Ana SayfaPozitif EtkiSürdürülebilirlikÇevreye Pozitif Etki Bırak: Kâğıt Tüketimini Azaltmanın Yolları

Çevreye Pozitif Etki Bırak: Kâğıt Tüketimini Azaltmanın Yolları

Bir gün içinde elimizden kaç adet kâğıt materyal geçiyor? Ofislerde hazırlanan sayfalarca raporlar, ders çalışırken aldığımız notlar, yolda yürürken gördüğümüz kaldırım kenarlarına atılmış broşürler, posta kutularında biriken faturalar… Kâğıt, günlük hayatımızın tam merkezindeyken bu materyalin ham maddesi ormanların yok olma tehlikesi altında olduğunu aklımıza getirmiyoruz. Fakat gezegenimizin geleceği için alarm verildiği, iklim krizinin gündemden düşmediği şu günlerde, git gide körelen yeşil alanların geri kazandırılması için atacağımız küçük adımların önemini es geçmemeliyiz.

Öncelikle eyleme geçmeden evvel kâğıt tüketimini azaltarak doğanın korunmasına nasıl katkılar sağlayacağınıza bir göz atalım. Aşağıdaki maddeler, başarabileceklerinizin yalnızca küçük bir kısmı.

Kâğıt tüketimini azaltarak,

Çöp Depolama Alanlarını Doğaya Geri Kazandırabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre çöp depolama alanlarından yayılan toplam metan gazı miktarı 738.000 tonu bulmakta. Bu değerin yıllar içinde artarak 2030 yılı itibariyle 1.025.000 tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Kâğıt tüketiminizi düşürerek çöp alanlarından yayılan metan gazı miktarını azaltabilirsiniz. Ayrıca üretilen çöp miktarı azaldıkça daha az ihtiyaç duyacağımız bu tür alanların tekrar doğaya kazandırılmasına destek olabilirsiniz.

Enerji Tasarrufuna Katkı Sağlayabilirsiniz.

Geri dönüştürülmüş kâğıtların üretimi sırasında selüloz kaynaklı üretime göre %65 daha az enerji harcanıyor. Çöpe dönüşen her kâğıt ise selüloz kaynaklı üretime ihtiyaç duyulmasına sebep oluyor. Siz de geri dönüşüm endüstrisine katkı sağlayarak gezegenimizdeki enerji kaynaklarının tükenmesine engel olabilirsiniz.

En Önemlisi, Nefesinize Yatırım Yapabilirsiniz.

Bilindiği üzere bir dönüm ağaç, 18 kişinin hayatı boyunca ihtiyaç duyabileceği kadar oksijen üretiyor. Kâğıt tüketiminizi kısıtlayarak ve kullandığınız kâğıtları geri dönüştürerek kâğıt endüstrisinde kullanılan ağaç sayısını azaltabilirsiniz. Unutmayın ki yalnızca kendinize değil, gelecek nesillere de derin bir nefes borçlusunuz.

Gelelim pratik çözümlere! Günlük hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle kâğıt tüketimini azaltmak oldukça kolay. Neler yapabileceğiniz konusunda kafanız karışık ise aşağıdaki önerilerimize bir göz atın:

Dijitalleşin.

Gelişen teknoloji ile beraber ofis ortamında yapılan pek çok işlem, artık dijital araçlar ile sağlanabiliyor. Siz de günlük notlarınızı bilgisayar veya telefonunuzdaki not alma uygulamalarında tutabilir, çıktı almak yerine önemli belgeleri dijital ortamda saklayabilirsiniz.

TEB olarak biz de çevreye pozitif bir etki bırakmak adına kurum içinde kâğıt tüketimi minimuma indirerek iç yazışmalarda ve müşteri işlemlerinde dijital araçları kullanmaya özen gösteriyoruz.

Dönüştürün.

Yapılan araştırmalara göre her 1 tonluk geri dönüşümlü kâğıt, 17 tane ağacın yok olmasına engel oluyor. Bir ofiste bir iş günü içerisinde basılan kâğıt belgelerin %45’inin çöpe atıldığını düşünürsek, bu materyalleri geri dönüşüme dâhil edip 17 ağaçtan daha fazlası kurtarabiliriz. Bunun için çalıştığınız kurumlarda kâğıt çöplerinizi mutlaka geri dönüşüm kutularına atın, evlerinizde de kâğıt atıkları ayrıştırarak geri dönüşüm noktalarına taşıyın.

Tohumdan Fidana…

Kâğıt tüketimini azaltmanın yanı sıra ormanlık alanların genişletilmesi de doğadaki oksijen dengesini sağlamanın önemli bir yolu. Bu yüzden fırsat buldukça çevrenizdeki uygun alanlara ağaç dikin; doğa için çalışan, ormanların sayısının artmasına katkı sağlayan sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunun. Hatta bu kuruluşlara katılarak siz de birer doğa savaşçısı olun.

Geliştirdiğimiz ‘’TEB Ağacım’’ projesi ile ormanlarımızın büyümesine biz de katkı sağlıyoruz. Böylelikle şubelerimize gelmek yerine internet şubemizi tercih ederek yol boyunca oluşturacakları karbon salınımını engelleyen müşterilerimizin doğaya bu katkılarını fidanlara dönüştürüyoruz. Bu yolla engellenen karbon salınımı bir ağacın ürettiği oksijen miktarına denk olunca TEMA Vakfı’na ağaç bağışında bulunuyoruz.

Kısacası, milyarlarca yıllık gezegenimiz için biz insanlar, henüz çok genciz. Fakat burada geçirdiğimiz kısacık zamanda sebep olduğumuz çevresel zararlar, dünyamızın geleceğini tehlikeye atıyor ve bu durum katlanarak devam ediyor. Doğanın çağrısına kulak verip bu gidişe bir dur demeli, büyük değişimler için atacağımız ufak adımları küçümsememeliyiz. Kâğıt tüketimini azaltmak, bu adımlardan yalnızca bir tanesi. Çevre bilincini çocuklarımıza aşılamalı, bu gezegendeki ömrümüzde gelecek nesillere sürdürülebilir bir hayat miras bırakmalıyız. TEB çatısı altında bizler, bir kurumun uygulayacağı sürdürülebilir çevre politikalarının, doğanın geleceğini kurtarmak için ne denli önemli olduğunun bilincindeyiz. Sizleri de sağlayacağınız bireysel katkılarla iklim krizini önlemeye, yeşil ve temiz yarınları kurmaya çağırıyoruz.