Ana Sayfaİş DünyasıDijital Pazarlama Yöntemlerinden “Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması)” Yükselişte

Dijital Pazarlama Yöntemlerinden “Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması)” Yükselişte

Müşterilerle birçok kanaldan birebir iletişim kurmak; müşterilerin istediği yerde, zamanda ve şekilde onlarla görüşebilmek olarak özetlenen “Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması)”son yılların yükselen pazarlama trendlerinden. İncelikleri ve yararları nelerdir?

Telefon görüşmesi ki en “klasik”i… Mesajlaşma… Facebook’tan mesajlaşma… E-mail… Yani “canlı sohbet”ten çok daha fazlası. “Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması)”, günümüzün olmazsa olmaz dijital pazarlama yöntemlerinden biri. Hepsini ve daha fazlasını kapsıyor ki yalnızca “Canlı sohbet” olarak sınırlandırmak “yanlış”. Gün geçtikçe daha fazla önem kazanan “Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması)”i biraz daha açalım.

“Offline” Değil, “Online” Yöntemler

Müşterileri dinlemek, sorularını cevaplamak, müşterilere yardımcı olmak, bir şirketi diğerlerinden farklılaştırıyor; o şirketi, rakiplerinden bir adım daha öne taşıyor. Madalyonun diğer yüzündeki “tüketici/ müşteri” açısından da günümüz dünyasında pek çok alternatif var. Bir şey satın almadan önce araştırıyorsunuz, alternatifleri değerlendiriyorsunuz, karşılaştırma yapıyorsunuz, öyle değil mi? Yani tüketiciler/ müşteriler artık daha bilinçli. Mağaza mağaza dolaşmaya da gerek yok, “online” olmak yeterli. Arama motorlarına istedikleri ürünleri/ hizmetleri yazıyor; birçok seçenek arasından istediklerini seçebiliyorlar. İşte o yüzden bir şirketin müşterilerle iletişimi büyük önem kazanıyor. “Offline yöntemler” yerine “Online yöntemler”i kullanmak hem daha etkili hem de hesaplı. Örneğin; bir web sitesinde müşterilerin ürünü alırken karşılaştığı sayfalarda yani satış “funnel”larında, online satış temsilcileri de olmalı, yeri geldiğinde chatbot’lar da kullanılabilmeli.

Konuşmaya dayalı bir dijital pazarlama yöntemi: Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması).

Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması), konuşmaya dayalı bir pazarlama şekli. Hedef belli: Müşteri sadakatini geliştirmek, müşterileri ve hedef kitlesini daha yakından tanıyarak stratejiler oluşturmak. Kişiye özgü yeni bir pazarlama seçeneği elde etmek üzere tasarlanan, özelleştirilmiş, geri bildirimi esas alan bu pazarlama yöntemi, müşterilere ve olası müşterilere gerçek bir konuşma deneyimi sunarak pazarlama ve satış kanalları arasındaki iletişimi her zaman canlı tutmakta… Üstelik markaya olan güven, markanın tanınırlığı da artıyor.

Conversational Marketing’in Yararları

Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması) ne gibi yararlar sağlar? Öncelikle “Kişiselleştirilmiş Sohbet”in etkisinin büyük olduğu bir gerçek. Yani müşteriye adıyla hitap etmek bile fark yaratabilir. Müşteri memnuniyeti, sadakat ve güven gibi “marka”ya çok olumlu etkileri olur. Müşterinin dikkatini çekmek için “kişiselleştirilmiş sohbet”i tercih eden markaların daha başarılı oldukları bilinmekte…

Ayrıca “Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması)”de geniş erişim imkanı da başka bir artı. Akıllı yönlendirme yapmak, potansiyel müşterileri, satış bölgesine bağlı olarak doğru temsilcilere bağlamaktan söz ediyoruz. Yani bir nevi 7/24 hizmete hazır, akıllı, cevval satış temsilcileri gibi! İşte burada Yapay Zeka destekli “ChatBot”ların, Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması) stratejilerinin ne denli önemli bir parçası olduğunu görüyoruz. Müşteriler sorularının cevaplarını, gerçek zamanlı olarak 7/24 alabilir.

Şirketler için hazırlanan chatbot’lar, müşterilere hızlıca istedikleri yanıtları verir; dolayısıyla müşteriler de diğer markaları tercih etmez! Kendileriyle samimi bir şekilde ilgilenen, üstelik ister gecenin ilerleyen bir saati ya da sabahın çok erken bir saati ilgilenen bir “temsilci” her zaman hazırdır!

7/24 size hizmete hazır, akıllı satış temsilcileri… Üstelik istediğiniz zaman, istediğiniz yerde!

Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması) ile bir CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) bölümü oluşturulabilir. Siparişler, ziyaretler, fiyatlandırma sayfaları, iş unvanları gibi müşteri verileri toplanıp saklanabilir. Dolayısıyla herhangi bir şikayette, o müşterinin sıkıntısı daha iyi saptanabilir; ürünü neden geri gönderdiği veya şikayetçi olduğu daha iyi anlaşılır, böylece kendisine en iyi şekilde hizmet verilir, yardımcı olunur.

Günün her saati web sitesinde canlı olarak müşterilerle iletişime geçip işleri halleden akıllı “Chatbot”lar sayesinde zamandan kazanılır, performans da artar. Yani çalışanların “monitoring” yapmasına gerek yok (Dijital dünyada sektörler, markalar ya da kişiler hakkındaki konuşmaları takip etmek). Akıllı “Chatbot”lar tıkır tıkır çalışırken temsilciler diğer işlere daha çok odaklanabilir. Chatbot, müşterilerin sevdikleri ürünleri bulmalarını ve satın almalarını kolaylaştırırken diğer çalışanlara da başka görevler için istedikleri “zaman”ı yaratır.

Conversational Marketing (Sohbet Pazarlaması), “ölçeklendirilebilir” ki bu da başka bir artı. “Chatbot”lar sayesinde konuşmaları ölçeklendirme daha olanaklı hale geldi. Pazarlama ve satış ekipleri için büyük bir gelişme.

Chatbot, Kişilerin Lehçesini Anlayabiliyor

AI (Yapay Zeka) tarafından kontrol edilen ve bir konuşma arayüzü aracılığıyla müşterilerle gerçek işbirliğini taklit eden program; “Chatbot”. Gerçek bir birey gibi müşteriyle sohbet edebiliyor, web üzerinden insanlarla iletişim kuruyor. “Yapay Zeka”yı kullandıklarından kişilerin lehçesini de anlayabiliyor ve ne kadar çok konuşurlarsa o kadar “akıllı” davranıyor ve yeni kelimeler öğreniyor.

AI (Yapay Zeka) tarafından kontrol edilen ve bir konuşma arayüzü aracılığıyla müşterilerle gerçek işbirliğini taklit eden program: Chatbot.

Google Trends verilerine göre “chatbot” kelimesi ve alakalı anahtar kelimelerle yapılan arama hacmi son yıllarda 20 kat artış gösterdi. Dünyanın dört bir yanında pek çok şirket, müşterileriyle böyle iletişim kuruyor artık… Peki siz dijital pazarlamanın en etkin yöntemlerinden Conversational Marketing’den yararlanıyor musunuz? Ya siz, tüketiciler? Müşterilerin sorunlarını dinleyen; 7/24 cevaplarını yanıtlayan; beğenilerini, ilgi alanlarını bilen “marka”ları, “tüketiciler” olarak tabii ki daha çok seviyoruz!