Ana SayfaYaşamSosyal MedyaEn Değerli ‘An’ları Yaşarken Fişi Çekin!

En Değerli ‘An’ları Yaşarken Fişi Çekin!

Milyonlarca insan her gün sosyal medya aracılığıyla sevdiklerine ve ilgi alanları çerçevesinde dünyada olan biten her şeye bağlanabiliyor. Peki bu bizi ne derece etkiliyor?

Journal of Experimental Social Psychology’de (Deneysel Sosyal Psikoloji Dergisi) yayınlanan, Princeton Üniversitesi’nden Diana Tamir ve ekibinin gerçekleştirdiği araştırma, sosyal medya ve sosyal medyanın hafızamız üzerindeki etkisini inceliyor.

Araştırmanın sonucu sosyal medya kullanımımızın bedelini ortaya koyar nitelikte.

Deneyimlerinizi fotoğraflamak ve bunları sosyal medyada paylaşmak hafızanızı etkiliyor.

Araştırma, fotoğraf ve video çekip sosyal medyada paylaşmanın insanların keyif alma, etkileşimde bulunma ve bu deneyimleri hatırlamaları üzerine yoğunlaşıyor. Araştırmanın sonuçları, yaşadıklarını sosyal medyada paylaşan insanların bu deneyimleri daha belirsiz anılar olarak kaydettiğini gösteriyor.

Deneyimlerinizi sadece sosyal medyada paylaşmak değil fotoğraf ve video çekmenin de hafızanız üzerinde etkisi var.

Araştırmada katılımcılar TED konuşmaları izliyor, Stanford Üniversitesi kampüsündeki bir kilisede tura çıkıyorlar. Katılımcılardan deneyimlerini birkaç farklı şekilde değerlendirmeleri bekleniyor: 1) Fotoğraf çekerek, not alarak, video çekerek anında sosyal medyada paylaşmak 2) Fotoğraf çekerek, not alarak, video çekerek daha sonra kullanmak üzere kaydetmek. Ardından katılımcılara bu etkinlikten ne derece keyif aldıkları, etkinliğe ne derece odaklanabildikleri soruluyor. Soruların ardından hafızalarını denemek için kısa bir test çözüyorlar.

Daha Silik Anılar

Araştırmayı gerçekleştiren Diana Tamir ve ekibi, insanların bu etkinliklerden ve deneyimlerden keyif almalarında veya deneyim ile etkileşime girmede sosyal medyanın herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna varıyor. Fakat araştırmacılar, deneyimlerini sosyal medyada anında paylaşan insanların, hafıza testlerinde diğerlerine kıyasla yüzde 10 daha kötü sonuçlar elde ettiğini gözlemliyor.

Tek Suçlu Sosyal Medya Değil

Etkinlikler sırasında fotoğraf /video çeken veya not alan fakat bunları sosyal medyada paylaşmayan insanların da hafıza testlerinde benzer sonuçlar elde ettiği görülüyor. Kısaca araştırma, en değerli anlarımızı yaşarken fişi çekip bağlantıyı kesmenin ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor!

Her Şeye Rağmen ‘Bağlantıda’ Kalmak İsteyenler İçin…

Sosyal Medya’nın bazı problemlerine karşın yine de dünyada olup bitenden uzak duramıyorsanız ve bağlantıda kalmak istiyorsanız, sosyal medyada daha bilinçli bir kullanıcı olmanız için sık kullanılan sosyal medya terimlerinden bir liste hazırladık.

Algoritma: Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlarda gönderileri, sosyal medya alışkanlıklarınıza ve zevklerinize göre karşınıza çıkaran çoğu zaman yapay zekâ destekli yazılıma verilen ad.

Avatar: Sosyal medya kanallarında sizi temsil eden profil resminin diğer adı.

Bio: Biyografi kelimesinin İngilizcesinin kısaltması, profilinizde kendinizden bahsetmeniz için ayrılan alanın adı.

Block: Profilinizi görmelerini istemediğiniz kullanıcıları engelleyebilmeniz için geliştirilmiş özelliğin İngilizcesi.

Check-in: Swarm (eski adıyla Foursquare) ve Facebook gibi platformlarda bulunduğunuz mekânı arkadaşlarınızla paylaşmanız için geliştirilmiş, konum servislerini kullanan özelliğin İngilizcesi, yer bildirimi.

Duvar: Facebook ile başlayan, İngilizce “wall” kelimesinden gelen, profilinize diğer kullanıcıların yazı yazmasını, fotoğraf paylaşmasını sağlayan sayfanın genel adı.

Etkileşim: Sosyal medyada herhangi bir gönderinin aldığı beğeni ve yorumu belirten rakama verilen ad.

Feed: Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlarda takip ettiğiniz kullanıcıların gönderilerinin arka arkaya sıralanmasıyla oluşan size özel ana sayfaya verilen ad.

Hashtag: İlk olarak Twitter’ın başlattığı ve daha sonra tüm sosyal medya kanallarının kullanmaya başladığı, aynı konu altındaki tüm gönderileri gruplayan özelliğin adı. # sembolünün ardından gelen kelime.

Mention: @ sembolü ile diğer kullanıcıları bir gönderiye ya da yoruma etiketleme eylemi.

Post: Türkçeye gönderi olarak geçen, Facebook ve Instagram gibi platformlarda profilinizde paylaştığınız her şey.

Tag: Türkçesi etiket veya etiketleme olan bir kullanıcıyı veya bir sayfayı gönderilerle eşleştirmeye yarayan özellik.

TBT: Açılımı “Throwback Thursday” olan, perşembe gününü eski fotoğrafları paylaşma günü ilan eden hashtag’in adı. #tb, #tbt, #throwbackthursday gibi hashtag’ler bu amaçla kullanılıyor.

Story: İlk olarak Snapchat’in başlattığı, Instagram’ın popülerleştirdiği 24 saat boyunca profilinizde kalan ve daha sonra kaybolan gönderilerin adı.