Ana SayfaTeknolojiDeneysel Uçaklardan, Ay’a İnişe: NASA’nın Tüm Geçmişi YouTube’da

Deneysel Uçaklardan, Ay’a İnişe: NASA’nın Tüm Geçmişi YouTube’da

NASA’nın Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi eski görevlerin videolarını YouTube’a yüklüyor. 1940’lardaki araçların test sürüşlerinden 1970’lerde hiç kullanılmayan araçların tanıtım videolarına… 300’den fazla video NASA’nın YouTube kanalında meraklılarını bekliyor.

 

NASA’dan havacılık ve uzay meraklılarını sevindirecek bir haber geldi: Havacılık Uzay Dairesi görsel arşivini YouTube üzerinden bizlerle paylaşıyor. Artık Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nin eski görevlerinin video kayıtlarını, video paylaşım sitesi üzerinden izleyebiliyoruz. Yakın bir tarihte dijital ortama aktarılan ve NASA’nın internet sitesinde bulunan videolar, YouTube üzerinden artık daha fazla insana ulaşıyor.

İlk Süpersonik Uçuş Denemesi

2014 öncesi Dryden Uçuş Araştırma Merkezi olarak bilinen merkez, Edwards Hava Kuvvetleri Üssü ile aynı bölgede yer alıyor. Bu üs, sınırları zorlayan yüksek hız ve irtifalı deneysel uçakların çıkış noktasıydı. Videolar, 1947’de Chuck Yeager’ın X1 ile yaptığı ilk süpersonik uçuş denemesinden, 2004’te saatte 11 bin kilometrenin üzerine çıkan insansız X-43’e kadar, kapsamlı bir şekilde uçuş tarihindeki gelişmeleri gözler önüne seriyor.

Çoğunluğu ‘sessiz’ olan videoların bir kısmında Armstrong da yer alıyor. 1969 Ay görevinden önce Ay’a iniş eğitimlerini basına gösterdiği videoları izlemek mümkün. 1950’leri başından bir videoda Scott Crossfield’ın, Douglas D-558’den B-29 jetine geçişini ya da X-15 ile Hava Kuvvetleri pilotlarının 350 bin fite çıkarak astronot kanatları almaya hak kazandığı videoları izleyip hayret etmek serbest.

Videolar arasında hiç kullanılmayan ya da rafa kaldırılan projeler olarak kalan hava araçlarının da görüntüleri bulunuyor. Vadettiği yüksek hıza ulaşamayan ve yerini başka modellere bırakan X-3 gibi uçakların test uçuşları da videolar arasında yer alıyor.

NASA’nın bu köklü arşivi sadece uçaklarla sınırlı değil. Çölde test edilen, uzaktan kontrol edilen Mars gezginleri, başarılı inişler gerçekleştiren uzay araçları ve NASA’nın yeni jenerasyon insanlı uzay araçlarından en yenisi Orion kapsülünün çalışmalarının kayıtları da yer alıyor.

Kategorilere ayrılmış videolar arasından merkez ile ilgili son haberlere, merkezin çalışanlarının profillerine, yapılan son araştırmalara, uzay keşiflerine erişmek mümkün. NASA’nın arşivi oldukça derinlere iniyor ve henüz tüm videolar yüklenmiş değil. Şimdilik yüzlerle sınırlı videolar, arşiv açıldıkça çoğalmaya devam edecek. Meraklıların abone ol butonuyla takipte kalmalarında fayda var.