Ana SayfaYaşamSeyahatDünyanın En Yaşanılabilir 10 Şehri

Dünyanın En Yaşanılabilir 10 Şehri

The Economist Intelligence Unit’in Küresel Yaşanabilirlik Raporu’nun 2017 sonuçları yayınlandı. Şehirleri beş kategoride değerlendiren rapora göre, dünyanın en yaşanılabilir şehri Melbourne olurken; Şam, 140 şehirlik listenin en sonunda yer aldı. Şehirler istikrar (suç oranı, terör), sağlık sistemi, kültür ve çevre, eğitim ve altyapı olmak üzere beş kategoride 100 üzerinden puanlandırılıyor. 2016 sonuçlarına kıyasla listede en çok yer değiştiren şehirler ise artan terör korkularıyla ABD ve İngiltere’de. Bakalım rapora göre hangi şehirlerde yaşayanlar biraz daha şanslı!

  1. Hamburg, Almanya

Onuncu sırada yer alan Hamburg, sağlık ve altyapıdan tam not alırken eğitim ve istikrarda 92’yi aşamamış. Hamburg, Almanya’nın kuzeyinde yer alan kanallarıyla ünlü bir liman kenti. İlk 10’a giren tek Alman şehri.

  1. Helsinki, Finlandiya

Biraz daha kuzeye gidiyoruz ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye varıyoruz. Sağlık ve istikrar söz konusu olunca Helsinki 100 puanlık bir şehir. Eğitim, kültür ve çevre kategorilerinden aldığı az puanlar ilk 10’da yükselmesinin önünü kapatmış. Helsinki de ilk 10’a Finlandiya’dan girmeyi başaran tek şehir.

  1. Auckland, Yeni Zelanda

8 numara için yarım küre değiştirip Yeni Zelanda’da Auckland’e varıyoruz. Auckland’in ortalaması 95.7. 100 alabildiği tek kategori eğitim olsa da güney yarım kürenin güzide şehirlerinden biri. Yaşamak için o kadar uzaklaşamam gezelim geri döneriz diyorsanız Sky Tower ve Auckland Domain Parkı’nı görmeden gelmeyin. Auckland de listede Yeni Zelanda’dan tek şehir.

  1. Perth, Avustralya

Avustralya’nın ilk 10’daki üç şehrinden biri Perth. Ülkenin -ve kıtanın- diğer popüler şehirlerinin aksine Perth batı yakasında yer alıyor. Eğitim, altyapı ve sağlıktan 100’ü kapmış.

  1. Adelaide, Avustralya

Avustralya’nın güneyinde yer alan Adelaide kültür sanat alanında oldukça gelişmiş bir şehir. Güney Avustralya’nın başkenti sayılıyor. Eğitim ve sağlıktan 100 almış.

  1. Calgary, Kanada

Kuzey yarım küreye geri dönüyoruz ve 5. sırada Kanada’dan Calgary ile karşılaşıyoruz. Avustralya gibi Kanada’nın da ilk 10’da üç şehri bulunuyor. Alberta eyaletinde yer alan Calgary’nin istikrar, sağlık ve eğitimden üç 100 tam puanı bulunuyor.

  1. Toronto, Kanada

Kibar insanların ülkesi Kanada’nın doğusunda Ontario eyaletinin başkenti Toronto da Calgary’e benzer puanlar almış.

  1. Vancouver, Kanada

Yine Kanada’dayız fakat bu sefer batı yakasında: Vancouver. British Colombia’nın en büyük şehirlerinden Vancouver kozmopolit bir şehir olmasının yanı sıra kültür sanat yönünden de zengin. Sağlık ve eğitim diğer Kanada şehirleri gibi mükemmel. Altyapıdan aldığı 92.9 Vancouver’ı üçüncü sıraya yerleştirmiş.

  1. Viyana, Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana küçük bir farkla (0,1 kadar küçük) ikinci sıraya yerleşmiş. Kültür sanat, eğitim ve sağlık mükemmel.

  1. Melbourne, Avusturalya

Avusturalya’nın ikinci en kalabalık şehri, Victoria eyaletinin başkenti Melbourne, dünyanın en yaşanılabilir şehri. 95’in altında notu bulunmayan şehir yedi yıldır The Economist Intelligence Unit’in listesinde zirvedeki yerini koruyor.