Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiDünya Kupası Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Dünya Kupası Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Dört yılda bir dünyanın her köşesinden futbol meraklılarını heyecanlandıran etkinlik 2018 FIFA Dünya Kupası, bu yıl Rusya’da gerçekleşiyor. 14 Haziran’da başlayacak kupada elemeler ile seçilen 31 ülke ve otomatik olarak kupa yarışına dahil olan ev sahibi ülke futbolun en prestijli ödülü için 15 Temmuz’a kadar yarışacak.

Maçlar başlamadan önce kupanın geçmişi ve bugününden önemli noktaları derleyip bir ısınma turu yaparak heyecanınıza heyecan katalım istedik.

Dünya Kupası Hakkında Az Bilinen 12 Şey

1. İlk dünya kupası 1930’da Uruguay’da gerçekleşti. Finalde Uruguay, komşusu Arjantin’i 4-2 yenerek şampiyon oldu.

2. Dünya Kupası tarihinde şu ana kadar düzenlenen tüm turnuvalarda yer alan tek ülke Brezilya oldu. Brezilya, 1930’dan bu yana gerçekleştirilen 21 turnuvanın tamamına katılmayı başardı. Bu turnuvalarda 5 kez şampiyonluk yaşayan Brezilya, Dünya Kupası’nın en başarılı ülkesi olarak da dikkati çekti.

3. 1970’e kadar ilk Dünya Kupası’nı takip eden sekiz turnuva boyunca Dünya Kupası’nın adı FIFA’nın 3. başkanı Jules Rimet’in adını taşıyan kupa olarak anılıyordu.

1970’ten beri bu tasarım ile verilen Dünya Kupası 18 ayar altından, yaklaşık 37 santimetre ve altı kilo ağırlıkta.

4. 1970’e kadar verilen kupanın ismi gibi şekli de farklıydı. Yunan zafer tanrıçasından ilham alınarak tasarlanan kupa sterling gümüşü ve lazuliden yapılıyordu. 1970’ten bugüne gelen kupa ise 18 ayar altından yapılıyor ve Dünya’yı elinde taşıyan iki insanı temsil ediyor.

5. 1950 Dünya Kupası’nda herkes Brezilya’nın kazanacağına o kadar emindi ki FIFA başkanı konuşmasını Portekizce hazırlamıştı. Brezilya o yıl Uruguay’a 2-1 yenilerek kupayı elinden kaçırdı.

6. Dünya Kupası tarihinin en hızlı kırmızı kart gören oyuncusu Uruguaylı Jose Batista.

7. Birden fazla Dünya Kupası’na katılıp da tüm maçları kaybeden tek ülke El Salvador. Ülke, Dünya Kupası tarihinde sadece bir gole sahip.

8. Dünya Kupası’ndan bir gol dahi atamadan elenen tek ülke unvanını İsviçre 2006’da elde etti.

9. Dünya Kupası’nı kaldıran en yaşlı futbolcu, 1982’de kupayı eline alan İtalyan kaleci Dino Zoff. Zoff, 1982’de 40 yaşındaydı.

10. Bu yıl 45 yaşındaki Mısırlı kaleci Essam El-Hadary Dünya Kupası’nın en yaşlı oyuncusu olacak.

11. Dünya Kupası’na katılan ülkeler arasında en uzun milli marşa sahip ülke Yunanistan. Aslında Yunanistan’ın 158 kıtalık milli marşını, kıtalar arasındaki müzik ile Uruguay’ın 105 kıtalık milli marşı geçiyor fakat zaten FIFA yalnızca 90 saniyesini çalmalarına izin veriyor.

12. Dünya Kupası’nda ilk kırmızı kartı bir Türk gösterdi! Dünya kupalarında kırmızı kart uygulaması 1970 Meksika’da başladı. Ancak bu kupada hakemler kırmızı kartlarına başvurmadı.

Almanya’da gerçekleştirilen 1974 Dünya Kupası’na çağrılan ilk Türk hakem Doğan Babacan, Almanya ile Şili arasında Berlin’de oynanan maçın 67. dakikasında Şilili futbolcu Carlos Caszely’i kırmızı kartla oyun dışında bıraktı. Bu kart, dünya kupalarının ilk kırmızı kartı oldu.

Dünya Kupasının En İyi Golü

FIFA yaptığı bir anket ile 1986’da Meksika’da gerçekleşen Dünya Kupası’nda Manuel Negrete’nin attığı golü Dünya Kupası’nın en iyi golü seçmiş. Sizce de en iyi gol bu mu?

2018 Dünya Kupası Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

1. Bu yıl Rusya’da gerçekleşecek futbol şöleni 21. Dünya Kupası olacak. Rusya’nın harcamayı planladığı para 12 milyar dolara yakın. Kulağa uçuk bir rakam gibi gelse de dört yıl önce Brezilya’nın harcadığı paradan çok daha az.

2. Rusya, 11 farklı şehirde 12 stadyumda gerçekleşecek etkinlik için dokuz yeni stadyum yaptırdı.

3. Kupanın gerçekleşeceği şehirlerden Rusya’nın en doğusundaki Kaliningrad ile en batısındaki Ekaterinburg arasında 2424 kilometre mesafe bulunuyor.

4. Almanya bu yıl, şu an Brezilya’nın 1958 ve 1962’de kupayı kaldırarak elde ettiği arka arkaya dünya şampiyonu olma unvanını almaya çalışacak. Son üç turnuvada en çok golü atma unvanını (2014’de 18, 2010’da 16 ve 2006’da 14) elinde bulunduran Almanya’nın şansı yüksek.

5. Almanya kazanırsa oyuncuların her biri 350 bin Euro ile Almanya’ya dönecek.

6. Bu yılki Dünya Kupası 32 ülkenin katıldığı sondan bir önceki dünya kupası. 2026’dan itibaren 48 takım yarışacak.

asdasd

7. İzlanda ve Panama bu yıl ilk kez organizasyona katılan ülkeler. İzlanda aynı zamanda 334 binlik nüfusu ile Dünya Kupası’na katılan en küçük ülke.

8. Geçtiğimiz yıl Dünya Kupası’nı 3,2 milyar insan izlemiş. Bu rakam neredeyse dünya nüfusunun yarısı. Sizce bu yıl kupayı daha fazla insan takip eder mi?

9. Dünya kupasına katılamayan ülkeler listesinde Türkiye’ye başta kupayı 4 kez kazanan İtalya olmak üzere, Hollanda, ABD, Şili, Ekvator, Venezuela ve İrlanda gibi ülkeler eşlik ediyor.

10. Rusya’da gerçekleşen 21. Dünya Kupası, hem Avrupa’da hem de Asya’da gerçekleşen ilk Dünya Kupası olma özelliğini de taşıyor. Muhtemelen ev sahibi Türkiye olsa bu unvanın sahibi bizde olacaktı.

11. Rusya’da gerçekleştirilecek 2018 Dünya Kupası’nda mücadele edecek 32 ülkenin kadro değerleri belli oldu. En az değere sahip olan kadro Panama olurken, en değerlisi ise Fransa oldu.

12. Dünya Kupası’nda geçtiğimiz sezon Spor Toto Süper Lig’de forma giymiş 22 oyuncu mücadele edecek. Rusya’ya en fazla oyuncu gönderen Süper Lig ekipleri 4’er futbolcu ile Beşiktaş ve Bursaspor oldu.

13. Dünya Kupası’nda mücadele edecek ülkelerden Fransa 1,008 milyar Euro’yla en değerli kadro olurken, Panama 9,43 milyon Euro’yla değeri en düşük ülke oldu.