Ana SayfaTeknolojiDünyanın En Popüler İnovasyon Etkinliği CES 2018’de Bizi Neler Bekliyor?

Dünyanın En Popüler İnovasyon Etkinliği CES 2018’de Bizi Neler Bekliyor?

Dünyanın en çok ilgi gören inovasyon etkinliği CES (Consumer Electronic Show – Tüketici Elektroniği Fuarı), 9-12 Ocak tarihleri arasında Las Vegas, ABD’de düzenlenecek. Her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan ve 4 bine yakın firmanın yeni ürün, yazılım, hizmet ve servislerini tanıttığı etkinlik 2018’de biraz daha büyümüş olarak karşımıza çıkacak.

Katlanabilir telefon ekranları, 5G, sürücüsüz otomobiller, akıllı şehirler gibi yeni teknolojilerin ön planda olacağı etkinlikte Google, Samsung, LG, Sony, Lenovo ve Dell gibi firmalar yeni ürün ve hizmetlerini teknoloji meraklılarıyla buluşturacak. Lansmanların yanı sıra Huawei, Intel, Ford gibi dev firmaların CEO’larının konuşmaları da etkinliğin heyecanla beklenen bölümleri arasında.

CES, teknoloji devlerinin yanı sıra günlük hayatı kolaylaştıran, küçük fakat yaratıcı teknolojiler üreten firmalara da ev sahipliği yapıyor. Çöp kutunuza attığınız ürünlerin barkodunu okuyarak size biten ürünlerinizden bir alışveriş listesi hazırlayan aygıtlardan kendi dengesini koruyabilen motosikletlere kadar inovasyonun en iyileri bu yıl CES’te sergilenecek.

Geçen yılki etkinlikten ve firmaların bu yıl içindeki çalışmalarından yola çıkarak CES 2018’de karşılaşmayı beklediğimiz yeniliklere bir göz atalım.

Etkinliğin ‘Büyük’leri

Samsung, Google, LG ve Sony gibi dev firmalar geniş stantlarda, bir yıldır üzerinde çalıştıkları teknolojileri kullanıcılarla buluşturacak.

Google

Google bu yıl CES’te büyük bir alan kaplıyor olacak. En büyük stantlardan birine konuşlanacak firmanın etkinliğin gerçekleşeceği alanda sekiz ayrı suiti de ziyaret edilebilecek. Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL telefon modellerinin yanında Home serisi cihazları ve Daydream View VR gözlüğü de ilgi çekecek ürünler arasında.

Samsung

Samsung, her yıl olduğu gibi CES’e damgasını vuracak markalar arasında. Söylentiler, firmanın uzun zamandır konuşulan, katlanabilir dokunmatik ekrana sahip telefonu Galaxy X’in CES’te ilk kez görücüye çıkabileceği yönünde. Samsung aynı zamanda Galaxy S9’a dair ipuçları da verebilir.

Sony

Sony, CES etkinliklerinde ses ve görüntü teknolojilerine önem veren bir marka. Yeni, son teknoloji kulaklıklar ve turntable’ların yanı sıra firmanın Bravia TV serisine de yeni modeller eklemesi kaçınılmaz. Sony’nin 8 Ocak’ta gerçekleşecek basın toplantısında muhtemelen bu modeller hakkında daha fazla bilgi verilecek.

LG

CES’te konu televizyon olunca LG’nin eline kimse su dökemiyor. Geçtiğimiz yıl dünyanın en ince OLED TV’sini tanıtan firmanın bu yıl daha çılgın ve daha güzel modellerle karşımıza çıkması bekleniyor. LG’nin ev elektroniği ve mobil teknolojiler alanlarındaki yeniliklerini de tanıtacağı malum.

Dell

Dell’in de bilgisayar konusunda yeni teknolojileriyle gösteriş yapması muhtemel. Markanın, yeni duyurduğu XPS 13 modelinin tüm özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi için gözler CES’te olacak.

5G İle Tanışma Vakti

5G deyince aklınıza sadece daha hızlı internet gelmesin. Elbette 4K videoları takılmadan izlemek ve dosya indirirken beklememek 5G’nin avantajları arasında fakat yeni teknolojinin en iyi yanı bu değil. Üç maddede 5G’nin en iyi özelliklerine bir bakalım.

Güvenilirlik

Hızın yanı sıra güvenilirlik de 5G’nin hayatımıza katacağı kavramlardan. Yeni jenerasyon mobil internet, duvarlar arasında ve kalabalık alanlarda bile hızlı interneti kesintisiz ve tutarlı bir biçimde sunuyor olacak.

Bant Genişliği

Bant genişliği ise 5G’nin diğer avantajlarından. 5G, Aynı anda milyonlarca cihazın bağlanabileceği şebekeler anlamına geliyor. Ericsson’un tahmini 2023’ten itibaren 1 milyar 5G abonesinin olacağı yönünde. Yani bütün cihazların akıllandığını ve internete bağlandığını düşünün.

Yanıt Süresi

5G bekleme sürelerini de azaltıyor olacak. Herhangi bir siteyi ya da videoyu açmak istediğinizde telefonunuzun sunuculara gönderdiği istek ve gelen cevap arasındaki sürenin 1 milisaniyeye düşmesi bekleniyor.

Intel’in CEO’su Brian Krzanic, açılış konuşmasında 5G’nin getireceği data odaklı gelecek hakkında bir sunum yapacak.

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Sanal ve artırılmış gerçeklik alanlarındaki yazılım geliştirmeleri stantlarda karşımıza çıkmaya devam edecek.

Geçtiğimiz yıl VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) ve AR (Augmented Reality – Artırılmış Gerçeklik) açısından büyük bir yıl olmuştu. Bu yıl da benzer gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

HTC ve Oculus gibi bu alanda büyük markalardan yeni ürünler beklemesek de CES’in VR ve AR alanında yine dolu dolu geçeceği kuşkusuz. Microsoft’un bu yıl tanıttığı gözlükler üzerine yaptığı gelişmeler ve Lenovo’nun, Google’ın teknolojisi Daydream ile çalışacak, telefondan bağımsız çalışabilen Mirage Solo gözlüğü CES’te karşımıza çıkacak yenilikler arasında olabilir.

Tüm bunların yanında VR ve AR için özel tasarlanmış uygulama ve oyunların da CES’te tanıtılması bekleniyor.

Akıllanan Şehirler

5G’nin hızından yararlanacak tüm aygıtlar ve sensörler şehirlerimizi daha akıllı ve güvenli hala getirecek.

Akıllanan sadece evlerimiz değil. 2018’de akıllanan şehirler konuşuluyor olacak. CES’te bu yıl; enerji, ulaşım ve sağlık sektörlerinde internete bağlanabilen akıllı çözümler karşımıza çıkacak.

Intel, Qualcomm ve Ericsson gibi büyük firmaların, önümüzdeki yıllarda uygulanması planlanan, şehirlerimizi daha akıllı hale getirecek teknolojilerini tanıtması bekleniyor. Sensörlü binalar, elektrik kullanımını verimli hale getiren cihazlar, yüz tanıma teknolojisi, kameralar, akıllı trafik ışıkları ve her alanda olduğu gibi verinin ön plana çıktığı teknolojilere hazırlıklı olun.

Akıllı şehirlerin yanı sıra tarım alanında da internet ve akıllı cihazların yenilikler yaratması planlar arasında. 5G ile hızlanan ve daha güvenilir hale gelen internetin de buna büyük katkısı olacak.

Giyilebilir Teknoloji

2017 giyilebilir teknoloji açısından pek verimli bir yıl değildi. Kullanıcılar akıllı telefonlarını bileklerine takmak konusunda çekimser olduğu için çok yaygınlaşamayan bu kategoride bambaşka kalemlerin gelişmesi bekleniyor.

Sağlık ve spor alanında yaşanacak bu gelişmeler uyku sensörleri, akıllı taraklar ve tartıların yanı sıra kalp sağlığını kontrol eden ve kan şekerini ölçen cihazlara yapılacak iyileştirmelerin ön plana çıkması tahminler arasında.

Sürücüsüz Otomobiller

Akıllı şehirlerdeki otomobillerin de akıllı olması gerekmez mi? Otomotiv sektörü de 5G’nin nimetleri ile geliştirilmiş teknolojiler ve sürücüsüz otomobillerle CES’te yerini alacak. Ford, BMW, Hyundai ve Audi gibi büyük isimler yeni akıllı araç konseptlerini tanıtacak.

Akıllanan şehirlerden ve yollardan edinilen data ile daha verimli çalışabilecek akıllı otomobiller, sürücüye ihtiyaç duymayacak ve trafik kazası riskini en aza indirecek. Yollardaki hız sınırlarını algılayabilecek araçlar demek şehir içinde güvenli yollar demek. 5G ile hızlanan internet sayesinde otomobiliniz diğer araçlarla ve akıllı şehirle çok kısa sürelerde iletişim kurabilecek ve sürüş keyfinizi size ve çevrenize göre ayarlayabilecek.

Televizyonlar ve Ev Elektroniği

Televizyon, CES’te hala popüler olan kategoriler arasında. Bu sene de şaşırtıcı gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

CES ne kadar yeni teknolojilere yer verse de televizyon ve ev elektroniği de ses getiren kategoriler arasında. LG ve Sony Dolby Vision destekli, OLED 4K televizyonlarına yeni modelleri eklerken Samsung’un da eli boş durmuyor. Koreli dev marka HDR10+ teknolojisine sahip QLED TV modelleri ile diğerlerine rakip olma çabası içinde.

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran LG’nin 2.6mm kalınlığındaki dünyanın en ince televizyonu ile birlikte Sony’nin de tanıttığı, ekstra ses sistemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldıran ekrana yerleşik hoparlörler bu yıl daha da geliştirilerek ilgi odağı olması beklenen ürünler arasında.