Ana SayfaBizden HaberlerÇocuk ve İnovasyon

Çocuk ve İnovasyon

Yapılan araştırmalara göre yaşımız büyüdükçe yaratıcılığımız azalıyor. Bunun nedenini bir tek şeyle açıklamak elbetteki mümkün değil. Büyüklerin yaratıcılığının çocuklara göre daha az olmasının nedenleri arasından en bilinen bir kaçı tecrübelerimiz artıkça, engelleri, olumsuzlukları, hataları daha çok görüyor olmamızdır. Örneğin yeni bir fikir düşündüğümüzde öncelikli olarak “Bunu nasıl hayata geçirebiliriz?” yerine “Bu neden olmaz?” oluyor aklımızdaki ilk soru. Çocuklar için aynı şey geçerli değil. Onlar büyüklerin tersine “Neden olmasın ki?” diye düşünürler.

Çocukların diğer önemli avantajı ise bitmek tükenmek bilmeyen merak duygusudur. Büyükler merak ettikleri konunun üzerine sıklıkla gitmezler. Çocuklar ise cevabını bulana kadar ebeveynlere bıkmadan sorarlar. Albert Einstein’nın “Diğer insanlardan farklı bir yanım yok. Sadece merak ediyorum” sözü konuyu daha güzel anlamamıza yardımcı oluyor. Merak duygusu insanları araştırmaya ve çalışmaya zorladığı için ister istemez yeni şeyler öğrenmemizi ve diğer konular hakkında ilham almamızı sağlar.

Bunun dışında çocuklar sabırsızdır. Onlar için imkansız söz konusu bile değildir. İstedikleri herhangi birşeye hemen sahip olmak isterler. Süreçler, iş akışları, prosedürler umrunda bile değildir. Eskilerde çektirilen bir fotoğrafı ancak belli bir aşamadan geçtikten sonra görebiliyorduk. Çekilen fotoğrafı hemen gösteren makinanın ilham kaynağının çocuğun kendi fotoğrafını hemen görmek istemesi olduğunu çoğumuz biliyoruzdur. Belki de o ana kadar büyüklerin aklında bile olmayan bu uygulama çocuğun sabırsızlığı ve isteği sayesinde hayat buldu.

Yaratıcılık sadece üstün zekalı çocuklarda veya insanlara ait bir özellik değildir. Yeter ki çocukların bu özellikleri ebeveynleri tarafından desteklensin. Uzmanlara göre yaratıcı davranan çocuklarda inatçılık, hata bulma, tatmin olmama gibi yetişkinleri zorlayan tutumlara rastlanabilir. Örneğin, yeni bir fikir geliştirdiğinde gösterdiği inatçı tutum, bu fikrini savunmasında ona yardımcı olabilir ya da yapılan işte hata araması ve tatmin olmaması, bir duruma karar vermeden önce sorgulama ve inceleme sürecinde ona yardımcı olur. Diğer yandan yaratıcı çocuklar, kararlılık, merak, sezgi, risk alma, karmaşık düşünme, espri yeteneği gibi becerilere de sahiptir. Eğer yetişkinler çocukların bu tepkilerini de fark ederlerse, hoşlanmadıkları bu yanların olumlu taraflarını da görme şansını yakalarlar. Böylece anlayış göstererek çocuğun yaratıcı davranışına değer vermiş ve geliştirmelerini sağlamış, bu sayede onları risk almaları için cesaretlendirmiş olurlar.

Yenilikçi Çocukların BayramıÇocukların yaratıcılığını desteklemek için yapılması gerekenler konusunda uzmanların diğer tavsiyeleri ise;
–    Yaratıcı çocukların büyükleri zorlayabileceklerini unutmayınız.
–    Mümkün olduğunca çocuklara yenilikçilik konusunda az müdahale ediniz.
–    Çocuğa kopyalayacağı bir çözüm olarak göstermeyiniz.
–    Çocuğun ortaya koyduğu yeni fikirlere saygı gösteriniz.
–    Ortaya çıkan fikirden ziyade bu sürecin çocuk için önemine odaklanınız.
–    Çocuğun yaratıcılığını zenginleştiren yorumlarla destekleyiniz.
–    Kendi düşüncelerini geliştirmesi için sorular sorunuz.
–    Sorduğunuz soruların yanıtını bekleyiniz.
–    Kendi düşüncelerini ifade etmesinde ona destek veriniz.

Bütün çocukların “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı kutlar. Yenilikçi ve yaratıcı bir yaşam dileriz…

Murat Aydıner
TEB Grup Inovasyon Departmanı