Ana SayfaYaşamDünyanın Beklediği ‘Kadın’ Süper Kahraman Bulundu: Wonder Woman

Dünyanın Beklediği ‘Kadın’ Süper Kahraman Bulundu: Wonder Woman

Wonder Woman, tarihi gişe başarısının ardından, 2017’de hakkında en fazla tweet atılan film de oldu. Sinemalarda gösterimi devam ederken diğer ‘kadın’ süper kahramanları da hatırlayalım istedik.

Bu aralar herkes bir süper kahramanı konuşuyor. Ne Batman ne Superman ne de Iron Man… Üstelik erkek değil, bir kadın: Wonder Woman! 103 milyon dolarlık açılışla, en başarılı kadın yönetmeni olan bir film Wonder Woman… Tarihi gişe başarısının ardından 2017’de hakkından en çok tweet atılan film de oldu. İki milyonu aşkın tweet ile Aşıklar Şehri, Güzel ve Çirkin gibi filmleri geride bıraktı.

Wonder Woman’ın Yaratıcısı Harvardlı Bir Psikolog

Wonder Woman’a hayat veren oyuncu, Gal Gadot. Batman vs Superman: Adaletin Şafağı filminde de Wonder Woman olarak hatırlarsınız… Yönetmen ise yine bir kadın; Patty Jenkins. Amazon prensesi Diana Prince, nam-ı diğer Wonder Woman, dünyayı keşfetmek için kendi topraklarını bırakıp demir ve camın hüküm sürdüğü gerçek dünyaya dalar. Birçok insanüstü yetenek ve kıvrak bir zekayla donatılmıştır Wonder Woman… Yaratıcısı, Harvardlı bir psikolog: William Moulton Marston. Bir röportajında Wonder Woman’a, hem Superman’ın tanrısal güçlerine, hem de bir kadının zarafetine sahip bir karakter olarak hayat vermek istediğini söylemiş. Filmin senaryosu ise Allan Heinberg ve Geoff Johns’a ait. Filmin kadrosunda Connie Nielsen, Chris Pine, Robin Wright ve David Thewlis gibi oyuncular var.

Wonder Woman’ın Devamı Yolda 

300 milyon dolar gibi başarılı bir hasılat yakalayan filmin gişe sonuçları, Warner Bros’un yüzünü güldürmeyi başardı bile… Patty Jenkins tarafından yönetilen ve 150 milyon dolarlık bütçeye sahip Wonder Woman, şimdiye kadar bir kadının yönettiği en pahalı film oldu. Yönetmen Jenkins, ikinci filmin hazırlıklarına başladıklarının da müjdesini veriyor: “Üzerinde çalışıyoruz… Bu projeyi seviyorum. Dünyayı seviyorum ve gerçekten bunun için çok heyecanlıyız.”

Katniss Everdeen, Supergirl, Catwoman… 

1975-1979 yılları arasında üç sezonluk bir dizi olarak oynayan, sadece bir filmi çekilen ve devamı gelmeyen Wonder Woman, şimdi bu yeni filmle adeta altın çağını yaşıyor. Hem çizgi roman meraklılarının hem de sinema severlerin gönlünde başka kadın süper kahramanlar da var tabii… Malin Akerman’ın canlandırdığı Watchmen’den tanıdığımız Silk Spectre gibi… Sally Jupiter’in kızı, güzelliği ve sert mizacıyla gönüllerde taht kuranlardan.

Kara Şövalye Yükseliyor’da Catwoman Anne Hathaway’di.

Catwoman yani Kedi Kadın’ı unutmak mümkün mü? Kara Şövalye Yükseliyor’da ‘kedi’ kostümünü giyen son oyuncu Anne Hathaway olsa da 2004 yapımı Catwoman’da rol alan Halle Berry’yi de unutmadık!

Supergirl’in TV dizisinin başrol oyuncusu Melissa Benoist.

Peki Superman olur da Supergirl olmaz mı! 1984 yapımı Supergirl’de Helen Slater başroldeydi. Slater, Saturn Ödülleri’ne aday gösterilmişti.

Jennifer Lawrence’a Ayrı Bir Parantez Açalım

Jennifer Lawrence, Açlık Oyunları’nda Katniss Everdeen rolüyle konuşulmuştu.

 

X-Men filmlerinde, telekinezi ve telepati yeteneğiyle tanıdığımız Jean Grey’e beyazperde de hayat veren isim Famke Janssen oldu.

Ya Marvel evreninden Jean Grey? Telekinezi ve telepati yeteneğine sahip bu mutantla özdeşleşen isim, Famke Janssen oldu. X-Men, X-Men 2, X-Men: Son Direniş, Wolverine ve X-Men: Geçmiş Günler Gelecek filmlerinde rol alarak bu karakterle adeta bütünleşti. Yine X-Men filmlerinde Anna Paquin’in canlandırdığı Rouge karakteri… Ya da Rebecca Romijn ve Jennifer Lawrence’ın hayat verdiği Mystique… Burada Jennifer Lawrence’a ayrı bir parantez açmakta yarar var çünkü Açlık Oyunları’nda Katniss Everdeen gibi gerçek bir savaşçı olarak da hayran kitlesini artırdı. Körü körüne verilen emirleri yerine getirmeyi reddeden Katniss, ne zaman kurallara uyması gerektiğini ve ne zaman otoritenin karşısında duracağını bilen gerçek bir kahramandı!

Uma Thurman, Batman ve Robin’deki Zehirli Sarmaşık rolüyle akıllara kazındı. Düşmanını zehriyle etkisiz hale getiren ‘Poison Ivy’, en güzel süper kahramanlardan biri olarak beyazperdede parladı.

Luc Besson’dan Yeni Bir Kadın Süper Kahraman Çıkar mı?

Matt Murdock’u Ben Affleck’in canlandırdığı ve Marvel hayranlarının ‘hayal kırıklığı’ olarak tanımladığı Daredevil (2003) ile 2005’te kendi adıyla beyazperdede gördüğümüz Elektra’yı hatırladınız mı? Jennifer Garner, bu rolde beğenilse de fazla ‘Amerikan’ olduğu yönünde eleştiriler de almıştı.

Lucy, a film by Luc Besson with Scarlett Johansonn, Morgan Freeman, Choi Min-Sik…

Usta Fransız yönetmen Luc Besson’un kadın süper kahramanları da meşhurdur: Beşinci Element filminde Milla Jovovich’in canlandırdığı Leeloo ya da Scarlett Johansson’ın canlandırdığı Lucy gibi… Yeni filmi Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu’ndan yeni bir karakter çıkar mı, merakla bekliyoruz!

Beşinci Element filminde Leeloo rolünde Milla Jovovich vardı.