Ana Sayfaİş DünyasıGirişimDünyanın En Etkili 10 Kadın Girişimcisi

Dünyanın En Etkili 10 Kadın Girişimcisi

Onlar cam tavanları kırıp geçen, erkek egemen iş dünyasında sıyrılmayı başaran, basamakları birer ikişer çıkıp tüm dünyayı etkileyebilme gücüne sahip kadınlar. Şöhretlerini ya da başarılarını sadece bir iş kolu haline getirmekle yetinmeyip başka kadınlara örnek olarak dünyayı değiştirme yolunda da adımlar atıyorlar. Servetleri kadar sosyal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan 10 kadın girişimci…

Sofia Vergara

Modern Family dizisiyle ününe ün katan Kolombiyalı manken ve oyuncu Sofia Vergara, Latin kadınlarının rol modeli. 1998 yılında Luis Balaguer ile birlikte kurduğu Latin World Entertainment Amerika’daki en büyük hispanik yetenek ajansı haline geldi. Milyon dolarlık değeriyle bu ajans Latin yetenekleri Hollywood’da temsil ediyor. Vergara da ajans sayesinde Forbes’un kadın girişimciler listelerine adını kazımış durumda.

Gisele Bündchen

Cilt bakımı, güzellik ve makyaj gibi ürünleri bir modelden daha iyi kim tanıtabilir? Victoria Secret meleklerinden Brezilyalı manken Gisele Bündchen de sorunun cevabını çok iyi bildiği için Seeja Skincare’i kurdu. Birleşmiş Milletler çevre programı için iyi niyet elçisi seçilen Bündchen’in markası tamamen doğal ve çevreye duyarlı ürünlerden oluşuyor. İnternet üzerinden satışı yapılan ürünlerin yanı sıra Bündchen kendi güzellik sırlarını da paylaşıyor.

Tory Burch

2004’te Manhattan’da tek bir mağaza ile moda dünyasına adım atan Tory Burch’ün kendi adını taşıyan markası şu an dünya genelinde 200’den fazla noktada kadınlara ulaşıyor. Forbes’un en başarılı kadın girişimciler listesinin yanında dünyanın en güçlü kadınları listesinde de yer alan Burch’ün yine kendi adını taşıyan bir de vakfı bulunuyor. Vakıf kadın girişimcilere teşvikler veriyor ve eğitici programlar düzenliyor.

Diane Von Furstenberg

Moda dünyasına 1972’de giren Diane Von Furstenberg’in şu an kendi adını taşıyan bir imparatorluğu var desek abartmış olmayız. Tasarımları dünyanın dört bir yanında kadınlar tarafından giyilen tasarımcının Diller-von Furstenberg adında bir aile vakfının çalışmalarıyla ve kendi adını taşıyan ödülleriyle kadın girişimcilere destek veriyor. Aynı zamanda kadın girişimcilere ve liderlere yardım eden Vital Voices derneğinin de yönetim kurulunda yer alıyor.

Yang Lan

Eşiyle birlikte Çin’in en büyük medya gruplarından Sun Media’nın sahibi Yang Lan ülkenin en zengin kadınlarından biri. Evinde televizyon olmadan büyüyen bir çocuk olan Lan, Çin’in kendi çabalarıyla milyoner olan sayılı kadınlarından. Lan ileri görüşlülüğüyle tanınıyor ve aktif olarak çalıştığı vakıflar aracılığıyla girişimci kadınlara destek oluyor. Aynı zamanda televizyon programlarıyla da etkisini genişletiyor.

Cher Wang

Popüler telefon markası HTC’yi duymayan yoktur herhalde. Cher Wang, HTC’nin eş kurucularından ve kendi kendine milyoner değil, milyarder olmayı başarmış bir kadın. HTC’nin yanında işlemci ve anakart üreticisi VIA’nın da kurucusu. Durumu olmayan ailelerin çocuklarına ücretsiz üniversite eğitimi sağlayan bir vakfa yaptığı 28 milyon dolarlık bağışıyla adından çok söz ettirmişti. Wang’ın, HTC aracılığıyla da okullara tablet ve bilgisayar bağışları hala devam ediyor. Mal varlığı ve tüm bu çabaları onu Forbes’un en güçlü kadınlar listesinde 54. Sıraya yerleştiriyor.

Beyoncé

Destiny’s Child grubuyla başlayan müzik kariyerine solo devam eden Beyoncé popüler kültürün en güçlü isimlerinden biri. Annesiyle birlikte kurduğu giyim markası House of Dereon 10 yıl boyunca Beyoncé’nin girişimleri arasında yerini aldı. Şimdilerde startuplara yaptığı yatırımlarla adından söz ettiriyor. Bunların yanında Beyoncé, gücünü ve 350 milyon doları aşan servetini dünyanın dört bir yanında ihtiyacı olan kızlara ve kadınlara yardım etmek için kullanıyor. Yine annesiyle birlikte aktif bir şekilde yürüttüğü BeyGood çalışmalarıyla kadınların gücünü ortaya çıkarmasına yardım ediyor. Birleşmiş Milletler ile birlikte yaptığı çalışmalar, doğal afetler sonrası yaptığı bağışlar da sık sık medyaya yansıyor.

J.K.Rowling

J.K. Rowling’in girişimi bir kitap yazmakla başladı. Harry Potter dünyasının yaratıcısı ünlü yazar Rowling’in yaptığı bağışlarla milyarder statüsünü kaybedip milyonerliğe düştüğünü biliyor muydunuz? Rowling, el yazması Harry Potter notları ve imzalı kitaplar gibi değerli ürünleri de bağış amaçlı satışa çıkartıyor. Yazarın adını, Harry Potter’da asadan ışık çıkarmaya yarayan büyü “Lumos”tan alan vakfı dünya genelinde 8 milyondan fazla öksüz ve yetim çocuğa destek sağlıyor. Vakfın amacı 2050’de yetimhanelere olan ihtiyacı ortadan kaldırmak.

Arianna Huffington

Medya devi The Huffington Post’un kurucusu ve başarılı iş kadını Arianna Huffington tüm kadınlar için güçlü bir rol model. Başarıya nasıl ulaştığını kendi medya kanalları ve yazdığı kitapların yanı sıra verdiği konferanslarla da kadınlarla paylaşan Huffington pek çok vakıfta da aktif olarak çalışıyor ve bağışlar yapıyor. Onlarca kitap yazarak kadınların sesi olmayı başaran Huffington, Forbes’un medyanın en etkileyici kadınları listesinde her yıl adını görmeye alıştığımız bir figür.

Oprah Winfrey

Bu liste Oprah Winfrey olmadan eksik kalırdı. 1986’dan 2011’e kadar yaptığı kendi adını taşıyan televizyon şovuyla ün kazanan Winfrey, kendi televizyon kanalını kuracak kadar güçlendi. Winfrey, 3 milyar dolarlık servetiyle ABD’in tek Afrika kökenli kadın milyarderi olma özelliğini taşıyor. Yaptığı bağışların toplamı ise neredeyse yarım milyar dolar. İhtiyacı olanlar yardım etmek için 1998’de kurduğu Angel Network derneği bugüne kadar yardım projelerine ve derneklere 100 milyon dolara yakın maddi destek sağladı.