Ana SayfaYaşamSağlıkDoktor “turp gibisiniz!” dese de siz iyi hissetmiyorsunuz… o zaman bir sorun var demektir.

Doktor “turp gibisiniz!” dese de siz iyi hissetmiyorsunuz… o zaman bir sorun var demektir.

Kendinizi iyi hissetmiyorsunuz, check-up yaptırıyorsunuz ve görüyorsunuz ki sapasağlamsınız! Ama siz iyi değilsiniz, öyle mi? Yeni bir araştırmaya göre ‘iç ses’iniz haklı çıkabilir.

Doktorunuz size soruyor: Nasılsınız? Vereceğiniz cevap belki de uzun test sonuçlarından daha etkili olabilir. Rice Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Christopher Fagundes, birkaç yıl önce yaptıkları çarpıcı araştırmayı şöyle anlatmaya başlıyor:
“Psikolojik bir çalışma yapmak üzere yola çıktık. Hastaların kolesterol oranları ya da kan testleri nasıl çıkarsa çıksın, kendilerine nasıl hissettiklerini sorduk. Amaç yakın ya da uzak gelecekteki ‘olası’ rahatsızlıkları saptamaktı. Ve garip bir sonuç çıktı. Örneğin, bir kişinin tansiyon problemi yok, tansiyon değerleri gayet normal. Oysa ki kendini hiç iyi hissetmiyor. Ortaya çıktı kı bu ‘his’, gelecekteki bir rahatsızlığın ilk alarmı. Psikologlar olarak şunu gördük: İnsanlar bir şeyleri hissediyor, bir sorun var ortada…”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İLK SİNYALLERİ VERİYOR

Psikoloji yayını Psychoneuroendocrinology’de yayımlanan çalışmanın sonuçlarına göre duygular ve ‘kader’ arasında bir bağlantı var. Bağışıklık sistemi çöktüğü zaman vücutta belli rahatsızlıklar baş göstermeye başlıyor. Psikoloji profesörü Fagundes’in Texas Medical Branch Üniversitesi’nden bir ekiple yürüttüğü bu çalışma, stresin sağlık üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Çalışmaya katılan kişi sayısı ise 1500… “Doktorlar yıllarca reddetti, ‘İyi değilim’ diyen hastalara ‘Bunların hepsi sizin kafanızda, ortada bir şey yok” dediler, diyor Prof. Fagundes ve şöyle devam ediyor:
“Bağışıklık sistemi yavaş yavaş çökmeye başladığı zaman vücutta belli etkileri görülmeye başlanıyor. Örneğin, herpes virüsü bağışıklık sistemiyle çok alakalıdır. Sorun çıkar, vücudunuz savaşmaya başlar, siz bir sorun olduğunu hissedersiniz. Bu bir girdap gibidir. Ayrıca illa ki hasta olduğunuz anlamına da gelmez, bu hissettikleriniz…”
Prof. Fagundes, kişinin ‘İyi değilim’ hissinin kanser, tip 2 diyabet ve kalp-damar rahatsızlıkları gibi ileride ortaya çıkabilecek ölümcül rahatsızlıklar açısından da dikkate değer olduğunu vurguluyor. Bağışıklık sisteminin çöküşüyle ortaya çıkan ufak tefek sorunlar, uzun vadede daha büyük sorunların kapıda olabileceğinin sinyallerini veriyor.

shutterstock_229879537


‘ÇOK YORGUNUM’ SÖZÜ DİKKATE ALINMALI

Prof. Fagundes, aşırı yorgunluğun birçok rahatsızlığın ilk semptomlarından olduğunun altını çiziyor. Dolayısıyla doktorlar tarafından dikkate alınması gerekiyor:
“Ne olursa olsun, eğer bir hasta ‘Ben sağlığımın iyi olduğunu hissetmiyorum’ derse, ortada herhangi bir semptom olmasa bile o kişi dinlenmeli. Bazı konferanslara katılıyorum ve insanlar bana teşekkür ediyor. Çünkü doktorlarına bir sorun olduğunu söylediklerinde çoğunun aldığı yanıt şu olmuş: ‘Bunların hepsi sizin kafanızda, düşünmeyin hiç!’

Bu önemli çalışmanın Rice Üniversitesi, Texas Medical Branch Üniversitesi, Teksas La Marque’daki Microgen Laboratuarları tarafından yürütüldüğünü; ABD’nin Ulusal Kanser Enstitüsü ile Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüleri tarafından da desteklendiğini ekleyelim.