Ana SayfaSporCrossFit Nedir? Neden Bu Kadar Popüler?

CrossFit Nedir? Neden Bu Kadar Popüler?

Yaz aylarında tatil, deniz, kum, güneş derken düzenli spor yapanlar bile spora ara verebiliyor. İster kaldığınız yerden devam etmek istiyor olun, ister önümüzdeki yaza şimdiden hazırlanmak için spora başlamaya karar vermiş olun, yaklaşan kış ayları harekete geçmek için iyi bir fırsat. Fakat spor salonlarına yazılıp gitmeyenlerdenseniz veya yanınıza spor arkadaşı bulamadığınız için gitmiyorsanız daha etkili bir çözüme ihtiyacınız var. İşte burada CrossFit devreye giriyor.

CrossFit nedir?

CrossFit, her gün değişen antrenmanlarla vücudun güç ve kondisyonunu geliştiren bir program. Greg Glassman, dünyayı etkisi altına alan CrossFit’i 2000 yılında geliştirmiş. 2007 yılında başlayan CrossFit Games yarışmalarıyla da daha büyük kitlelere ulaşma imkanı sağlamış. Meraklıları için belirtelim, CrossFit Games hala ESPN üzerinden izlenebiliyor.

Programın değişen egzersizleri vücudun farklı bölgelerini çalıştırarak genel olarak sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmayı amaçlıyor. Farklı teknikler ve antrenmanlar kullanılarak klasik spor salonu programlarından da ayrılıyor. Aynı zamanda beslenme ile desteklendiği için bir yaşam stili haline geliyor.

CrossFit; kardiyovasküler ve genel dayanıklılık, güç, esneklik, denge, çeviklik gibi temel ilkelere dayanıyor ve bunları geliştirme amacı taşıyor. Egzersizler de bu ilkelere göre şekilleniyor. Bu kelimeler hiç CrossFit yapmamış birine korkutucu gelebilir fakat her seviyeden insana uyarlanabiliyor. Egzersizler aynı kalırken yoğunlukları değişiyor.

Etkisi dolayısıyla CrossFit polis akademilerinde ve özel askeri eğitimlerde uygulanıyor. Aynı zamanda dövüş sanatları da dahil olmak üzere profesyonel sporcular tarafından yaygınca kullanılıyor.

Neden CrossFit?

Madem profesyoneller tarafından kullanılıyor, neden sadece sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak isteyen insanlar arasında bu kadar yaygınlaştı? Bunun pek çok sebebi var.

Öncelikle CrossFit’e başlamak için önceden spor deneyimine sahip olmanız gerekmiyor. Gideceğiniz CrossFit salonu sizi başlangıç seviyesindeki antrenmanlarla CrossFit’e alıştırıyorlar. Muhtemelen Instagram’da gördüğünüz videolardan gözünüz korkuyor, fakat onlar neler başarabildiğini göstermek isteyen ileri seviye CrossFit’çiler.

Aynı zamanda CrossFit genellikle tek başına yapılan bir spor değil. Spor salonuna tek başına gidip spor arkadaşı bulamadığınız için bırakmak CrossFit’te söz konusu değil. Hem eğitmenler hem de diğer CrossFit üyeleri birbirlerine destek olmak için oradalar. Bireysellikten çok bir topluluk olma duygusu ön planda. Bu da motivasyon arttırıcı bir özellik.

Diğer programların aksine CrossFit’te hızlı bir değişim gözlemleyebiliyorsunuz ve başarabileceklerinizin bir sınırı yok. Bu yüzden sadece forma girmek isteyenlerden vücut geliştirme meraklılarına kadar herkese hitap ediyor. Başarısı ve esnek bir spor olması CrossFit’i diğerlerinden ayırıyor.

CrossFit Derslerinde Neler Yapılıyor?

CrossFit, farklı squat, mekik ve şınav teknikleri ile çeşitli ağırlıklarla, iplerle ve toplarla yapılan egzersizler içeriyor. Seviyenize göre bunların yoğunlukları değişiyor. CrossFit stüdyoları yeni başlayanları özel derslerle tüm bu egzersizlere alıştırıyor. Vücut ölçümleriniz yapılıyor ve buna göre size bir dizi egzersiz veriliyor. Böylece CrossFit’in temel ilkelerini öğreniyor ve normal derslere geçiş yapabiliyorsunuz.

Normal bir CrossFit dersi 45 dakika ya da bir saat sürüyor. Genelde ısınmayla başlayıp o gün için belirlenmiş antrenman üzerine çalışıyorsunuz. Yeni öğrendiğiniz bir egzersizse alışmaya, bildiğiniz bir egzersiz ise biraz daha zorlaştırarak geliştirmeye yoğunlaşıyorsunuz.