Ana SayfaPozitif EtkiÇevreDünya Çevre Günü’ne Özel Çevre Dostu Öneriler

Dünya Çevre Günü’ne Özel Çevre Dostu Öneriler

Bugün Dünya Çevre Günü. Son yıllarda gündemimizi bu denli meşgul eden, her geçen gün bir başka bilgiyle karşılaştığımız çevre kirliliği konusunda hepimiz neler yapabileceğimizi öğrenmek için çok çalışıyoruz. Sebepleri artık herkesçe malum olan çevre kirliliği ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün raporu gösteriyor ki, her yıl 12,6 milyon insan çevre kirliliğine bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor. Üstelik bu sorun, yalnızca günümüzü ve şu an yaşadığımız dünyayı değil, geleceğimizi ve bizden sonraki nesillerin yaşamını da etkiliyor. Dünyadaki mevcut çevre kirliliğinin %50’si son 35 yılda meydana geldi, artan nüfus ve yanlış enerji kullanımları nedeniyle bitki örtüsü bozulmaya yüz tuttu ve birçok canlının nesli tehlikeye girdi. Bu yüzden çevre kirliliğinin bizim için ne denli yaşamsal bir sorun olduğunu tekrar belirtmeye gerek bile yok.

Peki, çevre kirliliğini önlemek üzere yapabileceğimiz bir şeyler yok mu? Elbette ki var. Evlerimizde, iş yerlerimizde, kendi sosyal çevremizde atacağımız bazı küçük adımları kocaman basamaklara dönüştürebilir, kendi seçimlerimizden yola çıkarak çevre kirliliği konusunda doğru adımlar atabiliriz. İşte, size birkaç öneri:

Plastik kullanımınızı sınırlandırın.

Günlük yaşamımızda pratik bir kullanıma sahip olan plastikler doğada kolay kolay dönüşüm döngüsüne girmedikleri için çevre kirliliğine yol açıyor. Doğa için ciddi bir tehlike olan plastiklerin aşırı kullanımını azaltmak için yapabileceğimiz çok şey var. Yine ilk olarak bir şeyleri değiştirmeye kendimizden başlayıp kullandığımız plastik eşyaları şöyle bir gözden geçirelim. Örneğin; gün içinde sıklıkla tükettiğimiz suyu plastik şişeden içmek yerine cam şişeler kullanmaya başlayabiliriz.

Biz de TEB olarak bu konuda üzerimize düşeni yapıyor ve plastik kullanımından kaçınmak için adımlar atıyoruz. İçecek otomatlarında plastik bardak kullanmıyor, Banka operasyonunda kullanılan plastik para çantaları yerine çoklu kullanım sağlayan bez çantalar tercih ediyoruz.

Kağıtları geri dönüştürün.

Çevre kirliliğinin engellenmesi açısından atık malzemelerin dönüştürülüp ham madde olarak kullanılması çok önemli. Kullanılmış kağıdın tekrar imalatta kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltıyor. Özellikle kağıtta geri dönüşüm çok daha etkin. Diğer birçok malzemenin aksine, kağıt birçok kez geri dönüştürülebilir. 1 ton kullanılmış kâğıt atığın geri dönüşümü sonucunda, 16 adet yetişmiş çam ağacı ve 85 metrekarelik ormanlık alan tahrip edilmekten kurtuluyor. Türkiye genelinde düşünecek olursak bu kazanım, yılda 80 milyon çam ağacı ve 40.000 hektar ormanlık araziyi korumak anlamına geliyor.

TEB olarak bu anlayıştan hareketle kağıtlarımızı özel atık toplama kutularında biriktiriyor, topladığımız atıkları Ümraniye Belediyesi’ne teslim edip geri dönüşüm sürecine dâhil ediyoruz.

Bekleyen eşyalarınızı bağışlayın.

Geri dönüşüm evlerde başlar. Kısacası; “azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür!” Herkes üstüne düşeni yaptığında çok büyük değişimler yaratacağımızın farkında olmalıyız. Evlerimizde artık kullanmadığımız mobilyaları yeniden kullanım döngüsüne sokarak sürdürülebilir çevre faaliyetlerine destek olabiliriz. Yine evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanmadığımız, çevreye olumsuz etki oluşturan atıkları ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak hem sürdürülebilir çevre hedeflerine hem de topluma katkıda bulunabilirsiniz.

TEB depolarında bekleyen ihtiyaç fazlası mobilyalarımızı biz de öyle yapıyoruz. Özellikle eğitim kurumlarına, belediyelere ve polis teşkilatına bağışladığımız mobilyalarımızla daha pozitif bir etki sağlamayı umuyoruz.

Atıklarınızı ayrıştırın.

Evimizdeki ya da iş yerlerimizdeki çöplerimizi dışarı çıkarıp çöp konteynırına attığımızda onlardan kolayca kurtuluyoruz. Ancak gezegenimiz için aynı şeyi söyleyemeyiz… Çevremiz atıkların olumsuz etkilerinden bu kadar kolay kurtulamıyor. Geri dönüşüme kazandırılamayan atıklar dünyaya ancak hava, su ve toprak kirliliği olarak geri dönüyor.

Ülkemizde her yetişkin bireyin günde ortalama bir buçuk kilo çöp ürettiğinin bilinciyle, biz de TEB olarak atıklarımızı ayrıştırıp dönüştürmek ya da çevresel atıklarımızı azaltarak sağlığımızı korumak için adımlar atıyoruz. Atık yağlarımızı toplayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan atık yağ toplama şirketlerine teslim ediyoruz. Aynı hassasiyeti pillerde de gösteriyoruz. Pillerde bulunan ağır metallerin çevresel etkisini azaltmak için Genel Müdürlük ve Operasyon Merkezlerimizde onlarca kiloluk pil topluyor, tüm bu atık pilleri geri dönüşüm ve imha için lisanslı şirketlere teslim ediyoruz.

Özetle; insanoğlunun artık doğa ile uyumlu bir şekilde yaşamaya alışması ve ayak uydurması gerekiyor. Bunun farkında olan şirketler, kurumlar ve sivil toplum kuruluşları son dönemlerde önemli adımlar atıyor. Ancak biz de çevre için daha pozitif bir etki yaratmak, daha güzel bir hayat yaşamak ve gelecek nesillere kendini yenilemiş bir doğa bırakabilmek için çevremizi korumamız ve ona hak ettiği değeri vermemiz gerektiğini unutmayalım.