Ana SayfaSporFutbol & BasketbolDünyanın en iyi stadyumları listesinde 4 Türk… Vodafone arena, liste başı!

Dünyanın en iyi stadyumları listesinde 4 Türk… Vodafone arena, liste başı!

Her yıl dünyanın en iyi ‘yeni’ statlarının seçildiği http://stadiumdb.com/competitions/stadium_of_the_year_2016) adresindeki oylama sonuçları gurur verici… Listenin başında Beşiktaş’ın stadı Vodafone Arena yer alırken, Trabzonspor’un evi Medical Park Arena ve Sivasspor’un sahası Sivas Arena da ilk 10’da.

Dünyanın en tanınmış stadyum mimarlarından Andy Simons, Peter Bordas, Marten Leringe, Przemek Kaczkowski ve Robert Mankin’den oluşan jüri, farklı kategorilerde ‘10 En İyi Yeni Stat’ seçerse ne olur? Harika oldu çünkü listeye Türkiye’den dört stadyum girdi! Öncelikle şunu belirtmekte yarar var: Jüri üyeleri, bu statların hiçbirinin mimarı değil. İki oylama söz konusu. Biri halk oylaması yani futbolseverlerin oyladığı ve birincinin Vodafone Arena seçildiği oylama. Diğeri ise jürinin oylaması ki bu kategoride birincilik West Ham’ın stadyumu London Stadium’un oldu. Jüri, ikincilik koltuğuna Vodafone Arena’yı oturttu.

100 ülkeden 82 bin 826 kişi oy kullandı, 29 stat kıyasıya yarıştı. Jüri üyeleri, ayrı ayrı 10 stadı sıraladı, daha sonra ise stadyumlar; görsel etki, çevreyle ilişkiler ve inovasyon olmak üzere üç ayrı kategoride değerlendirildi.

VODAFONE ARENA’YA ALKIŞ

Bu yıl yedincisi düzenlenen, o sene ‘En İyi Stadyum’un seçildiği stadiumDB’deki halk oylamasının şampiyonu ise Beşiktaş’ın evi Vodafone Arena oldu. Taraftar oylamasında 102 bin 251 puan toplayan Beşiktaş’ın yeni evi, jüri oylamasında 6 bin 333 oyu hanesine yazdırarak ikinci sırada yer aldı.

Beşiktaş’ın yuvasının rakiplerini kıskandıracak özelliklerini Beşiktaş’ın Başkanı Fikret Orman, stadyumun açılışında çok iyi bir şekilde özetlemişti. Vodafone Arena’nın Türkiye’nin ilk akıllı stadı olacağını belirten Orman, şöyle konuşmuştu:

“Stadın mimarisi bundan bin sene evvel Sultanahmet’teki Kolezyum’dan ilham alınarak yapılmıştır. Bugün Boğaz’dan geçerken Vodafone Arena sanki sonradan yapılmış değil, yüzlerce yıl önce yapılmış gibi görünmektedir. Dünyanın en dar aks aralığına sahiptir. Stada gelen taraftarımız harika bir dijital deneyim yaşayacak. Vodafone Arena’da 50 bin kişi için kesintisiz WI-FI var. 4.5G alt yapısı sayesinde aramalarınızı kolaylıkla yapabileceksiniz. Taraftarlarımız maçın olmadığı anlarda iyi zaman geçirmeye devam edecek. Güvenlik için de alışılmışın üstünde bir yatırım yaptık. Yüz tanıma sistemi sayesinde de olayın faillerini 1 dakikada bulabileceğiz. Statta hibrit teknolojisi kullanılmıştır. Çimin altında hem ısıtma hem de soğutma sistemi vardır. Burası sadece bir stat değil. 7 gün 24 saat yaşanabilecek bir stat…”

West Ham’ın stadyumu London Stadium

LİSTEDE BİRDEN FAZLA STADI OLAN TEK ÜLKE TÜRKİYE

Jüri ‘En İyi’ olarak Londra’daki West Ham’ın yeni stadı London Stadium’u seçti. İkinci, halk oylamasının birincisi Vodafone Arena oldu. Üçüncülük koltuğuna Rusya Premier Ligi’nde mücadele eden FK Kuban Krasnodar’ın yeni stadyumu Stadion FK Krasnodar oturdu.

Halk oylamasında ikincilik de (Vodafone Arena’nın birinciliği göğüslemesinin ardından) Fenerbahçe’nin UEFA Kupası’ndaki rakibi Rus FC Krasnodar’ın stadyumu Stadion FK Krasnodar’a gitti. Taraftar üçüncü sıraya Uruguay’ın Penarol takımının stadı Estadio Campeon Del Siglo’yu yerleştirdi.

Trabzonspor’un stadı Medical Park Arena

Bu arada finalde birden fazla stadı olan tek ülke Türkiye… Bu gurur verici tablo, Türk futbolunun stadyum atağının Avrupa gündeminde de üst sıralarda yer aldığının en iyi kanıtı. Medical Park Arena (Trabzonspor) ve Sivas Arena (Sivasspor) da ilk 10’da (Eskişehirspor’un stadı Yeni Eskişehir elendi). EURO 2024 tanıtım toplantısında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç “Stat konusunda Avrupa’nın 1 numarasıyız. Dünyada ise 1 numara Amerika” ifadelerini kullanmıştı.

Listeye girmeye hak kazanan Trabzonspor’un yuvası Medikal Park Arena’nın en çarpıcı özeliklerin biri de kulübün eski stadı Avni Aker ile arasındaki akustik farkı. Stadın yer aldığı Akyazı’da, her tezahüratın müthiş bir akustik yarattığı açık… Gol atıldığında televizyon izleyicisi bile etkileniyor!

Sivas Arena

Sivas Arena ise ‘ekolojik stat’ olarak biliniyor. Sivas’ın dondurucu kış şartları dikkate alınarak tasarlanan stadyumda aktif enerji üretim sistemleri de yer alıyor. Enerjisinin büyük bölümünü kendisi üretiyor.