Ana SayfaYaşamKişisel GelişimEinstein, Jobs ve Zuckerberg’in Yaşam Felsefesi “Minimalizm” Hakkında…

Einstein, Jobs ve Zuckerberg’in Yaşam Felsefesi “Minimalizm” Hakkında…

Sadelik ve nesnelliğin anlam kazandığı minimalizm akımı, günümüz tüketim toplumuna güçlü bir alternatif olarak altın çağını yaşıyor. Minimalist bir yaşam tarzını benimseyen ünlüler arasında Steve Jobs ve Mark Zuckerberg de var. Peki minimalist bir hayat mümkün mü?

Minimalizm denilince akla ilk bir “sanat akımı” gelse de günümüzde pek çok taraftarı olan bir yaşam felsefesi aynı zamanda… Modern sanat ve müzikte, 60’lardan itibaren hayat bulan minimalizmi, sadelik ve nesnelliğin anlam kazandığı bir akım olarak nitelendirmek mümkün. Yaşam felsefesi olarak ise yalnızca ihtiyaç duyulan şeylere odaklanmayı, ihtiyaç duyulmayanları da tamamen yaşamdan çıkarmayı öğütler. Platon’un şu sözü minimalist yaşam tarzını çok iyi tanımlar:

“Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.”

Einstein, Jobs, Zuckerberg de Minimalist 

2. yüzyılda Roma İmparatoru olan Marcus Aurelius, minimalist yaşamı destekleyen Stoic felsefe (Kıbrıslı Zenon‘un kurduğu Stoacılık, en basit haliyle; insanın temel amacının mutluluk olduğunu savunan Helenistik bir felsefe akımıdır) üzerine meditasyon yaparken Batı felsefesinin babası Sokrates (Socrates), maddi arayışlardan ziyade erdemin peşinde olunması gerektiğini savunmuştur.

2011 yılında hayata gözlerini yuman Apple’ın Kurucusu Steve Jobs’ın anısına hazırlanmış bir “wallpaper”… Tıpkı Jobs’ın hayatı ve tasarımları gibi sade, son derece minimalist.

Evinde yalnızca bir Einstein tablosu, bir lamba, sandalye ve bir de yatak olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs, iş hayatından özel yaşamına minimalizmi benimsemiş en ünlü isimlerden biri. Onun minimalizme düşkünlüğünü, tasarımlarında da görüyoruz, öyle değil mi? Steve Jobs, “karmaşıklık”ları basitleştirmede ustaydı.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de iş yaşamından özel yaşamına, minimalist felsefeye uygun yaşayan en ünlü isimlerden. Yıllarca tişört/ pantolon/ terlik ya da sneaker gibi adeta onun üniforması haline gelen giyim tarzıyla eleştirilse de Zuckerberg, giyim kuşam için zaman harcamamayı tercih ettiğini dile getirmekten çekinmemiştir.

Minimalist bir çalışma masası…

Steve Jobs’ın hayran olduğu bilim adamı Albert Einstein da basit bir hayat sürdü ve çok az kıyafeti olduğu da biliniyor. Yalnız tutkun olduğu puro, kahve ve müzik için para harcardı, ünlü fizikçi… Burada minimalizme dair önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var: Sadelik, basitlik olarak algılanamaz. Önemli olan, yaşama konfor ve kalite katabilmektir.

10 Maddede Minimalistleri Tanıyalım…

Minimalizmi bir hayat tarzı olarak benimseyenler neler yapar? “Minimalist”ler hayatlarını nasıl sürdürür? Şu örnekleri vermek mümkün:

 

 • Yeme-içme düzenine dikkat ederler. Çok fazla yiyip içmezler.
 • Çok fazla kıyafetleri yoktur. Gardıroplarında ihtiyaçları kadar eşya bulundururlar.
 • Çok fazla gayrimenkul/ yat/ otomobil, vs. sahibi olmaktansa dost biriktirirler.
 • Evlerinde de ofislerinde de sadelikten yanadırlar.
 • “Doğru zamanlama”ya dikkat ederler. Onlar için dakiklik önemlidir.
 • Gereğinden fazla sosyal medya hesapları yoktur. Aynı şekilde sosyal medya platformlarında da çok fazla vakit harcamazlar.
 • Maddi-manevi bütün fazlalıklardan kurtulmak için çaba gösterirler. “Tüketim odaklı” bir hayat sürmezler.

 • Abartmazlar, israf etmezler. Doyumsuz değillerdir.
 • Şükrederler. Ellerindekilerle yetinmeyi öğrenmişlerdir, yeni nesillere de öğretmeye çalışırlar.
 • Daha yardımsever olurlar. Dünyayı güzelleştirmek için çaba gösterirler.

Minimalizmi Benimsemenin 7 Basit Yolu

“Less is more/ Az çoktur” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında minimalizmin özeti de bu… Diyelim ki şimdiye kadar böyle bir hayat sürmediniz, sür(e)mediniz. Belki minimalizmi bir yaşam felsefesi olarak benimsemeniz için aşağıdaki kazanımlar ilginizi çeker:

 • Öncelikle daha iyi bir sosyal çevreniz olur. Arkadaşlarınızla daha iyi ilişkiler kurabildiğiniz gibi yeni arkadaşlıklar da edinebilirsiniz.
 • Stresten uzak yaşarsınız çünkü hayatınızdaki fazlalıklardan arınmış olursunuz. “En önemli”ler hayatınızda kalır, gerisi çöpe!
 • Karmaşık bir düzende belli bir konuya/ işe/ projeye odaklanmak zordur. Minimalistlerin özellikle girişimcilikte daha başarılı olduğu, risk alabildikleri biliniyor.
 • Sağlıklı bir hayatın kapısını arayabilirsiniz. Az yiyeceksiniz, daha çok hareket edeceksiniz.
 • Bedeniniz işledikçe zihniniz de berraklaşacak. Uzmanlar; özellikle odaklanma, konsantrasyon ve hafıza sorunu yaşayanlara bu tarz bir yaşam şeklini öneriyor. Sade, basit, karmaşadan uzak…

Ofis ortamında çalışma masanız düzenli mi dağınık mı? Yoksa bu fotoğraftaki gibi son derece sade mi?

 • Küçük şeylerden mutlu olmayı öğrenebilir, hem kendinize hem de çevrenizdekilere karşı daha anlayışlı olabilirsiniz.
 • Daha fazla üretip daha az tüketirsiniz.

Ne dersiniz? Denemeye değer mi?