Ana SayfaYaşam“Devir Tasarruf Devri” İse Elektrikli Ev Aletlerinin Ne Kadar Enerji Tükettiklerini de Bilmek Gerek!

“Devir Tasarruf Devri” İse Elektrikli Ev Aletlerinin Ne Kadar Enerji Tükettiklerini de Bilmek Gerek!

 

Buzdolabı, çamaşır makinesi, oyun konsolu, dizüstü bilgisayar, şarj cihazı… Ev ya da iş yerlerinde elektrik tüketimini azaltmak için neler yapılabilir? Elektrikli ev aletlerinin ne kadar enerji tükettiklerini, enerji verimliliği sınıflandırması olan on grubu biliyor musunuz?

Kaynakları tasarruflu kullanmak her dönem önemliydi ama bugünlerde en çok konuşulan konuların başında geliyor. Aşırı tüketimle baş etmek gerekiyor ki şu anda bir ailenin bir yılda yaptığı ortalama elektrik harcaması altı bin kilowatt civarında. Tasarruf yalnızca aile bütçesine katkı sağlamıyor, aynı zamanda sera gazlarının salınımını da azaltıp çevreyi de olumlu etkiliyor.

Evlerdeki elektrikli ev aletleri -küçükten büyüğe- gün geçtikçe artıyor, bu durum elektrik sarfiyatını da katlıyor. 7’den 70’e tüm aile fertlerinin elektrikli ev aletlerini doğru kullanması, elektrik verimliliği ve tüketimi hakkında bilgi sahibi olması, enerji etiketlemelerini öğrenmesi, ikinci el aletleri alırken de dikkat etmesi gerekiyor.

A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F ve G Harfleri Ne Anlama Geliyor? 

Yeni elektrikli ev aletleri satın almadan önce “enerji verimliliği sınıflandırması” hakkında bilgi sahibi olun. A+++ sınıfı, en düşük enerji tüketim sınıfını ifade etmekte.

Öncelikle elektrikli ev aletlerinin üzerinde gördüğümüz, on gruptan oluşan enerji verimliliği sınıflandırması hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F ve G harfleri ve işaretlerinden söz ediyoruz. G sınıfı, en yüksek tüketim sınıfı demek. A+++ sınıfı ise en düşük enerji tüketim sınıfı. Piyasada en çok gördüklerimiz; A+++, A++, A+, A ve B sınıfı cihazlar.

Buzdolabının kapağını uzun süre açık bırakmayın.

Buzdolabı, bir evin en önemli elektrikli ev aletlerinden ve neredeyse kesintisiz çalışıyor. Eğer G sınıfı değil de A sınıfı bir buzdolabı kullanırsak, yüzde 56 oranında enerji tasarrufu yapabiliyoruz. Bir evdeki enerji tüketiminin yüzde 31’inden evlerdeki buzdolapları sorumlu. İç hacim ne kadar büyükse, o oranda elektrik tüketiyor. Büyük boy bir buzdolabı, 40 watt elektrik harcarken mini bir buzdolabı bir saatte onun yarısı kadar elektrik harcıyor. Ev ahalisinin yapması gerekenler; buzdolabının kapağını uzun süre açık bırakmamak, yılın her döneminde en ideal ısı ayarlarını belirlemek, buzdolabını çok sıcak cihazların (radyatör, fırın gibi) yanına yerleştirmemek.

Çamaşır Kurutma Makinesi Yerine Doğal Yöntemler 

Evlerin vazgeçilmezleri çamaşır makineleri ve çamaşır kurutma makinelerini ele alalım. A+ sınıfı, piyasada en çok rastladığımız cihazlar. 5 kg yıkama kapasiteli bir çamaşır makinesi, saatte 800 watt elektrik harcarken tasarruf etmek için yapılması gerekenler; makineyi tam doldurup çalıştırmak, kısa ve soğuk su programlarını tercih etmek. Çamaşır kurutma makineleri ise iki saatte 3 bin 500 watt elektrik harcıyor ki bu önemli bir enerji tüketimi. Çamaşır kurutma makinesi her zaman kullanılmayabilir, doğal yöntemlerde çamaşırlar kurutulabilir.

Evlerimizdeki bulaşık makinelerinin çalışmadıkları ama prize takılı olduğu zamanlarda bile 0.1 watt/ saat fazladan enerji harcadıklarını biliyor musunuz? Örneğin; A+ sınıfı bir bulaşık makinesinin saatte harcadığı elektrik, 1800 watt. Çalıştırmadığınız zaman fişten çekin, aynı çamaşır makinesinde olduğu gibi tam doldurmadan da çalıştırmayın. Mutfakların baş köşelerindeki elektrikli fırınlar (normal ayarında), saatte 2 bin watt elektrik tüketmekte. Fırın çalışırken kapağını açmayın ki ısının yüzde 20’si kaybolmasın.

Elektrikli küçük ev aletlerinin enerji tüketimi, “büyük”lerden daha fazla. Sadece ütü, bir saatte 2 bin 500-2 bin 800 watt enerji harcıyor.

Kendisi küçük ama elektrik sarfiyatı büyük bir elektrikli ev aleti: Ütü. Bir saatte 2 bin 500-2 bin 800 watt enerji tükettiğini biliyor musunuz? Yeni bir ütü satın alırken ne kadar güçlü olduğunu değil, buhar kapasitesini sorgulayın; buhar kapasitesi yüksek olanların tercih edin. Ayrıca çamaşırlarınız nemliyken ütü yapılmasında fayda var.

LED, LCD ve Plazma’dan Daha Tasarruflu 

Televizyonlar da Türkiye’de en çok kullanılan elektrikli ev aletleri arasında. LED teknolojili televizyonlar, LCD’lerden yüzde 25, plazma TV’lerden yüzde 40 daha az elektrik tüketiyor. 55 inç LED ekran bir TV, saatte ortalama 190 watt elektrik harcarken 52 inç LCD ekran televizyonun harcadığı elektrik saatte 240 watt. Tüplü televizyonlar pek kalmadı ama yine en çok onların elektrik tükettiğini ekleyelim.

LED teknolojisi, elektrikten tasarruf etmeyi mümkün kılıyor. Bilgisayarlar, kullanım şekli ve donanımlarına göre elektrik sarfiyatı yaparken oyun oynamanın daha fazla elektrik tüketimi anlamına geldiğini hatırlatalım.

Günümüzde bilgisayarsız ev de yok gibi. Bir dizüstü bilgisayar, saatte 60-90 watt elektrik tüketiyor. Yalnız kullanım şekli ve donanımlarına göre farklılık olduğunun altını çizelim. Oyun oynamak, daha çok elektrik tüketimi demek! Ayrıca ekran koruyucuyu aktif halde bırakmayın, monitörün parlaklığını da azaltın. Nasıl ki dizüstü bilgisayarlarda oyun oynamak daha çok elektrik tüketimi demekse, oyun konsollarının da ne denli elektrik harcadığını tahmin etmek zor değil.

Kullanılmadığı zaman kapatılması şart çünkü bekleme modunda bile saatte 23.3 watt civarında elektrik harcıyor. Kapalı bir oyun konsolu prize takılı olsa da saatte bir watt elektrik tüketmekte. Tabletler ile cep telefonlarının şarj cihazları ise prize takılı olduklarında saatte 0.26 watt elektrik harcıyor. Cihazlarınızı şarj ettikten sonra prizden çıkarın.

Yaz Bitti, Klima Devri Bitti 

Ev ve ofisleri soğutmak için artık klimalara ihtiyaç kalmadı çünkü yaz bitti. Sonbaharın elektrik tüketimini azaltmaya katkıda bulunması, bu mevsimi sevmemiz için başka bir neden!

Klimayı; evde ya da ofiste iç sıcaklık 24° C’nin üzerine çıktığında çalıştırın. Kapı ve pencereler kapalı olmalı; hava sirkülasyonunun iyi olduğu yerlerde kurulum yaptırılmalı ki iklimlendirme uzmanları bunu bilir. Klima, birçok elektrikli ev aleti gibi büyüklük ve kapasitesine göre elektrik sarfiyatı değişen bir cihaz. Soğutma ve ısıtma kapasitelerine göre BTU olarak sınıflandırılan klimaların enerji harcaması hakkında bir örnek verelim: 22 bin BTU bir klima, 900-6.800 watt; 44 bin BTU bir klima, 13 bin watt elektrik tüketiyor. Neyse ki yaz bitti, serinlik için klimalara gerek yok!

Son olarak her evde olan bir elektrikli ev aleti hakkında da bilgi verelim: Elektrik süpürgeleri. Ortalama olarak bir saatte 1000-2000 watt enerji harcıyorlar ve emiş güçleri azalırsa, daha fazla enerji tüketmeye başlıyorlar. Dolayısıyla filtreleri veya toz torbaları düzenli olarak temizlenmeli, değiştirilmeli.

Tasarruf İçin Uygulaması Kolay 9 Öneri

Hem kendi aile bütçesini rahatlatmak hem de çevre için elektrik tüketimini azaltmayı planlayanlara, birkaç tüyo daha:

  • Kullanmadığınız elektrik aletleri fişten çekin.
  • Diyelim ki yeni bir elektrikli ev aleti alacaksınız. A++ sınıfını tercih edin.
  • Ampul yerine LED aydınlatmayı tercih edin. Ayarlanabilir aydınlatma elemanları da tasarruf etmenizi sağlar.
  • Küçük ev aletlerine özellikle dikkat! Saç kurutma makineleri de fazla elektrik harcayanlardan. Dikkatli kullanın. Kettle’ı da (elektrikli su ısıtıcısı) çok fazla kullanmayın. Kettle da en çok elektrik tüketen küçük ev aletlerinden biri.
  • Buzdolabına sıcak yiyecek konulmaması gerektiğini biliyoruz ama biz yine de hatırlatalım! Bu arada sulu yiyeceklerin de üstünü kapatıp muhafaza edin.
  • Ütü tam bitirilmeden birkaç dakika önce fişten çekilebilir.
  • Mobilyalar, kalorifer peteklerini kapatmamalı.
  • Kombiyi açıp kapamayın, düşük seviyede çalıştırın. Ayrıca kış gelmeden kombi bakımı ve radyatör temizliğini yaptırın. Doğalgaz faturanız olumlu olarak etkilenecek.
  • Evde ve ofisinizde ısı yalıtımına önem verin.

TEB Aile Akademisi Herkese Açık

“Ekonomi Ailede Başlar” düşüncesi ile tüm Türkiye’yi finansal okuryazarlık alanında bilinçlendirmek, eğitmek ve kişilerin finansal okuryazarlık düzeyinde ölçülebilir bir iyileşme sağlamak hedefiyle 2012’de kurulan TEB Aile Akademisi de bütçe oluşturma ve yönetimi, aile giderlerini kontrol altında tutma taktikleri, borçların doğru yönetimi, yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler, bireysel emeklilik, kredi ve kredi kartlarının doğru kullanımı gibi konularda bilgi veriyor.

Finansal okuryazarlık nedir? Finansal okuryazarlık, tüketicinin paranın kullanımında ve yönetiminde bilgiyle değerlendirme yapmasını ve finansal araçların seçiminde etkili ve rasyonel kararlar verebilmesini sağlayan yeterlilik düzeyi olarak tanımlanıyor. Kısacası “bireylerin gelirlerini, birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirme ve bütçelerini doğru yönetebilme yetkinliği” diyebiliriz.

Tasarruf Bilincinin Yayılması 

Toplumların finansal okuryazarlık düzeylerini yükseltmek ve tasarruf bilincinin yayılması tüm ülkelerin ekonomik ve sosyal politikaları arasında ön sıralarda. OECD ülkelerinde ve OECD dışı bazı ülkelerde yapılan anketler, tüketicilerin sadece finansal konularda doğru karar vermelerine yarayacak finansal bilgi, beceri ve farkındalığa sahip olmadıklarını göstermek ile kalmayıp aynı zamanda var olan bilgi, beceri ve farkındalıklarını çoğunlukla abarttıklarını da gösteriyor. TEB Aile Akademisi ile amaçlanan finansal yetkinliği yüksek ve ekonomisi sağlam ailelerden oluşan bir Türkiye’ye katkı sağlamak.

Katılımcıların sorularına şeffaflık ile yanıt veren eğitimciler, eğitimci sertifikasına sahip şube müdürleri ve gönüllü TEB çalışanlarından oluşuyor. 2018 itibariyle 270 bin kişiye ücretsiz birebir TEB Aile Akademisi eğitimi verildi. Eğitimlere katılım ücretsiz! Üstelik TEB müşterisi olun ya da olmayın, eğitimler herkese açık.

Ev kadınları, TEB Aile Akademisi’nin özel eğitim içeriği ve tasarruf ipuçları sayesinde aile ekonomisine katkı sağlayabilir; birikimlerini gelecek planları için kullanabilir. Emekliler, emeklilere özel TEB Aile Akademisi eğitimleri ile birikimlerini en karlı şekilde değerlendirmenin yollarını öğrenebilir; sosyal mühendislik yöntemleri ile yapılan dolandırıcılıklardan korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilir. Eğitimin sonunda bir eğitim sertifikası da veriliyor; tüm katılımcılar TEB Aile Akademisi eğitimi sonunda eğitimi tamamladıklarına dair TEB Aile Akademisi sertifikası almaya hak kazanıyor.

Tüm özel ve kamu sektör firmaları, kuruluşlar, dernekler, odalar, üniversiteler ve okullarda da eğitim verildiğinin altını çizelim. TEB Aile Akademisi’yle ilgili 0850 200 0 666’yi arayarak veya tebaileakademisi@teb.com.tr adresine e-posta göndererek detaylı bilgi almak, ücretsiz eğitim talebinde bulunmak mümkün.