Ana SayfaGenelDeğeri 10 Milyarın Üzerinde 6 Startup

Değeri 10 Milyarın Üzerinde 6 Startup

Son yıllarda, özel şirketlerin değerlerinin birer birer milyar dolarların üzerine çıktığına tanık olduk. Tam bu startup’ları benimsemeye başlamışken bir de 10 milyar doların üzerine çıkan şirketler görmeye başladık. ABD çıkışlı, değeri 10 milyar doların üzerindeki 6 startup’ı mercek altına aldık.

Dropbox

Değeri: 10 milyar $

CEO: Drew Houston

Dropbox’ın CEO’su Drew Houston, şirketin serbest nakit akışına geçtiğini belirtti

Dropbox 2014’te aldığı 617 milyon dolarlık yatırımla 10 milyar dolar sınırını aştı. O tarihten beri de şirketin odak noktası iş dünyasına hizmet etmek oldu. Geçtiğimiz yıl büyük işletmelere bulutta saklama alanı sağlayan Dropbox, Enterprise hizmetini başlattı.

Şirket çalışanlarına sağladığı ‘fayda’lardan kısmaya başlayarak da kar etti. 2016 yılında çalışan başına yılda 25 bin dolara mal olan bu faydaları sağlamaya son verdi. Finansal verilerini açıklamasa da şirketin geçen yıl 500 milyon dolar kar elde ettiği söyleniyor. Dropbox’ın CEO’su Drew Houston, Haziran ayında şirketin serbest nakit akışına geçtiğini belirtti. Bu da şirket adına önemli bir adım. Dropbox’ın 2017’de ilk kez halka arz edileceği de konuşuluyor.

Pinterest

Değeri: 11 milyar $

CEO: Ben Silbermann

Pinterest’in CEO’su Ben Silbermann (solda)

Pinterest, Mayıs 2015’te Andreessen Horowitz, First Mark ve Goldman Sachs gibi yatırımcılardan toplamda 533 milyon dolar yatırım alarak toplam değerini 11 milyar dolara çıkardı.

Kullanıcıların internette keşifler yapıp bunları ‘pinleyerek’ paylaşabildiği platformun aylık aktif kullanıcı sayısı 175 milyon. Bu rakamın yarısı ise uluslararası kullanıcıları içeriyor. San Francisco merkezli şirket, geçtiğimiz aylarda gözünü İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya ve Brezilya gibi pazarlara dikerek ilgi odağını genişletmeyi dolayısıyla aldığı reklam sayısını da ikiye katlamayı başardı. Pinterest, 2016 Ağustos ayında çevrimiçi haber saklama sitesi Instapaper’ı da bünyesine kattı.

2016 boyunca Pinterest’in halka arz edileceği konuşuluyordu ki Ekim ayında şirket ilk finans direktörünü duyurarak halka arzın yakın olduğunu belli etmiş oldu.

SpaceX

Değeri: 12 milyar $

CEO: Elon Musk

SpaceX’in CEO’su Elon Musk

2015 Ocak ayında Google ve Fidelity’den 1 milyar dolar yatırım alan Elon Musk’ın şirketi SpaceX, toplam değerini 12 milyar dolara çıkardı.

Bir yıldan az bir sürede şirket Falcon 9 adlı roketini uzaya fırlattı. Roket uzaya bir uydu bıraktıktan sonra geri dönerek başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Şirketin bu başarısı, pahalı roketlerin tekrar tekrar kullanılabileceğini göstermiş oldu.

WeWork

Değeri: 18 milyar dolar

Kurucuları: Miguel McKelvey ve Adam Neumann

Miguel McKelvey, WeWork’un kurucu ortağı

Yeni nesil ofis çözümleri sunan startup WeWork, Mart ayında aldığı 300 milyon dolarlık yatırımla toplam değerini 18 milyar dolara çıkararak ABD’deki dördüncü en değerli startup unvanını kazanmış oldu.

WeWork, 2017 yılında halka arz edileceğinin sinyallerini de verdi.

Airbnb

Değeri: 31 milyar dolar

CEO: Brian Chesky

Ev kiralama hizmeti veren startup Airbnb zor bir yıl geçirdi fakat hala ABD’nin en değerli ikinci startup şirketi. Hukuki problemlerine rağmen 850 milyon dolar yatırım alan ve Trips adlı yeni bir hizmet de başlatan Airbnb, tam teşekküllü bir seyahat şirketi olmayı planlıyor.

Uber

Değeri: 68 milyar dolar

Uber dünya genelinde değeri en yüksek startup. Geçtiğimiz yıllarda aldığı yüklü yatırımlarla, değerini 68 milyar dolara kadar çıkarmayı başardı. Aldığı yatırımlar arasında Suudi Arabistan’dan 3,5 milyar dolar gibi bol sıfırlı bir rakam da bulunuyor. Uber’in hukuki süreçlerle başı dertte. Yakın bir zamanda CEO Travis Kalanick de şirketin karşı karşıya kaldığı cinsel istismar gibi davalar karşısında istifa etti. Bu yılın ilk çeyreğinde kaybettiği 708 milyon dolara rağmen hala zirvedeki yerini korumayı başaran şirket halka açılmayı da planlıyor.