Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiCüzdanda telefon, ses hızını aşan tren… Çok yakında!

Cüzdanda telefon, ses hızını aşan tren… Çok yakında!

Geride bıraktığımız 20 yılda insanlığın aklını başından alan ve hayal bile edilemeyen pek çok teknolojik gelişme önce kurgulandı, ardından da gerçeğe dönüştü. Bilgisayarın 20. yüzyıldaki gelişimi sonrasında bugünlere gelişimizdeki en önemli belirleyici unsurun akıllı telefonlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Artık her türlü gelişmeyi cebimizde taşıyabilir hale geldik. İşte teknolojinin yeni kilometre taşları…

Şu an çalışmaları yapılan, yeni yeni hayatımızda yaygınlaşmaya başlayan ya da henüz yaygınlaşmamış, ancak insanlığın geleceğini şekillendirecek 10 teknolojik gelişmeyi derledik. Bilimkurgu filmi değil, çok yakında hayatımızdalar!

1-Sanal Gerçeklik Destekli Uzay Görevleri

NASA’nın Mars’taki çalışmaları malum… Mars, yeni bir Dünya olur mu? Bu sorunun yanıtı aranıyor ve NASA, bu süreçte en ileri VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisini kullanıyor. Hatta NASA, The Oculus Rift VR mikrofonlu kulaklık ile kontrol edilen robotik kolla ilgili bir deneme bile gerçekleştirdi. NASA için bu noktada VR şunun için önemli: Mars ya da herhangi bir uzay görevi sırasında kullanılan araçların kontrolünün başarılı bir şekilde yapılıp yapılamadığı VR teknolojisi sayesinde ispatlanabilecek.

2-Yapay Zeka Destekli Cyborg Teknolojisi

İnsanların fiziksel özelliklerini yapay olarak geliştirmek için kullanılan Cyborg teknolojisi, şu an üzerinde en çok çalışılan alanlardan biri. Çünkü sonuç, hayalleri zorlayacak cinsten: Milyonlarca engelli ya da fiziksel olarak hareket etmelerine engel olan hastalıklardan muzdarip bireylerin hayatı normalleşecek!

3-Sürücüsüz Otomobiller, Kamyon ve TIR’lar

Kendi kendine öğrenen robotlar konsepti, öğrenen makineler ve yapay zeka ile birlikte son birkaç yılda önemli bir seviyeye ulaştı. Önümüzdeki yıllarda ise teknolojinin kalbinin, bu kavramlar etrafında atabileceğini öngörebiliyoruz. Çünkü Google, Apple gibi teknolojinin devleri, sürücüsüz olarak seyahat edebilen otomobiller ile ilgili kayda değer sonuçlar elde etti. CES 2017’de de Future Faraday, Honda, Ford gibi birçok şirket, sensörlerle donattıkları sürücüsüz otomobil konseptleri ile gövde gösterisi yaptı.

4- ‘Kafa’ Nakli Teknolojisi

Pek çok bilim insanı ve araştırmacıya göre 2017 itibariyle teknoloji destekli ‘insan kafası’ nakil operasyonlarına başlanabilecek. Hatta bunun ilk örneği için Werdnig-Hoffmann sendromlu 30 yaşındaki Rus yazılımcı Valery Sipiridonov gönüllü oldu. Ameliyatı ise İtalyan beyin ve sinir cerrahı Sergio Canaverro ve 80 cerrah gerçekleştirecek. İtalyan doktor Canaverro’nun hedefi, ameliyatı yüzde 90’lık bir başarı ile tamamlamak. Dünya tarihinde ilk olacak ve İngiltere’de gerçekleştirilecek operasyonun sonuçlarını ise hep birlikte göreceğiz.

5-Ses Hızını Aşan Trenle Seyahat

Ulaşım, insanlığın gelişiminde her zaman omurga görevi gördü. Bugün, Sanayi Devrimi sonrası belki de insanlık tarihinde başka bir eşiği başlatacak yeni bir süreç söz konusu: Hyperloop … Hyperloop (Türkçe uyarlamasıyla hiperdöngü), Elon Musk tarafından tapray (yeni nesil rayötesi sistemi) teknolojisi ile geliştirilmekte olan çok hızlı bir ulaşım aracı. Havası alınmış tünellerin içinde oluşturulan manyetik alanlar sayesinde havada giden bir ulaşım aracı olan Hyperloop, iklim koşullarından etkilenmeyen tünel içerisinde ses hızının üzerine çıkabilecek. Bu da saatte yaklaşık 1235.5 kilometrelik bir hız üzerinde seyahat demek!

6-Nesnelerin İnterneti Destekli Tarım Optimizasyonu

Bir yere ya da birbirlerine bağlanabilen cihazların dünyasında Nesnelerin İnterneti, önemli bir dönüm noktası. Nesnelerin İnterneti bizi aynı zamanda insanlığın gelişiminin başladığı yere yani tarım ve çiftçiliğe de geri döndürüyor. Nasıl mı? Ürün verimliliği, ürünlerin büyüme süreleri, toprağın nemliliği gibi bilgilerin eşzamanlı olarak toplanabilmesi ve paylaşılabilmesi sayesinde toprak kullanımı daha doğru yapılacak ve ürün verimliliği artacak. Böylece taze ürünlere erişim, ürünlerin takibi ve süreç yönetimi her zamankinden daha kolay olacak.

7-Zihin Okuma ve Kontrolü

Zihnimizi okuyabilecek ve kontrol edebilecek otobotların hayatımızın bir parçası olması çok uzak değil. Bu konuda araştırmalarını sürdüren bilim insanlarının çalışmaları için temel referans noktaları ise felç sonrası komaya giren ya da paralize olan (inme gelen) hastalar. ‘Zihin okuma ve kontrol teknolojisi’ ile hedef, bu ve benzeri hastaların internette istedikleri gibi vakit geçirmelerini, arkadaşlarına elektronik posta gönderebilmelerini, hatta bilgisayar oyunu oynayabilmelerini sağlamak. California Üniversitesi’nde bu yolda önemli bir adım atıldı. Çalışmalar sonucu beyin dalgası sinyalini okuyabilen ve hastanın gördüğü imajı gösterebilen bir bilgisayar programı yazıldı.

8-Cüzdanda Taşınabilen Akıllı Telefon

Bundan 20 yıl önce kullandığımız bilgisayarların tüplü televizyon gibi ekranları, disketlerin yerleştirildiği gözleri ve gürültülü fanların olduğu kasaları vardı. Ancak artık bilgisayarlar kareli harita metod defterlerden daha ince ve az hacimli. “Daha nereye kadar gidebilir ki?” demeyin! Zira ABD’li ve Kanadalı bilim insanları ‘Paperphone’ adını verdikleri, bir dosya kağıdı kadar ince olması beklenen cep telefonu projesi üzerinde çalışıyor. Samsung’un Foldiplay adını verdiği, katlanıp cüzdanda taşınabilir akıllı telefonu da yine başka bir proje…

9-Kahve Tozundan Temiz Enerji

Kahve, hiç şüphesiz dünyada en çok talep gören ve üretilen tarım ürünlerinden. Yoğun üretim, beraberinde yoğun tüketim ve çok miktarda kahve atığını yani bildiğimiz anlamıyla telveyi beraberinde getiriyor. Bilim insanları ise telveyi temiz enerji üretiminde kullanabilmek için çalışıyor. Nestle ve Starbucks gibi şirketler de kahve atıklarının yağlarından biyo-dizel üretebilmek için araştırmalar gerçekleştiriyor.

10-Sanal Gerçeklik Destekli Parapleji Tedavisi

İki bacakta ve genellikle alt gövdede (mide bölgesi ve bel) hareket ve/veya his yeteneğinin kaybı anlamına gelen paraplejinin tedavisi için Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisinden faydalanılıyor. Bacakların alt bölümündeki kasların kontrolü ve kısmi his kazanımı için faydalanılan Sanal Gerçeklik teknolojisi ile Parapleji hastaları, beyin aktiviteleri ile kontrol edebildikleri bir avatar aracılığıyla sanal bir alana yerleştiriliyor. Ve yürümeye başlıyorlar! Hastalar ayaklarının yere değdiğini, kollarının etrafındaki haptick-geribildirim sensörleri ile anlıyor.