Ana SayfaYaşamEkolojik Tasarımda Son Nokta: Dikey Orman Projeleri

Ekolojik Tasarımda Son Nokta: Dikey Orman Projeleri

Metropollerde hava kirliliğine bir çözüm olarak yükselen “Dikey Orman” projeleri gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Nefes alan, küçük bir ormanı anımsatan, oksijen üreten bu binalar, kimilerine göre geleceğin mimarisi kimilerine göre ise iyi bir pazarlama taktiği…

Küçük bir çocuk da ormanları, masalsı bir şekilde tasvir edebilir: Ağaçlar, türlü türlü bitkiler, orman canlıları, akarsular, şelaleler… Nefes alınacak, hatta yürüyüş yapılacak, bozulmamış bir doğa harikası. Beton yığınına dönüşen ve hava kirliliğiyle mücadele eden metropoller için oluşturulan dikey orman projeleri ise ekolojik tasarımın son örneklerinden. Kimilerine göre doğayı kirleten ve şimdi de çareler arayan insanoğlu için bir avuntu, hatta çok iyi bir pazarlama taktiği olsa da bu yeşil binaların kentlere olumlu katkıları da var.

“Bosco Verticale”, Böcekler ve Kuşlar İçin de Bir Yaşam Alanı 

İlk olarak İtalya Milano’da inşa edilen ödüllü yapılardan “Dikey Orman” (Bosco Verticale), İtalyan mimar Stefano Boeri’nin imzasını taşıyor. Dünyanın bu ilk dikey ormanı, Porta Nuova Isola bölgesinde yer alıyor. Yatay kentleşmenin neden olduğu tahribatı bir nebze olsa da azaltmak, kentin oksijen ve yer sorunlarına çözüm üretmek adına 2014 yılında Boeri Studio Architects tarafından hayata geçirilen bir “proje”.

Dünyanın ilk “Dikey Orman’ı “Bosco Verticale”, İtalya Milano’da.

Milano’da yükselen Bosco Verticale, çevre ve biyo-çeşitliliğin yenilenmesini, CO2 ve toz parçacıklarının emilimini, oksijen üretilmesini sağlıyor. 76 ve 110 metre yüksekliklerinde iki kuleden oluşan yapıda, yüzlerce ağaç ve binlerce bitki yer alıyor. Büyüyen ve gelişen cephesiyle, adeta yaşayan bir bina. Renkleri mevsimlere göre değişen bitkiler ve ağaçlar, yazın serinlik sağlarken kışın da yapraklarını dökerek mekanlara gün ışığının girmesine izin veriyor. İç mekanları da akustik kirlilik, toz, rüzgar ve kontrolsüz güneş ışığından koruyor. Yeşil kuleler aynı zamanda böcekler ve kuşlar için de bir yaşam alanı.

Çin’in Yeşil Kuleleri 

Dünyada hava kirliliği konusunda alarm veren ülkelerin başında Çin geliyor. Dolayısıyla Çin, dikey orman projelerine yeşil ışık yakan ülkelerden. Estetik kaygıdan çok işlevsellik nedeniyle bu projelere öncelik verilen ülkede bu yıl bitirilmesi planlanan dikey orman kuleleri, Çin’in Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing (Nankin) kentinde yükseliyor. “Nankin Towers”, Asya’daki ilk dikey orman olurken sırada Şangay, Guizhou, Shijiazhuang ve Liuzhou’nun da olduğu söyleniyor.

Dikey orman projeleri, dünyanın dört bir tarafında hem konut hem ofis olarak tasarlanıyor. Hatta Çin’deki yeşil kulelerde müzeler, yeşil mimari alana odaklanmış bir okul, çatısında lüks bir eğlence kulübü, otel, alışveriş merkezi, restoran, konferans ve yüzme havuzu da yer alacak.

“Dikey Orman Kenti” 2020’de 

İtalyan mimar Stefano Boeri’nin “Dikey Orman Kenti” projesi de Çin’in Liuzhou şehrinde inşa ediliyor. 2020 yılında tamamlanması planlanan proje, 30 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Dikey orman projelerinde olduğu gibi burada da binlerce ağaç ve bir milyon civarında farklı bitki türü yer alacak. Hollanda’da 2022 yılında bitirileceği öngörülen Utrceht kentindeki Hawtorn Tower da Boeri’nin imzasını taşıyan bir diğer yapı.

Çin’de bu yıl bitirilmesi planlanan dikey orman kuleleri “Nankin Towers”, Çin’in Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing (Nankin) kentinde. Bu yeşil kuleler, Asya’daki ilk dikey orman.

İtalya, Çin, İsviçre Lozan, Hollanda, Brüksel, Tayvan derken dikey ormanların dünya genelinde yaygınlaştığı bir gerçek. Hatta Türkiye’de de dikey orman projeleri yükseliyor. Öte yandan bu binalara “orman” demenin ne kadar doğru olduğu da tartışma konusu. Bu yeni yeni parlayan mimari akımın gayrimenkul sektörü adına iyi bir pazarlama taktiği olduğunu savunanlar olduğu gibi kentlerin dikey olarak büyümesi kaçınılmazsa, biraz yeşillik ve ağaçlandırmanın kime ne zararı var, diyenler de az değil. Günün sonunda herkesin dileği “doğa tahrip edilmesin”. Yeşil kulelerin gelecekte nasıl bir hal alacağını da sanırım zaman gösterecek.