Ana SayfaYaşamKişisel GelişimDuygusal Olarak ‘Fit’ Kalın…

Duygusal Olarak ‘Fit’ Kalın…

“Emotional Workout” adı verilen wellness trendi, sonu tükenmişliğe varabilen duygusal çöküşlere zamanında müdahale etmeye yardımcı olabiliyor! 

Uykusuzluk, sağlıksız beslenme, teknoloji esareti, yorucu şehir temposu, hava kirliliği… Çoğumuzun mustarip olduğu, günümüze ait yıkıcı yaşam koşullarını sıralarken virgülleri artırarak listeyi daha da kabarık hale getirebiliriz. Kiminin altını çizip, fosforlu kalemle vurgulayarak! Zihin sağlığı şimdi hiç olmadığı kadar ön planda çünkü düşmanı bol, saldıranı çok- ciddi tehdit altında! Zihin zayıf düştü mü korkular baskın gelerek bedeni ele geçiriyor ve ileriye doğru adım atmamızı engelliyor. Akabinde başarısızlık, sevilmeme ve yetersizlik korkusu gibi, insani olduğu kadar yıpratıcı duygular nüksediyor. Tüm bunlar kişisel gelişimi sekteye uğratırken, hedeflerimizi baltalıyor. Zihnen hazır olmadığımızda bedenen de hazır olamıyor, icraata geçemiyoruz. Fiziksel olarak zayıf düşmemiz de cabası! Peki, daha güçlü bir beden-zihin ilişkisi kurmak için ne yapmalı? Hep vakit bulamasak da, hepimiz spor yapmamız gerektiğini ve bedenimizi nasıl çalıştırabileceğimizi biliyoruz. Peki, duygusal dünya ve bireysel kapasite nasıl güçlendirilir? Burada “Emotional Workout”, yani duygusal antrenmanlar devreye giriyor. Eğer ruhsal olarak formda olur, emotional fitness seviyemizi artırırsak hayatın her alanında yüksek performans gösterebilir; baskı altında dayanıklı olur ve elde etmeyi arzuladıklarımızla alınan gerçek sonuçlar arasında daha güçlü bir bağlantı kurabiliriz.

Duygular idmanda!  

Duygular adeta birer kas gibi; çalıştırılıp kullanıldıkları sürece bize destek oluyorlar. Dolayısıyla duygusal anlamda form tutmanın, duyguların özünü keşfederek davranışları nasıl etkilediği görmekle eş değer olduğunu söyleyebiliriz. Taryn Toomey’nin “The Class” adlı Emotional Workout antrenmanı katılımcılara iyileştirici olduğu kadar, dönüştürücü bir deneyim sunuyor. Yoga matı üzerinde ve müzik eşliğinde, 45 ila 90 dakika boyunca üst üste tekrarlanan basit hareketler zihni adeta “uyandırarak” katılımcıların kişisel rahatsızlıklarını saptamalarını ve çözüme ulaştırmalarını sağlıyor. “The Class + Restore” dersi ise “katartik salınım” sağlayan orijinal yapıya ilaveten, canlandırıcı bir yoga ve meditasyon seansı içeriyor. Sonuç, zihin açıklığı ve güçlendirilmiş bir benlik duygusu. “The Class Relieve” dersi ise terlemeden zihnini boşaltmak ve hafiflemek isteyenler için tasarlanmış. Vücudu hareket ettirirken zihinlerine “tanık olma” deneyimi yaşayan katılımcılar, bir nevi “enerji temizliği ”ne dönüşen, güçlü bir endorfin dalgalanması yaşıyor. Nefes egzersizleri ve meditasyon çalışması kişinin özüne dönmesine vesile olurken, ana odaklanmasını ve “topraklanmış” hissetmesini mümkün kılıyor. Kendini dış dünyadan kopmuş hisseden ve yaratıcı kanallarını açmak isteyen; stres yaratan bir deneyim, insan veya atmosferin kalıntılarından kurtulmayı arzulayanlar için biçilmiş kaftan! Daha derine inmek isteyenler birkaç güne yayılan, meditasyon ve uzun yürüyüşlerle desteklenen “The Retreatment” paketini deneyebilir. Zira son yıllarda özellikle zihin sağlığına hitap eden wellness retreat’lerinin arttığını görüyoruz. İnsanlar yorgun ve zihinlerini arındıracak bir arayış içindeler.

Duyguların “kişisel antrenörü” olmak

Bazılarımız dış kaynaklara ve yönlendirmelere ihtiyaç duysa da, duyguları forma sokmak, duygusal dünyamızı zenginleştirerek öz güveni artırmak bireysel olarak tamamen elimizde aslında! Anahtar sözcük “farkındalık”. Bunun için negatif bir his oluştuğunda duyguların “kilidini açmak” için duygusal antrenman yapmalıyız. Nasıl mı? En başta kişiyi ele geçiren baskın duygu ortaya çıkartılmalı. Sonra durmak ve dinlemek, durumu düzeltmek için harekete geçmeli. Önemli bir adım atmak üzere olunduğu hatırlanmalı (farkındalık!). Sonuca değil, hedefe ve sürece odaklanılmalı. Baskın duygu etkisiz hale getirilerek hedeflere yönlenmeli. Süreç takip edilip her bir küçük hareket kutlanmalı. Düşünce akışı adım adım ayrıştırılıp yavaşlatılınca, kendimizi daha az yargılamaya başlıyoruz. Emotional Workout egzersizlerini her türlü yoga veya meditasyon seansı ile zenginleştirebilir, kardiyogibi ter antrenmanlarıyla destekleyebilirsiniz. Sağlıklı bir beden-zihin ilişkisinin yolu göründü desenize!