Ana SayfaSporTenisDünyanin bir numarasi kim? Djokovic mi Federer mi?

Dünyanin bir numarasi kim? Djokovic mi Federer mi?

Futbol dışında en çok kazanan sporcuların başında tenis yıldızları geliyor. İsviçreli efsanevi tenisçi Roger Federer, dünya sıralamasında gerilese de şu anda en çok kazanan tenis oyuncusu. Onu Sırp tenisçi Novak Djokovic izliyor. Kadınlarda ise Serena Williams açık ara önde.

1

8 Ağustos 1981 doğumlu İsviçreli tenisçi Roger Federer, şüphesiz tenis tarihine adını altın harflerle yazdıran bir sporcu. Dünya sıralamasında önce art arda 237 hafta, toplamda da 302 hafta bir numarada kalarak uzun süre kıralamayacak bir rekora imza attı. Federer, 17 Grand Slam şampiyonluğuyla erkekler tenis tarihine geçti. Üstelik Roger Federer’in ‘ilk’leri bunlarla sınırlı değil: 25 Grand Slam finalinde oynayan ilk oyuncu, 35 Grand Slam yarı finalinde oynayan tenis tarihindeki tek kişi, 11 kez üst üste Grand Slam finali oynayarak önemli bir rekora daha adını yazdıran bir isim…

Sayısız başarılarından dolayı dört kez üst üste Laureus World Sportsman of the Year ödülünü kazanan Federer, 2009’da Roland Garros, Wimbledon ve 2010’da ise Avustralya Açık tenis turnuvalarını bileğinin hakkıyla kazanarak bir yıl içinde toprak, çim ve sert zeminlerde Grand Slam kazanan ikinci oyuncu aynı zamanda. İsviçreli tenis yıldızı, 2003-2011 yılları arasında sekiz yıl Grand Slam’i kimselere bırakmadı! Yine bu yıllar arasında (2011 hariç), yıl sonu ATP sıralamasında ilk ikide yer almış ve on yıl boyunca yıl sonu ATP (Profesyonel Erkek Tenisçiler Birliği) sıralamasında ilk üçte kalmıştır.

2

DÜNYANIN EN ÇOK KAZANAN TENİS YILDIZI

2000’den bu yana ise ilk kez unvanını kaybetti Roger Federer… O artık yine bir numara ama bu kez kortta değil: Dünyanın en çok kazanan tenisçisi, Roger Federer. Andre Agassi’nin 2006’da en çok kazanan sporcu listesinden çıkmasının ardından en çok kazanan o… Sadece Haziran 2015-Haziran 2016 yılı ödüllerden kazancı 67.8 milyon dolar. Federer’in arkasındaki en önemli markalar Nike, Wilson, Credit Suisse, Mercedes-Benz ve Rolex…
Federer’in rekorları da onun kolayca sponsor bulmasının en büyük nedenlerinden. Yılda en az 4 turnuvadan şampiyon olarak çıkan, toplamda 302 hafta dünyanın bir numarası olarak rekor kıran bir tenis efsanesi! Teniste bir numara ama ondan daha çok kazanan sporcular da var: Christiano Ronaldo, Lionel Messi ve LeBron James gibi… Şimdiye dek profesyonel tenis kariyerindeki kazancının 560 milyon doları bulduğu söyleniyor.
Tenisin yaşayan efsanesi Roger Federer, 2016 sezonunu kapattığını duyurarak da hayranlarını üzmüştü. İsviçreli tenisçi, resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada dizindeki sakatlığın tam olarak iyileşmesi için zamana ihtiyaç duyduğunu yazmıştı.
2008’de Pekin’de çiftlerde altın madalya, 2012’de Londra’da teklerde gümüş madalya kazanan Federer, Rio Olimpiyat Oyunları’nda da yoktu. Şu anda dünya sıralamasında dördüncü sırada ama yıl sonunda ilk 10’dan da düşeceğini tahmin etmek zor değil.

3

RİO’DA AĞLAMIŞTI, ŞİMDİ GÜLECEK Mİ?

Kortların bir numarası, -bildiğiniz üzere- Sırp tenisçi Novak Djokovic. 1987 Belgrad doğumlu ünlü tenisçi, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nı ağlayarak terk etmişti. Arjantinli Juan Martin Del Potro’ya 2-0 yenilerek ilk turda elenen Djokovic, tenisseverleri de şoke etmişti.
Şimdi ise ABD New York’ta, 12 Eylül’e kadar sürecek olan ABD Açık, tüm hızıyla devam ediyor. Turnuvanın üçüncü günü maçları sonunda tek erkeklerde Djokovic, sakatlık yaşayan Çek rakibini kolayca eleyerek bir üst tura çıktı. Turnuvanın dört numaralı seribaşı Rafael Nadal da üçüncü tura adını yazdıranlardan. Heyecanla finali bekliyoruz!
2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016 Avustralya Açık; 2011, 2015 ABD Açık ve 2011, 2014, 2015 Wimbledon şampiyonu olan Novak Djokovic, Fransa Açık’ta da üç yıl final oynadı. Grand Slam kazanan ilk Sırp tenisçi… 2007 yılında Roger Federer’i yenmesiyle birlikte yükselişe geçen Djokovic, 2012 Wimbledon’da yarı finalde Federer’e yenilmesinin ardından ikinciliğe düşmüş ama sonra tekrar bir numaraya yükselmiştir.

GEÇEN SENEKİ KAZANCI 55.8 MİLYON DOLAR

Dünyanın bir numarası Novak Djokovic ama en çok kazananlarda Roger Federer’in gerisinde. Geçen seneki kazancı 55.8 milyon dolar. Sırp tenis yıldızının arkasındaki markalar Uniqio, Head ve Adidas. Üçüncü sırada ise İspanyol tenisçi Rafael Nadal var, 37.5 milyonluk kazancıyla…
En çok kazananlarda erkekler başı çekse de ilk 12’de Serena Williams da bulunuyor. Williams’ın geçen yılki kazancı 28.9 milyon dolar. Böylelikle Maria Sharapova’yı yerinden etti, Serena Williams (12 yıldır en çok kazanan Sharapova’ydı). Nike, Chase, IBM, Delta Air Lines, Wilson ve Beats sponsorları, Serena Williams’ın sponsorları arasında.
En çok kazanan 12 tenis oyuncusunun geçen yılki toplam kazancı 319 milyon dolar. 12 ülkenin en çok kazanan sporcularının 10’u farklı ülkelerden. Serena Williams ise listenin tek ABD’li sporcusu.
Bakalım, dünya sıralaması da en çok kazananlar listesi de bu yıl sonu itibariyle nasıl değişecek?