Ana SayfaTeknolojiDijital Asistanlar ‘Siri, Google, Alexa, Cortana, Bixby’nin Gündelik Hayatımızdaki Yeri ve Geleceği…

Dijital Asistanlar ‘Siri, Google, Alexa, Cortana, Bixby’nin Gündelik Hayatımızdaki Yeri ve Geleceği…

Akıllı telefonunuzdaki dijital asistanınıza sorduğunuz soruların yanıtlarından memnun musunuz? Kullandığınız bir dijital asistan var ama diğerlerini de merak ediyor musunuz? Araştırma ve danışmanlık şirketi Ovum, 2021 yılına kadar dijital asistana sahip cihazların dünya nüfusunu geçeceğini söylüyor. Bir blog yazarının dört dijital asistana uyguladığı 100 soruluk testin sonuçları ise hayli ilginç…

Önce bir haber ile başlayalım: Apple’ın dijital asistanı Siri, yangında kalan bir adamın hayatını kurtardı… Annesinin tatil evinde çıkan yangında kalan ABD’li Christopher Beaucher’in elleri yandığı için telefonunu kullanamaz ve Siri’den yardım ister. 911’i arayan Siri de yardım çağırır ve Beaucher’in hayatı kurtulur. “Hayat kurtaran” bir dijital asistan! 

Bu tarz haberleri gün geçtikçe daha sık görüyoruz ve görmeye de devam edeceğiz. Peki Siri, Alexa, Cortana, Google ve Bixby gibi dijital asistanlar, hayat kurtarma gibi elzem konularda olmasa da gündelik hayatımızı ne kadar kolaylaştırıyor? Akıllı telefonlarımız üzerinden bilgi veren, sesli komutları cevaplayan ve zamanla bizi tanıyarak özelleşmiş çözümler sunan bu yapay zeka yazılımlarının geleceği parlak olsa da şimdilik emekleme aşamasında oldukları bir gerçek.

Dünya Nüfusunu Geçecek

Araştırma ve danışmanlık firması Ovum’a göre 2021’e kadar dijital asistana sahip cihazların sayısı yedi buçuk milyarı geçecek ki bu, dünya nüfusunu geçeceği anlamına geliyor. Dijital asistanlar şu anda akıllı telefonlar üzerinden asistanlık yapsa da Amazon Echo, Google Home, akıllı TV’ler ve otomobiller ile daha çok gündelik hayatımıza sızacak. Araştırma ve danışmanlık şirketi Ovum; Google Assistant’ın başı çekeceği öngörüsünde bulunuyor; ikinci sırada Çinli asistanlar var. Daha sonra Siri ve Samsung Bixy geliyor. Listenin sonlarında ise Amazon’dan Alexa ve Microsoft’tan Cortana bulunuyor.

Bu sıralamayı etkileyebilecek en önemli değişkenlerden biri, dil ve uluslararası alanda popülerlik. Şirket, Alexa ve Google Assistant tesislerinin yüzde 95’inin Kuzey Amerika’da olduğunu; Siri’nin ise yüzde 24’e yaklaştığını vurguluyor. İşin içine Asya ve Afrika da dahil olunca ‘en iyi’ sıralamasının oynayacağı da tartışılan konulardan biri…

100 Soruluk Testte Kim Sınıfta Kaldı?

Blog yazarı Vlad’in (vlad.d2dx.com) dijital asistanlara 100 soruluk bir test uygulaması da sonuçları açısından önemli. Şöyle ki Siri, Google, Alexa ve Cortana’ya zorlu sorular hazırlamış ve bu deneyimini de paylaşmış. Alışverişten seyahate 10 kategoride hazırlanan 100 soruluk bu testin sorularına gelince…

“5 mil içinde en ucuz premium benzin nerede var?” sorusunu Google; “Üzgünüm, bu konuda nasıl yardım edebileceğimi bilmiyorum” diye yanıtlarken Alexa; “Üzgünüm, bilmiyorum” diyor. Siri; “Yakınlardaki bir Chevron benzin istasyonunu gösteriyor ancak fiyat bilgisi yok” derken Cortana; Bing aramalara yönlendiriyor.

“Yarın şemsiye almalı mıyım?” sorusuna verilen yanıtlar ise şöyle sıralanıyor:

Google: “Hayır, yarın ….. kentinde yağmur beklenmiyor. Hava tahmini 25 derece ve güneşli.”

Alexa: “Hayır, …… kentinde yarın yağmur beklenmiyor.”

Siri: “Yarınki hava tahmininde yağmur yok.” (Haftalık hava durumunu gösteriyor).

Cortana: “Muhtemelen gerek olmayacak. Yarınki hava tahmini güneşli görünüyor, en yüksek 25, en düşük 21 derece.”

Google, Soruyu Yanlış Anlıyor

Ardından gelen soru, ertesi günün hava durumu… Doğru cevap Siri’den geliyor, Google’ın ise kafası karışıyor çünkü ‘yarından sonra’ anlamına gelen “The Day After”ı, “The Day After Tomorrow” adlı filmle karıştırıyor.

Google testin genelinde seyahat ve harita/ yön konularında isabetli yanıtlar verirken Alexa, alışveriş kategorisinde başarılı. Öte yandan bilgi sorgulamalarında da Google, bir adım önde (Arama motoru olmasının payı büyük). Google’ın ensesinde Cortana ve Alexa yer alıyor. Siri ise bu teste göre sorulara en az yanıt verebilen asistan…

‘Uyanık’ Siri!

Oysa ki “iPhone’un fiyatı ne kadar?” sorusunda Siri çok uyanık! Yanıt vermek yerine Apple.com’a yönlendiriyor. Diğer dijital asistanlar, bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

Alexa: “En iyi arama sonuçları: Apple iPhone 5S 16GB, gümüş GSM kilidi yeni sertifikalı açık, 149 dolar.”

Cortana: “Apple, iPhone 6 fiyatlarının $199, $299 ya da $399 dolar olduğunu söylüyor.”

Google: “LifeWire’a göre iPhone 7; 649 dolar, 749 dolar, 849 dolar.”

Blog yazarı Vlad’ın insan için kolay ama dijital asistan için şimdilik zor sayılabilecek test sorularının sonuçlarına göre henüz “En İyi” olarak kabul edilebilecek bir dijital asistan yok. Siri, Alexa, Cortana ve Google, testteki soruların en az yarısında sınıfta kalıyor.

Samsung da yarıştan geri kalmak istemiyor. Samsung’un akıllı asistanı Bixby, Güney Kore’de kullanıma sunuldu; yakın bir zamanda dünya geneline yayılması bekleniyor.