Ana SayfaSporE-SporEn Başarılı eSporcular ve En Çok Kazandıran Oyunlar

En Başarılı eSporcular ve En Çok Kazandıran Oyunlar

Stadyumları dolduran izleyiciler, milyon dolarlık sponsorluklar, saatler süren turnuvalar, bol sıfırlı ödüller… Hayır, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nden ya da Wimbledon’dan bahsetmiyoruz. Bunlar çağımızın yeni sporu eSporun özellikleri.

eSpor turnuvaları stadyumlarda gerçekleşiyor.

Tıpkı futboldaki gibi eSporda da yetenekli bilgisayar oyuncularından oluşan takımlar, Counter Strike, League of Legends ve Dota gibi oyunlarda birbirlerine karşı yarışıyorlar. Bu oyunlarda ustalaşan oyuncuların genellikle YouTube ve Twitch üzerinden yayınladıkları videolar ve canlı yayınlar sayesinde büyük hayran kitleleri de var. Hayranları da artık stadyumlarda yapılan turnuvalarda seyirci oluyorlar.

Dünya genelinde eSpor gittikçe tanınan bir spor dalı haline geldi. Kore, 2000 yılında eSporu resmen bir spor dalı olarak kabul etti. 2017 Nisan ayında, 2022 Asya Olimpiyatları’nda eSporun madalya verilecek bir spor dalı olarak olimpiyatlara dahil edileceği açıklandı. 2024 Dünya Olimpiyatları’na eklenmesi de gündemde.

300 milyona yakın izleyicisi var

eSporun bu derece ciddiye binmesin ardında ise izleyici kitlesinin genişliği yatıyor. Bilgisayar oyunları araştırma şirketi Newzoo’nun verilerine göre dünya genelindeki eSpor izleyicisi 2014’te 204 milyon iken, 2016’da 292 milyona ulaşmış. Bu sadece iki yılda yüzde 43’lük bir artış anlamına geliyor. 2019’da ise bu rakamın 427 milyona ulaşması tahmin ediliyor.

The International, her yıl Dota 2 için gerçekleştirilen bir turnuva.

Rakamlar Türkiye’de dünyadaki kadar yüksek olmasa da yadsınamaz seviyelerde. Toplamda 5 bine yakın lisanslı oyuncumuz var. Türkiye’de ofisi bulunan yegane oyun firmalarından Riot Games’in ülkemize yaptığı yatırımın ardından kurulan takımlar da gittikçe daha ciddiye alınıyor. 2003’ten beri aktif olan Dark Passage, dünya şampiyonalarına katılıyor. Aces High isimli bir diğer takım ise 2014 yılında Beşiktaş JK’nın bünyesine katıldı ve artık Beşiktaş eSpor Kulübü olarak faaliyet gösteriyor. Fenerbahçe, Galatasaray ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin de kendi eSpor takımları var.

1 milyar dolarlık bir endüstri

Bu kadar ilgi gören bir spor dalının büyük bir yatırım olanağı ve gelir kapısı olması da doğal bir durum. Newzoo’ya göre 2015’te eSpordan elde edilen toplam gelir 325 milyon dolar. 2016’da Şangay’da yapılan Dünya Elektronik Spor Oyunları’nda dağıtılan toplam ödül tutarı 5.5 milyon dolar. Geçtiğimiz ay Dota 2 oyunu üzerine yapılan The International 2017 turnuvasında ise büyük ödül 11 milyon dolardı. 2019’da eSpordan elde edilecek toplam gelirin 1 milyar doları bulması öngörülüyor.

Dünyada eSpor sponsoru olan Intel, Logitech, Microsoft, Google ve Sony gibi teknoloji firmalarının yanı sıra Coca-Cola, Doritos ve RedBull gibi farklı alanlardan şirketler de var. Türkiye’de Nescafe, Coca-Cola, RedBull’un yanında Turkcell ve Ülker gibi şirketler de takımlara ve olimpiyatlara sponsor oluyor.

Kim bu eSporcular?

Faker

Faker (en solda) ve ekibi.

Faker adıyla tanınan Lee Sang-Hyeok 21 yaşında, Koreli League of Legends oyuncusu. 2013’te SK Telecom bünyesine dahil oldu ve Kore League of Legends Şampiyonası’nda yarışıyor. SK Telecom ile bu yıl kontratını 2.5 milyon doların üzerinde bir rakama yenilediği söyleniyor. 2016 Dünya Şampiyonası’nda En Değerli Oyuncu ünvanını aldı. Şubat 2017’de açtığı Twitch kanalının toplam izlenme sayısı şimdiden 15 milyonun üzerinde.

UNiVeRsE

Dota 2’deki adı UNiVeRsE ile tanınan Saahil Arora 27 yaşında bir eSpor oyuncusu. 64 farklı turnuvadan toplamda 3 milyon dolara yakın gelir elde eden Arora, Evil Geniuses adlı takımda yarışıyor.

NEO

Polonyalı Filip Kubski 30 yaşında. NEO adıyla 2004’ten beri Counter Strike oynuyor ve dünyanın en iyi CS oyuncusu olarak görülüyor. 2007 ve 2008 yıllarında Yılın En İyi eSpor Oyuncusu ödüllerini almayı başaran NEO Virtus.pro adlı takımda oynuyor.

f0rest

Patrik Lindberg, Counter Strike’da f0rest adıyla tanınan 1988’li oyuncu. 2005’ten beri eSporun içinde olduğu için hayli deneyimli. Uzun bir zamandır NiP (Ninjas in Pijamas) adlı takımıyla birlikte turnuvalara katılıyor. Katıldıkları DreamHack Open Valencia 2017, Intel Extreme Masters 2016 Oakland ve StarLadder i-League StarSeries Season 2 turnuvalarında birincilikleri var.

Miracle-

Bir başka Dota 2 oyuncusu ise Miracle-, gerçek adıyla Amer Barqawi 20 yaşında. 2015’ten beri Balkan Bears ve OG gibi takımlarla yarıştıktan sonra Team Liquid’e katıldı. Geçtiğimiz ay gerçekleşen The International 2017 turnuvasında, takımı Team Liquid 11 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu. Bireysel kazancı ise 3 milyon dolara yakın.

KuroKy

Kuro Takhasomi de Team Liquid’de oynayan diğer bir Dota 2 oyuncusu. İran asıllı KuroKy Almanya’da yaşıyor. 1992 doğumlu Takhasomi, 2006’dan beri Mousesports, Team Secret gibi takımlarda oynamış. Toplam kazancı 3 milyon dolardan fazla. Miracle- ile birlikte Team Liquid’in The International başarısını paylaşıyor.

Jaedong

The Tyrant, Legend Killer, God of Destruction gibi isimlere sahip Lee Jae Dong 1990 doğumlu Güney Kore’den profesyonel bir eSporcu. 2006’dan beri Brood War ve StarCraft 2 oyunlarında hünerlerini sergiliyor, fakat 2011’de profesyonel oyunculuğuna son verdiğini açıkladı. StarCraft’ta seçtiği ırk Jaedong sayesinde en popüler ırk haline geldi. Jaedong’un yüzde 65’ten fazla kazanma oranı bulunuyor.

En çok kazandıran oyun Dota 2

Oyuncuların kazandıkları turnuvaların büyük ödülleri karşılaştırıldığında Dota 2 açık ara farkla diğer oyunlara göre daha fazla kazandırıyor. Dünyanın en çok kazanan eSpor oyuncuları listesinde ilk 50’de Dota 2’den para kazanmayan bir tek Faker var. Listenin ilk üçü ise sırasıyla KuroKy, Miracle-, ve Universe’e ait. Dota 2’yi, League of Legends ve Counter Strike izliyor. Fakat bu oyunlar Dota 2 gibi milyonlar seviyesinde kazandırmıyor.

En çok kazanan ülke ise Çin. İki binin üzerinde oyuncu toplamda 64 milyon dolardan fazla ödül kazanmış. Çin’i daha yüksek oyuncu sayısı fakat daha az ödül miktarıyla ABD izliyor. Neredeyse 10 bin Amerikalı oyuncu 58 milyon dolardan fazla ödülü paylaşmış. İşin en ciddiye alındığı ülkelerden biri Güney Kore, yaklaşık iki bin oyuncuyla ve toplam 50 milyon ödül ile üçüncü sırayı alıyor. Türkiye ise 700 bin dolar ile 41. sırada yer alıyor.