Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriDoğu Ekspresi Planları mı Yapıyorsunuz? 10 Soruda Tren ile İlgili Her Şey

Doğu Ekspresi Planları mı Yapıyorsunuz? 10 Soruda Tren ile İlgili Her Şey

Sıkı bir sosyal medya kullanıcısıysanız, pek çok insanın Doğu Ekspresi’ne atlayıp uzun bir yolculuğun ardından Kars’a gittiğini ve bol bol fotoğraf paylaştığını görmüşsünüzdür.

Kimileri tren hattının son zamanlarda tekrar popülerleşmesine şaşırsa da, ülkenin doğusuyla tanışma fırsatı yaşayamamış pek çok insan için ufuk genişletici ve aynı zamanda ilginç bir deneyim.

Doğu Ekspresi ile Ankara’dan Kars’a 24 saatlik bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Tren hattının geçtiği yörelerin doğal güzelliği, Kars’ın vaat ettikleri ve tren yolculuğunun yaşattığı nostalji insana ani bir bilet alma arzusu veriyor. Eğer sizin de aklınızda bir gün Doğu Ekspresi’ne atlamak varsa, ikonik tren yolculuğunun dününü ve bugününü incelediğimiz listemize bir göz atın.

Doğu Ekspresi Nereden Başlıyor, Ne Kadar Sürüyor?

Doğu Ekspresi Ankara’dan başlıyor ve Kars’a yaklaşık 24 saat içinde ulaşıyor. Ankara’daki BAŞKENTRAY çalışmaları nedeniyle tren şimdilik Kırklareli’nin Irmak İstasyonu’ndan kalksa da Ankara-Irmak arası tren bileti sahipleri için ücretsiz bir otobüs hizmette. Tren, yolculuk sırasında hemen hemen 10’ar dakika Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum istasyonlarına da uğruyor.

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Kadar?

Doğu Ekspresi’nin kompartımanlı pulman, örtülü kuşet, yataklı ve yemekli vagonları bulunuyor ve alacağınız bileti bu vagonlardan birinden farklı fiyat alternatifleriyle seçebiliyorsunuz. Bilet fiyatları yaklaşık 50-120 TL arası değişiyor. Güncel fiyatları, müsaitlik durumunu ve biletler ile ilgili ayrıntılı bilgiyi TCDD’nin bilet satış sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Son zamanlardaki popülerlikten dolayı bilet bulmak zorlaşmış durumda. Her gün, sabah saat 7 civarı 30 gün sonrasının biletleri satışa çıkıyor ve özellikle örtülü kuşet ve yataklı vagonlardaki biletler öğle saatlerine kadar tükenmiş oluyor. Bu yüzden de seyahatinizi planlarken önceliğinizi Doğu Ekspresi biletine vermenizi ve geri kalan tüm planlamaları aldığınız biletin tarihleri etrafında şekillendirmenizi öneriyoruz.

Doğu Ekspresi ile Kars’a Ne Zaman Gitmeli?

Büyüleyici manzaralara sahip bu yolculuğun tadını çıkarmak için olabildiğince gün ışığına ihtiyacınız var. Bu yüzden günlerin nispeten daha uzun olduğu, ne çok soğuk ne de çok sıcak bahar ayları yolculuk için ideal olacaktır.

Fakat planlarınız arasında bu rotayı karla kaplı görmek ve Kars’ta, hatta Sarıkamış Kayak tesislerinde vakit geçirmek varsa kış aylarında da tercih edilebilir.

Doğu Ekspresi Hafta Sonu için Uygun mu?

Dönüşünüzü Kars’tan uçakla yapmak alternatifi ile Cuma akşam treniyle yolculuğa başlayıp bu serüveni bir hafta sonuna sığdırmak mümkün. Cumartesi akşamı varacağınız Kars’ta yöre mutfağını tadıp konakladıktan ve etrafı gezdikten sonra Pazar akşam uçağıyla geri dönerek dolu dolu bir hafta sonu planı yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi, tarihi vagonlarıyla nostaljik bir deneyim arayanlar için ideal bir yolculuk.

Doğu Ekspresi’nde Yemek Var mı?

Trende bir restoran bulunuyor. Fiyatları oldukça uygun restoranın yemek kalitesi için umutları çok yüksek tutmamak gerekse de trende yemek yemenin verdiği farklı bir duygu var denilebilir.

Tren yolculuğunda başa gelebilecek her türlü durum için yanınızda ufak tefek atıştırmalıklar ya da sandviçler götürmenizi tavsiye ediyoruz. Erzurum’da trene cağ kebabı siparişi vermek de yeni popülerleşen yemek alternatiflerinden biri.

Doğu Ekspresi’nde Elektrik ve İnternet Var mı?

Doğu Ekspresi’nin kompartımanlarda en az bir priz bulunuyor fakat Wi-Fi hizmeti yok. Trenin rotası itibariyle de yer yer 3G internette kesintiler yaşanabiliyor. Bu gibi anlar, telefonunuzu kaldırıp manzaranın keyfini çıkarmak ve keyifli tren sohbetleri yaşamak için ideal.

Kars; doğal güzellikleri, kiliseleri, camileri ve Rus mimarisinin etkileriyle etkileyici bir şehir.

Doğu Ekspresi’nde Konaklama Konforu Nasıl?

Trende yatağınız ve kuşetli kompartımanınız için size yıkanıp ütülenmiş, paketli çarşaflar veriliyor. Tuvaletler kuşetli ve pulman kompartımanlarda yoğun kullanılıyor fakat tuvalet kağıdı ve düzenli temizlik hizmeti sağlanıyor.

Yine de çok titizlenen yolcular yanlarında çarşaf ve tuvalet kağıdı getirebilir.

Doğu Ekspresi için Yanımıza Ne Alabiliriz?

Daha önce bahsettiğimiz gibi atıştırmalıklar, sandviçler, tuvalet kağıdı ve çarşaf yanınızda getirebilecekleriniz arasında. Tek prizle yetinemeyeceğinizi düşünüyorsanız üçlü uzatma getirebilirsiniz. Diğer yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde yanınızda getireceğiniz kablosuz hoparlörler müzik dinlemek için yolculuk sırasında işinize yarayabilir. Kutu ve kart oyunları, fotoğraf makinesi, sıcak içecekler için su ısıtıcısı da yolcuların sık sık yanında getirdiği eşyalar arasında.

Ani Harabeleri, Kars’a gidenlerin görmeden dönmemesi gereken güzellikte.

Doğu Ekspresi’nden Sonra Kars’ta Nereleri Gezmeliyiz?

Doğu Ekspresi ile varacağınız Kars çoğu insanın bayıldığı bir şehir. Trenden indikten sonra mutlaka Kars merkezinde gezmeniz, Kars mutfağını tatmanızı öneriyoruz. Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü de popüler destinasyonlar arasında.

Sarıkamış’ta kayak yapmak için de Doğu Ekspresi’ni tercih edenler var. Trende rahatlıkla kayak malzemelerinizi taşıyabilirsiniz. Tabi tıpkı valizleriniz gibi bu gereçler de kompartımanda sizinle birlikte duruyor olacak.

Doğu Ekspresi’ne Gittik Bayıldık, Başka?

Doğu Ekspresi ile trenle seyahat fikrini sevenlerin tercih edebileceği başka alternatif rotalar da var. Örneğin Güney Kurtalan Ekspresi ve Van Gölü Ekspresi de benzer tatlar arayanlar için ideal hatlar arasında.

Daha çok vakti olanlar ve büyük düşünenler için Paris – İstanbul arası Orient Express hattı İstanbul-Ankara hızlı treni ve Ankara – Kars Doğu Ekspresi birleştirilebilir.