Ana Sayfaİş DünyasıGirişimÇocuğunun Hastalığı Onu Motive Etti, Milyonlarca Dolarlık Bir Marka Yarattı

Çocuğunun Hastalığı Onu Motive Etti, Milyonlarca Dolarlık Bir Marka Yarattı

Gail Federici’nin küçük kızı hastaydı ve paraya ihtiyacı vardı. Korkularını yendi, inandığı işe yoğunlaştı ve milyoner oldu.

‘Anne’ girişimcilerin sayısı artıyor… Çocuklarının doğumundan sonra da milyon dolarlık şirketleri yöneten, kendi markalarını yaratan kadınlardan söz ediyoruz. Peki, çocuğu hasta olan bir anne, korkularından arınıp girişimci olabilir mi? Gail Federici, kalp hastası bir çocuğun annesi olarak nasıl milyon dolarlık bir şirket yarattığını anlatırken şu tüyoyu veriyor: “Korkularınızdan korkmayın. Bırakın onlar sizi motive etsin!”

‘Cesur Yürek’ Kadınlar

İş hayatında kadınların başarıları hep konuşulur; son yıllarda ise anne olduktan sonra ‘girişimci’ olan kadınlar da başarılarıyla, kurdukları şirketlerle dikkat çekiyor. Üstelik çocuklarından ilham alıp belki de hiç aşina olmadıkları bir sektöre adım atan ‘cesur yürek’ler de var; hatta çocuklarının hastalığından korkmayıp yola çıkanlar da…

Bir çocuğun hastalığı, çoğu insan için -hele ki ebeveyniyseniz- bir çaresizlik nedeni, ciddi bir travmadır. Ama bu korkudan negatif etkilenmemeyi başarmak da ilham verici bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bir iş kurmak isterseniz ama risk bir ebeveyn için iki hatta üç mislidir. Her başarısızlık düşüncesi, çocukların sorumluluğunu hatırlatır. Öte yandan riskli gözüken bir işe başlamamak da rahatsız edicidir. Bir iş kurmak istiyorsunuz ama eliniz kolunuz bağlı hissedersiniz… Tam bir girdap!

Hem Annesiniz, Hem Paraya İhtiyacınız Var, Hem De Çocuğunuz Hasta! 

Bir üçüncü durum daha var ki bir işe başlamak zorundasınız, çünkü çocuğunuzun hayatı buna bağlı! Gail Federici’nin öyküsü de işte bu ilham veren yaşam öykülerinden. 1999 yılında -yani kurduğu şirketi 450 milyon dolara satmadan üç yıl önce- verdiği bir röportajda o anki duygularını şöyle anlatıyor:

“Endişeliyim. Asla kolay bir yolda olmadığımı biliyorum. Eğer bir şeyler ters gidecekse ki gidecek, o zaman hazırlıklı olmalıyım.”

“Üç yaşındaki ikizlerimi düşünüyordum. Bir çocuğumun kalp rahatsızlığı vardı ki açık kalp ameliyatı ve tabii ki pahalı bir tedavi süreci gerekiyordu. Kızımın bu yoğun tedavi süreci benim en büyük motivasyonum oldu” diyor bir röportajında. Gail Federici, ‘korku’nun onu esir etmesi yerine motive ettiğini söylüyor. Okul hayatında çok başarılı olmadığını, üç yıl hukuk okuduktan sonra her zaman gönlündeki iş kolu olan güzellik ve kişisel bakıma yoğunlaştığını anlatıyor. Müzisyen James Smith ile evli, Londra’da yaşıyor.

İş kadını ve girişimci Gail Federici, kişisel bakım ve güzellik endüstrisinin belli başlı şirketlerinden Federici Brands’in (Federici Brands LLC, US and Federici Brands LTD, UK) CEO’su. John Frieda Professional Haircare Inc. ile (saç bakım markası) birlikte kurduğu şirketi, 2002’de 450 milyon dolara Kao Brands’e satıyor ve ardından kendi markasını kuruyor. Markasının internet sitesinde de söylediği üzere -ekibiyle birlikte- boyalı saçlara her gün nasıl mükemmel denmesini sağlayacak bir ürün geliştiriyor. ‘Color Wow’ markası da böyle doğuyor. Daha sonra cilt bakım ürünlerinin üretimine de geçiyor ve büyümeye devam ediyor.

“Asla asla deme”

Başarılı girişimci Gail Federici’nin kendisi gibi iş kurmak isteyen kadın girişimcilere ise çok önemli tavsiyeleri var:

“Ben öncelikle ‘Asla asla deme’ dedim kendime. Tabii ki karşıma limit koyanlar çıktı ama ben kendi fikirlerime sahip çıktım. Ürünüme inanmıştım ve benimle bu heyecanı paylaşacak bir şirket buldum. Bunu herkese tavsiye ediyorum, öyle bir şirket olmalı ki sizinle aynı heyecanları paylaşmalı ve orada size yol gösterecek insanlar olmalı… Tabii ki karşılarına birçok engel çıkacak. Örneğin, erkeklerin kazancından daha az gelirleri olacak ama bu tarz engeller onları yıldırmamalı. İnternetten ve sosyal medyanın nimetlerinden sonuna kadar da yararlanmalılar. Doğru mesajı, doğru kitlelere vermenin en etkili yolu.”