Ana SayfaTeknolojiDünyamızı Değiştiren Bir Sözcük “İnovasyon”

Dünyamızı Değiştiren Bir Sözcük “İnovasyon”

“İnovasyon” kelimesini özellikle son son yıllarda sıkça duyar olduk. Bunun önemli nedenlerinden biri de markalar arasındaki “Kim daha inovatif?” çekişmesinin büyük bir hız kazanmış olması. Aslına bakarsanız hiç de haksız bir yarış değil zira bu konu nihayetinde geleceğin dünyasının şekillenmesindeki temel taşlardan biri. Toplum değiştikçe teknoloji gelişiyor; teknoloji geliştikçe ise dünya değişiyor. Dolayısıyla tüketiciler de sürekli evriliyor: kullanım ve tüketim alışkanlıkları, ilgi ve eğilimleri, alışveriş davranışları, arayışları, iç dünyaları, ihtiyaçları sürekli kabuk değiştiren bir tüketici profili ile karşı karşıyayız.

Büyüklü küçüklü tüm şirketler, liderler, mühendisler, girişimciler ve bilim insanları biliyor ki gelecekte bambaşka bir dünya ve yepyeni bir “tüketici modeli” bizi bekliyor. Tam da bu nedenle hem geleceğin dünyasıyla uyumlu hem de geleceğin dünyasını belirleyecek inovasyonlar oldukça mühim.  Bu bilgiler doğrultusunda, Sience History Institute ve Society of Chemical Industry’nin ortaklaşa hareket etmesiyle 16 Şubat, İnovasyon Günü olarak kutlanıyor. Bu iki kurumun ev sahipliğini yaptığı İnovasyon Günü’nde, genç girişimci ve yenilikçiler ile farklı sektörlerdeki iş liderleri bir araya gelerek; kendi sektörlerindeki değişimleri gözlemleyip sektörlerin geleceğini konuşuyor, yarının zorluklarına ve dünyasına birlikte çözüm arıyorlar. Bu etkinlikler ile hedeflenen en önemli noktalar; genç girişimci ve yenilikçi adaylarına “kalıpların dışında” düşünmeyi ve her zaman ileri bakmayı öğretmek, ilham vermek ve onları geliştirmek.

Tüm zamanların en iyi 9 yenilikçi ismi

Çeşitli hastalıklarla savaşmanın yeni yöntemlerini bulan tıbbi teknolojiler, yeni uygulamalar, enerji üretmenin ve kullanmanın yeni yolları, her yıl gelişen yapay zekâlar… Ve aklınıza gelen hemen her sektörle ilgili üretilen yeni teknolojiler bizi; teknolojinin yalnızca içinde bulunduğumuz mevcut bağlamını değil, gelecekteki etkilerini ve dönüşümünü de anlayıp, fark etmemiz gerektiği noktasına getiriyor.

Hatırlatmak istediğimiz başka bir nokta daha var. Bugüne kadar ve bundan sonra karşımıza çıkacak her türlü teknolojik ve bilimsel inovasyonun temeli, kendi zamanından önceki yenilikçilerin emeklerine de dayanıyor. Bu nedenle böyle bir günde, tüm zamanların en iyi 9 yenilikçi ismini anmak istedik.

Thomas Edison

Tarihteki en önemli yenilikçilerden ve mucitlerden olan Edison, ampulü icat eden kişi olmanın yanı sıra; ilk fonograf ve sinema filmi de dâhil olmak üzere pek çok yeniliğin gerçekleşmesine öncülük etmiş oldu.

Steve Jobs

Girişimciler arasında ikonik bir isim olan Jobs, Apple’ın kurucu ortaklarından biri olarak tarihe geçen önemli yenilikçilerden. Steve Jobs, kişisel bilgisayarların geliştirilmesinde büyük rol oynadı. Bugün Apple’ın geliştirdiği her ürün ve teknolojide onun izi ve vizyonu var.

Bill Gates

Son yüz yılın en bilinen ve etkili iş insanlarından ve girişimcilerinden olan Gates, Microsoft’u kurarak eşsiz bir yazılım devine dönüştürdü. Günümüzde küresel yardımseverlik misyonuyla tanınıyor.

Leonardo Da Vinci

Çoğumuzun ressam kimliği ile aklına kazınan Leonardo aynı zamanda bir mühendis ve mucittir. Resimlerinde geleceğin teknolojilerini (helikopter, tank, güneş enerjisi…) tasvir etmesi ile olağanüstü bir ileri görüşe sahip olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla pek çok mucide ilham verdiğini de.

Alexander Graham Bell

Mucit ve mühendis olan Bell, insanlık tarihinin yönünü değiştiren çok önemli isimlerden. 1876’da telefon buluşunun patentini aldıktan sonra; telekomünikasyon, havacılık başta olmak üzere farklı alanlarda pek çok çalışma yaptı.  

Marie Curie

Nobel Ödülü’nün ilk kadın sahibi olan Curie, radyoaktivite alanında yine dünyayı değiştirecek bir keşif yaptı. Toryumun radyoaktif özelliğini bulan ve radyum elementini ayrıştıran Curie, radyoloji biliminin kurucusudur.

The Wright Brothers

Liseden sonra öğrenim hayatlarına devam etmeyen ve hiçbir bilimsel eğitim almayan kardeşler, tarihte ilk defa yapısal dengeli model uçağı uçurmayı başararak havacılık alanında bir çığır açtılar. Uçuş prensipleri üzerine yaptıkları çalışmalar, onları efsanevi yenilikçiler arasına soktu.

Galileo Galilei

Modern bilimin babası olarak bilinen Galilei; astronom, fizikçi, mühendis ve matematikçidir. Venüs’ün evrelerinin teleskobik kanıtı, Jüpiter’in en büyük 4 uydusunun keşfi, askeri pusula, termometrenin atası olan termoskobun keşfi gibi sayısız keşif ve icat kendisine aittir.

Nikola Tesla

Yenilikçi ve ilham veren isimlerden bahsediyorsak eğer dünya çapında tanınan, en önemli elektro fizikçilerden birinden de bahsetmemiz gerekir elbette. Tesla Bobini ve Tesla Türbini gibi buluşlarının yanı sıra, alternatif akıma olan katkıları ile dünyamızı kolaylaştıran dâhi mucit Nikola Tesla da listemizdeki yerini alan isimlerden birisi.

İnovasyon DNA’mızda var

TEB olarak, inovasyondan spora, finansal okuryazarlıktan girişimciliğe, KOBİ’lerden kadın patronlara kadar geniş bir alanda sorumluluk bilinciyle topluma pozitif etkide bulunan çalışmalar yapıyoruz. Temel taşlarımız arasında yer alan inovasyon yaklaşımımız doğrultusunda, kurum kültürümüze işlediğimiz inovasyonun gücüne inanıyor ve inovasyon ekosisteminin her alanında yer alıyoruz.

Bu kapsamda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğiyle ülkemizin dört bir yanında açtığımız ve adeta birer inovasyon merkezi olarak faaliyet gösteren TİM-TEB Girişim Evleri ile inovatif fikirleriyle geleceğin ekonomisini inşa edecek girişimcileri desteklemekteyiz. Türkiye İnovasyon Haftası’na TEB olarak 7. kez stratejik partner olarak destek vererek inovasyonu kurum kültürü haline getirmeyi başarmış bir bankayız.

2020 yılında TEB’in inovasyon çalışmalarının kurum dışındaki en büyük yansımalarından biri olan Geleneksel TEB Akıl Fikir Yarışması’nın 13.sü düzenliyoruz. 2009 yılından bu yana her yıl, yeni bir tema ile yeteneklerin bir araya getirildiği, inovasyonun sahne aldığı, yeteneklerin beslendiği, kurum içindeki bilinirliklerinin arttığı, birlikteliğin yeşerdiği samimi bir buluşma olan TEB Akıl Fikir Buluşması Yetenek Günü’nü düzenlenmekteyiz.

Eğer İnovasyon Günü’nü kutlamak isterseniz, tarihte yer alan hayranlık uyandırıcı daha pek çok yeniliği araştırabilirsiniz.

“Lideri takipçilerden ayıran inovasyondur.” Steve Jobs