminde Atatürk’ün emriyle 1926 yılında Ankara’da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralları kurulmaya başlandı.

Telefonların finans sektöründe kullanımına baktığımızda; bankalar ilk olarak WAP bankacılığı ile hesap hareketlerine erişimi 2000’li yılların başında gerçekleştirdi. O dönemde cep telefonlarının internet bağlantısı yaygın olmadığı için WAP bankacılığı da beklenen ilgiyi görmedi. Zaman içinde 3G bağlantısı ve gelişen cep telefonu teknolojileri ile artık hepimizin cep telefonlarından internet erişimi her an her yerde mümkün hale geldi.

Teknolojideki bu gelişmeler üzerine biz bankacılar, ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak mobil bankacılık ürünleri geliştirmeye başladık.

WAP bankacılığından sonra, son 5 yıl içinde radyo frekans (NFC) teknolojisi ile SIM kartlarının kredi kartı gibi çalışması sağlandı.

Artık günümüzde cep telefonları sadece sesli görüşmeler ve mesajlaşmalarda kullanılmıyor. Internet erişimi ile küçük bilgisayarlar ve ödeme araçları olarak bizlere hizmet veriyor.
Halen dünyada ek aparatlar kullanılarak cep telefonlarını, mobil pos cihazı olarak kullanma teknolojileri araştırılırken, TEB Nakit Yönetimi de “CepPOS” ile dünyada ilk olarak, ek aparat kullanmadan cep telefonlarına POS cihazı özelliği ekledi!

Bu sayede, cep telefonları kredi kartı yerine ödeme aracı gibi kullanılabildiği gibi, CepPOS ile POS cihazı yerine tahsilat aracı olarak da kullanılabiliyor.

CepPOS, satış temsilcilerinin cep telefonları ve mobil el terminali cihazlarında çalışan kredi kartı ile tahsilat yapabilmenizi sağlayan TEB Nakit Yönetimi’nin sahada satış yapan şirketlere sunduğu inovatif bir mobil tahsilat üründür.

Inovatif özelliğini, dünyanın en saygın ödül organizasyonlarından biri olan Uluslararası İş Ödülleri (International Business Awards) kapsamında düzenlenen Stevie Ödülleri’nde 2012’de Yılın Yeni Ürün/Hizmeti – B2B Ürünleri Kategorisi’nde de Bronz ödül alarak kanıtladı.

CepPOS şirketinizin yurtiçinde geniş satış ağına yönelik satış ve tahsilat süreçlerine kolaylıklar sağlıyor ve avantajlar sunuyor. Satış temsilcileriniz ile yürüttüğünüz satış ve tahsilat süreçlerinde, Mobil POS cihazına ihtiyaç duymadan, satış temsilcilerinizin “cep telefonları veya el terminali cihazları” aracılığıyla, müşterilerinin kredi kartlarından tahsilat yapılabilmesini sağlıyor. Müşterilerinizin nakit, çek ve senet gibi ödeme araçlarının yerine kredi kartı ile “peşin, vadeli veya taksit seçenekleriyle” ödeme yapılabilmesini sağlıyor.

Internet bağlantısı olan her model cep telefonunda çalışan CepPOS ile mail order yoluyla cep telefonundan kredi kartı ile tahsilat yapmak mümkün.

Sadece cep telefonu değil, el terminali cihazlarında da çalışabilen CepPOS için şirketinizin satış otomasyonu programı ile entegrasyon sağlanarak, fatura, ürün, müşteri bazında kredi kartı tahsilat işleminin otomasyon dahilinde yürütülmesi, istenirse ERP sistemi ile entegrasyon sağlanabilir. Satış anında, satış ya da fatura kaydı oluşturulurken bedelin tahsil edilmesi için CepPOS seçeneğinin işaretlenmesi yeterli oluyor. Bu nedenle satış temsilcilerine ek bir kullanım yükü oluşturmuyor. Aksine diğer tahsilat yöntemlerinde yaptıkları manuel tahsilat yapma ve sonrasında tahsilat bilgisi kaydı oluşturma işlemlerinin yapılmasına gerek kalmıyor. Üstelik satış anında bir “tık”la anında tahsilat imkanı sunuyor.

CepPOS ile saha da tahsilat akışı:

• Şirket merkezindeki yetkili tarafından CepPOS’u kullanacak satış temsilcileri TEB Kurumsal Internet Bankacılığından tanımlanır ve yetkilendirilir.
• Perakende satış noktalarının , ana şirkete yapacakları ödemelerde kullanacakları kredi kartı bilgileri tercih edilirse, şirket yetkilisi tarafından mail order formları üzerinden TEB Kurumsal Internet Bankacılığından güvenli bir şekilde kaydedilebilir.
• Satış Temsilcisi satış yapmak üzere perakende satış noktasına gittiğinde CepPOS’da detayları gizlenmiş olarak perakende noktanın kredi kartlarından seçim yaparak, satış tutarını peşin, vadeli veya taksitli olarak borçlandırmak üzere bilgi girer.
• Kart sahibine CepPOS tarafından tek kullanımlık şifre gönderilerek ödemeyi onaylaması istenir.
• Kart sahibi, CepPOS’a tek kullanımlık şifreyi girerse ödeme işlemi gerçekleştirilir. Aksi halde kart sahibinin onayı olmayacağı için ödeme işlemi gerçekleştirilmez.
• Pratik ve güvenli bir yöntemle POS cihazına gerek duymadan kredi kartlı tahsilatlar, fatura ve müşteri bazında sisteme aktarılır.

CepPOS’da bilgi transferi için güvenlik en üst seviyede sağlandı. Uygulamaya yönelik güvenlik adımlarında ise cep telefonlarından şifre ile CepPOS’a bağlanan satış temsilcileri, müşteri bilgilerine, müşteriye ait şirket içinde takip edilen özel kodu girerek erişebiliyor. Ayrıca tahsilat sırasında, kart sahibinin tek kullanımlık şifresi girilmeden işlemler gerçekleşmiyor. Bu sayede, cep telefonunun kaybolması, çalınması gibi hallerde, üçüncü kişilerin CepPOS’a erişimi mümkün olamıyor. Ayrıca şirket merkezinden her satış temsilcisinin satış faaliyeti sırasında girdiği tahsilat bilgileri gerçek zamanlı olarak 7/24 takip edilebiliyor ve istenirse satış temsilcisinin yetkileri, şirket merkezinden istenilen anda iptal edilebiliyor.

Şirketler TEB CepPOS’u neden tercih ediyor?

• Satış temsilcilerine ek cihaz yükü oluşturmuyor.

• Bütün cep telefonlarında ve el terminali cihazlarında çalışabiliyor.
• Şirket merkezinden sahada gerçekleşen satış ve tahsilat on-line takip edilebiliyor.
• Satış otomasyonu programı ile entegre çalışıyor.
• Tahsilat bilgilerini muhasebe sistemlerine entegre ediyor.
• Online raporlama olanakları ve otomasyonlar sayesinde nakit akışı planlı yürütülebiliyor.
• Tahsilat süreci giderleri ve POS kira maliyetini ortadan kaldırıyor.

Saha satış organizasyonlarına baktığımızda, kredi kartı ile yapılan tahsilatlara yönelik sunduğumuz yenilikçi yöntem CepPOS’un yanı sıra, yine mobil cihazlar aracılığıyla müşteri hesabından veya TEB
ödeme garantisi ile kredi limitinden peşin, vadeli ve taksitli tahsilat yapabilmeyi sağlayan “MobiliTEB” ile sektörde ilk ve tek mobil nakit yönetimi ürünleri sunan bankayız.

CepPOS ve MobiliTEB, Satış temsilcileri ile yüzyüze satış yapan ve offline veya online bağlantı ile cep telefonu ve mobil el terminali cihazı kullanan ve düzenli olarak aynı perakende satış noktalarına satış yapan tüm sektörlerdeki şirketlere uygun ürünler.

“Banka garantisi” ile tahsilat sistemleri arayışı işine giren şirketlere de çözüm sunan CepPOS ve MobiliTEB; özetle, B2B satışta tahsilat garantisi, mobilite, hız, kolaylık avantajları ile geleneksel tahsilat sistemlerine göre önemli avantajlar sunuyor!

CepPOS ve MobiliTEB hakkında detaylı bilgi almak için nakit.yonetimi@teb.com.tr e-posta adresine mesaj gönderebilirsiniz.

Semra SARAÇ, TEB Kurumsal Bankacılık Nakit Yönetimi Ürün Geliştirme ve Yönetimi Müdürü


TEB_CepPos-POSTER-