Ana SayfaBizden HaberlerDenize Çıkmadan Bu İş Öğrenilmiyor

Denize Çıkmadan Bu İş Öğrenilmiyor

Temel Yelkencilik eğitimi 12-14 saat arasında değişiyor.

İlk önce bir teori dersimiz oluyor ama bunu çok uzun tutmuyoruz. Çünkü zaten denize çıkmadan bu iş öğrenilmiyor. Sadece bir ön bilgi veriliyor. O da rüzgar nedir? Tekne nasıl seyir yapar? Teknede kullanılan parçaların isimleri gibi…

Teori bilgileri de yaklaşık 2 saat sürüyor. Bunu marinada tekne üzerinde veriyoruz. Sonra da denize çıkılıyor. “Bakın size marinada bunları anlatmıştık, işte ipin adı mandar bu makaradan geçiyor, işte teknenin sağına soluna, sağ sol demeyeceksiniz, burada sancak- iskele diyoruz…” gibi bilgileri anlatarak öğrencilerin bu terimleri iyice benimsemesini ve öğrenmesini sağlamaya çalışıyoruz. Zaten denizdeyken teoride anlattıklarımızı direkt yerinde görmeleri mümkün oluyor. “Bakın rüzgar karadan esiyor, rüzgar karadan eserken belli bir rotanız olması gerekiyor, tekneyi o rotaya doğru belli açılarla götürmeniz gerekiyor.” Bunun ayarlarını gösteriyoruz. Daha sonra dümen tutuş ki burada da her şeyin çabuk yapılmasını beklemiyoruz. Sadece öğrencinin belli bir noktaya kerteriz almasını istiyoruz.

teb-yelken-kulubu-sirket-yonetim-okuluMesela marinadan çıktık Kınalıada’yı kerteriz alıyoruz, önemli olan Kınalıada’ya dümdüz rotayı saptırmadan tekneyi götürmek, çünkü rotayı bozan faktörler var. Rüzgarın değişmesi çok hassastır, öğrencinin ona alışmasını istiyoruz. Bu birinci aşama. İkinci aşamada seyirler var; 3 ana seyir vardır. Rüzgarı arkadan alıyorsan buna Pupa Seyri, eğer rüzgara doğru gideceksen 45 dereceyi tutturmanın belli kuralları vardır o kuralları uygulayarak tekneyi rotasında tutmasını sağlıyoruz. En son turda da artık bu aşamalar sonucunda belli bir noktaya doğru müdahalesiz tekneyi götürüp getirmesini istiyoruz. Bunlar birinci kur eğitimidir. İkinci kurda da balon yelken dediğimiz yelkenli tekne kullanımını öğretiyoruz. Burada da amaç, tekneyi marinadan çıkartıp seyir yapıp yine marinaya tekneyi yanaştırmak. İlk kurda yelkenciliği, ikinci kurda ise denizciliği öğretiyoruz. Demir alıp demir atmak, başka bir limana, iskeleye yanaşmak, bir adaya çıkmak gibi bilgileri de öğretiyoruz.

Tabii ki bu aşamalarda en önemli konumuz güvenlik. Eğitimlerde güvenlik konuları sık sık tekrarlanarak, dikkatli ve tedbirli bir denizci nasıl olur onu aşılamaya çalışıyoruz.

Eğitimler sadece yaz mevsiminde hava iyiyken mi yapılıyor?

Yaz-kış eğitimlerimiz devam ediyor. Sadece giydiğimiz kıyafetlere dikkat ediyoruz.Yazın bir şort, t-shirt ve spor ayakkabı ile eğitime çıkılabilirken, kışın özel yelken kıyafetleri giymek gerekiyor. Çünkü bunlar rüzgar ve su geçirmez malzemelerden yapılıyor. Biz Cenoa Sailing olarak tüm öğrencilerimize kış eğitimi boyunca bu deniz giysilerini veriyoruz. Öğrenciler sadece içlerine polar ve termal içlik temin ediyorlar. Ama tabii kışın çıktığımız zaman yaz mevsiminde olduğu gibi uzun süre denizde kalmıyoruz, en fazla 2 saatlik periyodlar halinde eğitim yapıyoruz.

teb-yelken-kulubu-sirket-yonetim-dersleriYelkende ilginç bir anım 🙂

Türkiye Şampiyonası’nda rüzgarın da olmadığı bir yarıştayız. Bir inanış vardır. “Haydar haydar” dediğimiz zaman rüzgarın çıkacağına inanırız. (Haydar – Dave Jones şeytan biçimindeki denizlerin efsanevi kötü ruhudur.) Bu sebeple tüm yarışçılar hep beraber Haydar’ı çağırdık ama galiba o zaman çok uzun haydar demişiz ki, o an  Çeşme’de yılda bir kez esen Gerence Rüzgarı başladı. Ve o kadar çok sert rüzgar esti ki, yarış iptal oldu. Karaya zor attık kendimizi.

TEB Yıldız Tekne Fotoğraf albümü için linki ziyaret edebilirsiniz.

Psk. Çağdaş Artu
TEB Yıldız Tekne Kaptanı / Cenoa Sailing