Ana Sayfaİş DünyasıGirişimDünyanın En Büyük Girişimcilik Etkinliklerinden SLUSH 2018’de, TİM TEB Evi Girişimcileri de Yer Aldı

Dünyanın En Büyük Girişimcilik Etkinliklerinden SLUSH 2018’de, TİM TEB Evi Girişimcileri de Yer Aldı

Finlandiya’nın başkenti Helsinki, bu yıl da dünyanın en büyük girişimcilik etkinliklerinden birine ev sahipliği yaptı. 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen, dünyanın sayılı girişimcilik ve inovasyon temalı etkinliklerinden SLUSH’a, TİM TEB Girişim Evi’nden beş girişim de katıldı.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen SLUSH, dünyanın en büyük girişimcilik etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Dünyanın dört bir yanından 15 bin ziyaretçi, 130 farklı ülkeden birçok girişimcinin sahne aldığı SLUSH; “startup”ların kendilerini gösterdiği, yatırımcılarla tanıştığı büyük bir organizasyon. 2016 yılından bu yana da TİM TEB Girişim Evi, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirilen SLUSH’a girişimcileri götürüyor; Türkiye’nin genç startupları da böylelikle global arenada boy gösterme imkanı buluyor.

Geçen Yıl TİM TEB Girişim Evi’ne Üye 10 Başarılı Girişimci SLUSH’taydı 

Geçen yıl 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde düzenlenen SLUSH’ta; 2 bin 2 bin 300 girişimci, bin 500 yatırım ağı, 600 gazeteci ve toplam 130 ülkeden 20 bin katılımcı yer almış ve günlük canlı yayın izleyicisinin 1 milyon rakamını aştığı etkinlikte Türkiye’yi, bu yıl olduğu gibi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) temsil etmişti. Dünyanın sayılı girişimcilik ve inovasyon temalı etkinliklerinden biri olan SLUSH’ta, 2017 yılında TİM TEB Girişim Evi’ne üye 10 başarılı girişimci yer almış ve Türkiye’den üç girişimci, en iyi 100 girişimci arasına girerek Pitching Yarışması’na katılma hakkı elde etmişti (Can Dörtkardeşler/ Udentify Kurucusu, Devrim Pesen Okvur/ Initio Kurucusu, Hasan Jabbarov/ Paymes Kurucusu). Yatırımcı sahnesinde kendini tanıtma fırsatı yakalayan girişimlerden biri olan Udentify’in kurucusu Can Dörtkardeşler ise rakiplerini geride bırakarak son 10 finalistten biri olmuştu.

SLUSH 2017’de TİM TEB Girişim Evi girişimlerinden Paymes ve Udentify, projelerini tanıtma şansı yakalamış; dünyaya açılma ve networking anlamında fırsat bulan, SLUSH’tan önemli bir başarıyla dönen bu iki girişim hedef büyütmüştü. Girişimciler, TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Global Pitching Yapan Türk Girişimciler” Paneli’nde konuşmuş ve girişimcilere çok önemli tavsiyelerde bulunmuştu. Paymes Kurucusu Hasah Jabbarov, yurtdışındaki yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaştıklarını, dünyadaki rakipleriyle aynı havayı soluduklarını söylerken Initio kurucusu Devrim Pesen Okvur’un konuşması da dikkat çekiciydi:

“100 kere ‘pitching’ yaparsınız, bir kere tutar. Milyon dolarlık yatırımlar alan şirketler de pitching yapmaya devam eder. Sürekli gelişeceksiniz, kendinizi geliştireceksiniz. Ben bir akademisyenim, anneyim ve çocuğum uyuyunca da girişimciyim… Önerdiğiniz ürünün çalışabildiğini göstermelisiniz. Her zaman o ürünü geliştirmek mümkün ama temel sağlam olmalı.”

SLUSH’a Giden Girişimciler Dünyaya Açılıyor

Bulunduğu illerde, yenilikçi, yüksek katma değerli ve ihracat potansiyeline de sahip girişimcileri ve girişimci işletmeleri geliştirmeyi, güçlendirmeyi hedefleyen TİM TEB Girişim Evi’ne üye 10 başarılı girişimci, böylelikle iş ortaklığı olabilecek ülkelerle güzel ilişkiler geliştirdiler, yarışmadan sonra onlarca fonlarla görüşmeye başladıklarını ifade ettiler. Girişimlerini dünyaya tanıtma imkanı buldular; SLUSH ile birlikte global alana geçiş yaptılar. Şimdi de onlar için SLUSH sayesinde oluşturulan işbirliklerini geliştirme dönemi. SLUSH’a giden girişimcilerin dünyaya açıldığı kesin! Geçen yıl da büyük ses getiren etkinlikte, ABD Eski Başkan Yardımcısı Al Gore’dan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’ye kadar pek çok önemli isim de konuşmacı olarak yer almıştı.

 

SLUSH 2018’e geçmeden geçen yılın kazananlarını belirtmekte fayda var: SLUSH 2017’nin kazananı, Altum Technologies olmuştu. Objectbox ikinci sırada yer almış, AdLaunch ise üçüncülüğü elde etmişti. Altum Technologies, üretimi durdurmaya gerek kalmadan temiz endüstriyel ekipmanlara çözüm sunan bir girişim. Kirlenmenin etkileriyle mücadeleyi amaçlayan; boruların, teknelerin ve makinelerin iç kısımlarını temizlemek üzere çözümler geliştiren bir şirket. Dünyada da türünün tek örneği olarak gösterilmekte.

SLUSH 2018 Dolu Dolu Geçti 

TEB, finansal hizmetleriyle birçok konuda girişimlerin yanında olmaya devam ederken TEB Girişim Bankacılığı ise ulusal ve uluslararası tanıtım destekleri, yerli ve yabancı fuarlara katılım, yatırımcı ve kurumsal firma buluşmaları gibi olanakları ile girişimcilerin gelişimine katkı sağlarken, networking destekleri ile de girişimcileri bir üst seviyeye taşımayı amaçlıyor. Bunların yanı sıra girişimcilere,  TİM TEB Girişim Evi çatısı altında verilen ücretsiz danışmanlık ve eğitimler ile birlikte yazılım ve bilişim alanlarında teknolojik ve/ veya katma değerli iş fikirlerine sahip girişimcilere ofis alanı, ofis donanımları ve diğer destek hizmetleri verilerek oluşturulmuş fiziki bir çalışma ortamı da sunuluyor. Girişimcilere yönelik birçok proje hayata geçiren TEB Girişim Bankacılığı’nın son projesi ise SLUSH oldu. TEB Girişim Bankacılığı, TİM ile birlikte başarılı “girişimcileri”, SLUSH’a taşıyor.

 

SLUSH da TEB Girişim Bankacılığı’nın hizmetlerinin yurtiçinde kalmadığının bir göstergesi. Yerel girişimcilerle yola koyulan bu büyük organizasyon, şu anda global anlamda dev bir startup buluşmasına dönüşmüş durumda. TEB Girişim Bankacılığı’nın TİM ile birlikte Türkiye’den başarılı girişimleri Helsinki’ye taşıdığı SLUSH, günümüzde 45 binin üzerinde girişimci, yatırımcı, akademisyen ve yatırımcıyı bir araya getirmekte.

TEB Girişim Bankacılığı, TİM ile birlikte başarılı girişimcileri ile yine Helsinki’deydi. TİM TEB Evi Girişimcileri, 2018’de de projelerini “uluslararası arena”da sundular. 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde düzenlenen, dünyanın sayılı girişimcilik ve inovasyon temalı etkinliklerinden SLUSH’a, TİM TEB Girişim Evi’nden beş girişim katıldı. İnovasyon ve girişimcilik ekosisteminin kalbinin attığı uluslararası organizasyonların başında gelen SLUSH’ta; girişimciler yatırımcılarla buluştu, ürünlerini geliştirme fırsatı buldu.

Bu girişimlerden biri, Watchx. Dünyanın ilk Arduino/ Scratch uyumlu bilek aşınmış geliştirme platformu. Kullanıcıların ürün kutusu içerisinden çıkan parçaları birleştirerek kendi programlanabilir akıllı saatlerini yaptıkları WatchX, 45 farklı ülkeye ihraç edilmekte. Diğer girişim, Bead. Firma, Yapay Zeka teknolojisiyle 2017 yılında karbon emisyonlarını 500 bin ton azaltarak 250 bin dolar üzerinde enerji verimliliği sağladı. “Positive Energy”, Lüksemburg Kuluçka Merkezi’ne kabul edildi. ICT Spring Europe Event’inde stant açarak Türkiye’nin girişimcilik tarihine de geçti. SLUSH’a giden girişimlerden biri de Appsilon oldu. Laboratuvar ortamında CVD yöntemi ile 1 karatın üzerinde elmas sentezi gerçekleştirebilen dünya çapında altı şirketten biri. Bu yıl SLUSH’ta boy gösteren diğer girişim, Emtech. Savunma sanayi firmaları ile ortak çalışıyor ve onlarla beraber elektronik ve yazılım çözümleri üretiyor. Emtech’in müşterileri arasında savunma sanayinin öncü firmaları bulunuyor. Ve son girişim: B Preg… B Preg, dünya genelinde otomotiv sektörüne yönelik doğal elyaf takviyeli termoplastik kompozit malzeme üreten dört firmadan biri.

SLUSH 100 Pitching Yarışması’nın Kazananı: Meeshkan

Finlandiya merkezli startup Meeshkan, SLUSH Helsinki 2018 etkinliğinde SLUSH 100 Pitching Yarışması’nın kazananı oldu. Mühendislerin iş iletişimi platformu Slack aracılığıyla makine öğrenim modellerini izlemelerini, değiştirmelerini ve test etmelerini sağlayan Meeshkan, Nokia Başkanı Risto Siilasmaa’yı yatırımcılarından biri olarak adlandırdı.

SLUSH 100 ise 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde Helsinki Expo & Convention Center’da düzenlenen SLUSH Helsinki 2018 etkinliğinin bir parçası. Önce 100 katılımcı arasından 15 yarı finalist seçildi, daha sonra da üç finalist arasından kazanan açıklandı. 60 ülkeden binden fazla başvuru yapıldı. Meeshkan’ın birinci seçildiği yarışmadaki diğer iki finalist ise Letonya merkezli Aerones ile evlerdeki Wi-Fi cihazlarındaki sorunları analiz etmek ve düzeltmek için Yapay Zeka kullanan Lifemote Networks. Lifemote’un kurucu ortaklarından Dr. Eren Soyak’ı bu yıl “Boğaziçi Üniversitesi Teknopark’tan Norveç’e yazılım ihracı” haberiyle de duymuştuk. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eren Soyak ve ekibi, internet kullanımında dünyada ikinci sırada olan Norveç’e yazılım ihraç ederek pazarda önemli bir çıkışa imza atmıştı.

Girişimcilik ve inovasyonun kalbi “SLUSH 2018” Helsinki’de dopdolu geçti, renkli görüntülere sahne oldu. “TİM TEB Girişim Evi Girişimcileri”ni kutluyor, global arenadaki başarılarını da merakla bekliyoruz! Şimdi sıra SLUSH 2019’da…