Ana SayfaBizden HaberlerDış ticarette firmaların yeni kılavuzu : tebledisticaret.com

Dış ticarette firmaların yeni kılavuzu : tebledisticaret.com

TEB, ‘Dünya pazarlarında ben de varım’ diyen firmaların yanında İki yeni hizmet: ‘tebledisticaret.com’ ve Dış Ticaret Gelişim Programları

KOBİ’lerin ‘Danışman Bankası’ TEB, dış ticaret seferberliği başlatıyor! TEB, mevcut hizmetlerinin yanı sıra ’Tebledisticaret.com’ ile KOBİ’ler ve kurumsal firmalara özel yenilikçi bir hizmet başlatıyor: Firmalar tebledisticaret.com ile yeni pazarlara erişimde ihtiyaç duyacakları rafine bilgiyi tek kaynakta bulabilecek, TEB Dış Ticaret Gelişim Programı ile bu bilgiyi nasıl kullanacakları konusunda eğitim ve uzman desteği alabilecek.

 

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 10 yılı aşkın süredir KOBİ’lerin ‘Danışman Bankası’ olarak ‘Küçük ve Orta Ölçekteki İşletmeler’in gelişimine ve rekabette güçlenmelerine destek veriyor. TEB şimdi ise dış ticaret seferberliği başlatmaya hazırlanıyor.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Trade Center ağı ile firmalara, TİM-TEB Girişim Ev’leri ile de dış ticaret faaliyeti hedefleyen girişimcilere rehberlik edecek çalışmalar da yürütüyor. İki yeni hizmet de KOBİ’lerin yüzünü güldürmeye devam edecek: “tebledisticaret.com” ile firmalar tek tıkla en kapsamlı bilgiye ulaşılabilecek. Ayrıca “Dış Ticaret Gelişim Programı” ile de bu bilgiyi nasıl kullanmaları gerektiği konusunda uzman desteği alacaklar. Böylece, dış ticaret hacmini artırmak isteyen firmalar, ticari faaliyetlerinde daha emin ve kararlı adımlarla ilerleyecek.

160’DAN FAZLA ÜLKE, BİN 500’DEN FAZLA FİRMA, 20 BİNDEN FAZLA TEDARİKÇİ

TEB, tebledisticaret.com ile hedef pazarlara yönelik rafine bilgiyi bir havuzda topluyor. Dış ticaret yapan veya potansiyeli olan KOBİ ve kurumsal firmaların ürün kodu, pazar verileri, potansiyel müşteri listesi, güncel fuar bilgileri, nakliye sürecinde gerekli evraklar, ticaret yapılacak ülkede uygulanan vergi oranları gibi kapsamlı bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlayan tebledisticaret.com, 160’tan fazla ülke, bin 500’den fazla firma, 20 binden fazla tedarikçi, 10 binden fazla sektörel rapor bilgilerini güncel olarak kullanıcılara ulaştıracak.

DIŞ TİCARETTE BÜYÜMEK İSTEYENLERE YOL HARİTASI

2023 yılı hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolar ihracat hedefine katkı sunmayı amaçlayan Türk Ekonomi Bankası, geliştirdiği bu hizmet sayesinde daha önce hiç dış ticaret faaliyetinde bulunmamış firmaları teşvik ederken, dış ticaret hacmini arttırmak isteyen firmaların da dış ticarette daha emin adımlarla ilerlemesini sağlamayı hedefliyor. Ülkemizin ithalat ve ihracat anlamında önemli bir büyüme potansiyeli taşıdığından hareketle; bu potansiyeli aktif hale getirmek için dış ticaret rakamlarının yükselmesi gerektiğine inanan TEB, KOBİ’lere büyümeleri için yol haritaları hazırlanmasından pazarlama planlarının oluşturulmasına kadar kapsamlı bir hizmet sunuyor.

tebledisticaret_fb_reklam

‘DIŞ TİCARET GELİŞİM PROGRAMI’ İLE DIŞ TİCARETTE GELİŞİM DESTEĞİ

Proje kapsamında iki yıl süren özel bir eğitimden geçen Yurt Dışı Satış ve Pazarlama Uzmanları’na büyük işler düşüyor. TEB, ‘Dış Ticaret Gelişim Programı’ kapsamında, dış ticaret faaliyetine henüz başlamış ya da dış ticaret hacmini arttırmak isteyen firmalara büyüme ve dış ticarette strateji oluşturma eğitimleri ile aksiyon planlarını hayata geçirme desteği veriyor. Bu planlama ile gelişim programını tamamlayan firmalar, edindikleri bilgi ve vizyon ile firmaların dış ticaret faaliyetlerini en yetkin şekilde devam ettirme kabiliyeti ediniyor.

Yeni hizmetlerin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “TEB olarak ülkemizin geleceğine katkıda bulunmak temel amacımız” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
“Bu kapsamda, KOBİ’lerin global dünya ile rekabet edebilmesi, istikrarlı bir büyümeyle varlığını sürdürebilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 10 yıldan bu yana KOBİ Bankacılığı’nda benimsediğimiz ve bizi sektörde farklılaştıran ‘Danışman Banka’ anlayışımız ile yalnızca finansal hizmetler değil finansal olmayan hizmetler geliştirmeye odaklanıyoruz. Yeni hizmetlerimiz ‘tebledisticaret.com’ ve ‘Dış Ticaret Gelişim Programı’ ile dış ticarette tam anlamıyla bir seferberlik ilan ettik. Dış ticaret yapan veya yapmayı planlayan KOBİ ve kurumsal firmaların yanındayız.”

KIDEMLİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI BOZ: “TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ ÇOK DAHA YÜKSEK”

Boz, platform ile ülkenin geleceğine yatırım yaptıklarını da vurguladı: ”Türkiye’mizin 2023 hedefi ilk 10 ekonomiden biri olmak. Bunun için 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak bir gereklilik. Ülkemiz 2015 yılı verilerine göre dünya ihracatında 31. sırada, ithalatında ise 21. sırada yer alıyor. BDDK verilerine göre, TEB olarak dış ticaret hacminden aldığımız pay yüzde 6. Biz Türkiye’nin potansiyelinin çok daha yüksek olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda ekonomimizin belkemiği KOBİ’leri dış ticaret konusunda desteklememiz gerektiğini düşündük ve bu çok yönlü desteği hayata geçirdik. tebledisticaret.com ve ‘Dış Ticaret Gelişim Programı’ ile yurtdışında iş yapmayı çok daha kolay hale getirdik. Uzman kadromuzla dış ticarette yol haritası hazırlanmasından uluslararası pazar araştırmaları ve finansal çözümlere kadar geniş bir çerçevede hizmetler sunuyoruz. Yurtdışı Satış ve Pazarlama Uzmanlarımız 6 ay boyunca firmalarla birebir çalışarak eğitim, network uzmanlıklarını sunuyor ve pazar paylarını artırmalarına destek oluyor.”

“KOBİLER DIŞ TİCARETTE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE İLERLEYECEK”

TEB’le Dış Ticaret Platformu ile de milyonlarca data arasından firmaların ihtiyacına yönelik bilgileri KOBİ’lere ulaştırdıklarını belirten Turgut Boz, “Günümüzde sınırsız bilgiye ulaşmak mümkün. Ancak burada milyonlarca data arasından doğru bilgiye ulaşmak, hem verimlilik hem de doğrulanabilirlik açısından büyük bir zorluk yaratıyor. Bu noktada geliştirdiğimiz online bilgi platformu tebledisticaret.com talebe yönelik rafine bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, yeni pazarlar bulup pazarları keşfetmek, müşteri bulmak ve dış ticarete başlamak konusunda çok daha güvenle hareket edebiliyor” şeklinde konuştu.