Ana SayfaSporTenisÇocuklar Kaç Yaşında Tenise Başlamalı? Yaz Tatili, Tenisle Tanışmak İçin İyi Bir Fırsat Olabilir

Çocuklar Kaç Yaşında Tenise Başlamalı? Yaz Tatili, Tenisle Tanışmak İçin İyi Bir Fırsat Olabilir

Yaz tatili yaklaşıyor, yaz okulları şimdiden hazırlıklara başladı. Birçok spor dalı gibi tenisin de gelişim çağındaki çocuklar için pek çok yararı olduğu biliniyor. Peki çocuklar kaç yaşında tenis oynamaya başlamalı? Aileler, tenise ilgi duyan çocuklarını nasıl yönlendirmeli?

Spor, fiziksel ve zihinsel açıdan çocukların gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 5-17 yaş aralığındaki çocuk ve gençler, günde en az bir saat fiziksel aktivitede bulunmalı. Yaz tatili de yaklaşırken ebeveynlerin çocuklarını bir spor dalına yönlendirmek için şimdiden yaz okulu arayışına girdikleri de aşikar…

Öncelikle sorulması gereken soru şu: Hangi yaşta hangi spor? Çünkü sporun yararı olduğu kadar yaşa uygun yapılmaz ise büyüme çağında olumsuz sonuçlar doğurabileceği biliniyor. Ayrıca ilk dikkat edilmesi gereken şey de çocuğun keyif alacağı, seveceği bir spor dalı ile ilgilenmesi. Çocuğun seçiminden sonra anne ve babaların yapması gereken de onları yönlendirmek…

Yararları Saymakla Bitmiyor  

Peki çocuğunuz tenise ilgi duyuyor ise ne yapmalısınız? Çocuklar için tenise başlangıç yaşı en erken 5-6… Yüzme ve koşu gibi tenis de motor gelişimine katkıda bulunuyor. Unutulmamalı ki tenis, yalnızca bedeni olumlu etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda iletişimi güçlendiriyor, özgüveni sağlamlaştırıyor. Tenisin diğer yararlarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Bacak kaslarını geliştirir.
  • Büyük kas gruplarını çalıştırır, böylelikle genel beden koordinasyonu açısından önemlidir.
  • Çeviklik ve çabukluk gerektirir, çocukların bu yönde becerileri artar.
  • Bağışıklık sisteminin gelişimine katkıda bulunur.
  • Antrenman ya da kurslar sırasında kemik kuvveti ve yoğunluğu artar.
  • Düzenli beslenme alışkanlığı kazandırır.
  • El-kol-göz koordinasyonunu geliştirir, motor gelişimi ivme kazanır.
  • Sosyal becerileri gelişir.
  • Kimi uzmanlara göre ise tenis, neşeli olmayı ve eğlenmeyi de öğretir. Özel derslerin yanında katılacağı grup dersleri, çocuğun eğlenerek öğrenmesini sağlar.

Kazansa da Kaybetse de Onu Destekleyeceğinizi Bilmeli 

Diyelim ki tenis merakı, yaz okulu ile sınırlı kalmasın istiyorsunuz ve çocuğunuzun profesyonel olarak tenis ile ilgilenmesi, en büyük arzunuz… Ufaklık da meraklı ve yetenekli ise… Bu konuda profesyonellerden ve eğitmenlerden bilgi almak mümkün.

Yalnız iyi bir sporcu olmak büyük disiplin gerektirir. Hem siz hem de çocuğunuz bu tempoya hazır mı? Yine uzman eğitmenler ile yapacağınız görüşmeler, aklınızdaki soruları yanıtlamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki ilk önce çocuğunuzun istemesi ve tenisi çok sevmesi önemli. Gerisi çok çalışma ve azim ile mümkün. Kazansa da kaybetse de onu her zaman destekleyeceğinizi bilmeli. Eğer sizin herhangi bir sportif başarınız var ise çocuğunuza sürekli bu başarılardan söz etmeyin, kendinizle kıyaslamayın.

TEB Çocuklarımızı Kortlarda da Destekliyor

TEB Tenis Akademisi, tenis sporuna ilgi duyan çocuklarımızı desteklemek amacıyla, onlara özel fırsatlar sunuyor.

TEB Banka Kartı veya Kredi kartlarından herhangi birine sahip olanlar, Türkiye’nin öncü kulüplerinden biri olan Büyük Kulüp’ten, yılın 12 ayı, % 40’a varan özel indirimli grup dersleri alabilirler.

4 kişilik gruplarla, Büyük Kulüp antrenörleri tarafından verilecek 1 saatlik tenis eğitimi, TEB için ayrılacak özel kortlarda gerçekleştirilecek.

Sadece TEB Yıldız Bankacılık müşterilerinin sahip olduğu bu fırsattan faydalanabilmek için, 444 0 766 TEB Yıldız Hattı’nı arayarak kayıt yaptırmanız yeterli.