Ana SayfaPozitif EtkiDünyadan Sürdürülebilir Kentleşme Örnekleri

Dünyadan Sürdürülebilir Kentleşme Örnekleri

Son yıllarda sürdürülebilirlik kavramının yaygınlaşması adına pek çok farklı çalışma yapılıyor. Doğal kaynakların uzun yıllar verimli bir şekilde kullanılması adına farklı sektörler yeşil enerjinin önemini vurguluyor, üretim mekanizmalarında doğa ile uyumlu sistemleri tercih ediyorlar. Bu durum yalnızca sanayi alanını değil, şehirleşmeyi de kapsıyor. Ekoköyler yola çıkarak pek çok devlet sürdürülebilir kentleşme modelleri üzerine çalışmalarını hızlandırıyor.

Sürdürülebilir Kentleşme, ekolojik kaygılar gözetilerek planlanan şehir anlamına geliyor. Bu kentleşme modeli belirli ilkelerle şehir ile kaynaklarını paylaşan tüm unsurları kapsamayı hedefliyor. Bu ilkelerin birkaçından bahsedecek olursak:

  • Doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılarak israftan kaçınılması
  • Karbon ayak izinin üretimde ve tüketimde en aza indirilmesi
  • Yenilenebilir enerjiye önem verilmesi
  • Ulaşımda atmosfere zarar vermeyen yöntemlerin kullanılması
  • Kontrollü ve dengeli nüfus artışının benimsenmesi
  • Kültürel değerlerin korunması

Sürdürülebilir kentler, yukarıda bahsettiğimiz ilkeleri benimseyerek yaşanabilir ve gelecek nesillere aktarılabilir alanlar yaratmayı hedefliyor. Dünya’da bu hedefi gerçekleştirmiş ve buna kısmen yaklaşmış kentler de bulunuyor. Bu örneklere de değinmemiz gerekir.

Kopenhag-Danimarka

Pek çok kaynak tarafından dünyanın en sürdürülebilir kenti olarak duyurulan Kopenhag, yeşil enerjiye yüksek oranlarda yatırım yapıyor. 2025 yılında CO2-neutral şehir olmayı hedefleyen Kopenhag, karbon salınımını sıfıra indirecek gibi görünüyor. Nüfusun yalnızca %29’unun bireysel araç kullandığı şehrin halkı genellikle yürüyerek veya bisiklet ile ulaşımlarını sağlıyor. Öte yandan Kopenhaglıların %24’ü gıda tercihlerinde organik ürünlere yöneliyor. Bu durum, sürdürülebilir beslenme alanında dünyaya örnek oluyor.

Cape Town-Güney Afrika

Sürdürülebilir kentleşme sıralamasında Güney Afrika’nın başkenti Cape Town da öne çıkıyor. İnovatif teknolojilere olan ilgisiyle bilinen ülke, sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlara da önem veriyor. 2008 yılı itibariyle rüzgâr enerjisi alanında yatırımlarını arttıran Cape Town, enerjisinin önemli bir kısmını doğal kaynaklardan sağlamayı amaçlıyor. Öte yandan My CiTi uygulamasıyla şehrin sakinlerini bireysel araç kullanımından uzaklaştırarak bisiklet ve yürüyüş yollarına yönlendiriyor.

Seul, Güney Kore

Son yıllarda hem kültür hem de teknoloji alanlarındaki başarısı ile ses getiren Güney Kore, sürdürülebilir kentleşme alanında da öncü olmayı hedefliyor. Bu yolda da arkasına teknolojinin gücünü alıyor. Ülkenin başkenti Seul’un içerisinde Songdo isminde yeni bir şehir kurmayı hedefleyen Güney Kore, tamamen yeşil kentleşme modelini benimsiyor. Özellikle evlerdeki atıkların geri dönüşümü noktasında maksimum verim sağlamayı amaçlayan projede çöp toplama kavramı tamamen sonlandırılıyor. Şehre kurulan sistem sayesinde atıklar direkt olarak dönüşüm merkezlerine yönlendiriliyor. Ayrıca şehirdeki herkes kendi enerji kullanımlarını geliştirilen bir mobil uygulama sayesinde takip edebiliyor.

Ekoköylerden sürdürülebilir kent modellerine kadar pek çok alanda geleceğe yatırım yapıldığını fark ediyoruz. Hayatımıza sürdürülebilirliği uyarlayarak gezegenimizin yalnızca bugününü değil yarınını da düşünüyoruz.