Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiEn Sevilen “Kötü”: Joker Geçmişten Günümüze Beyazperdenin “Joker”leri

En Sevilen “Kötü”: Joker Geçmişten Günümüze Beyazperdenin “Joker”leri

Joaquin Phoenix’in merakla beklenen Joker performansını izleyeceğimiz “Joker” filminden fragman geldi ve ortalık karıştı! Şüphesiz gelmiş geçmiş “en kötü”lerden biri olan Joker karakteri, diğer süper kahramanlar kadar hayran kitlesine sahip. Joker nasıl doğdu? Sinemanın en iyi “Joker” performansları…

Yeni “Joker”den ilk fragman geldi! Bu kez ünlü oyuncu Joaquin Phoenix, “Joker”e dönüşüyor. “The Killing Joke” çizgi romanlarından ilham alınarak sinemaya aktarılan filmin yönetmeni; Road Trip, Old School, Afili Aynasızlar, The Hangover, Due Date, War Dogs gibi filmlerin yönetmeni Todd Phillips.

Arthur Fleck’i odağına alan yeni “Joker”e dair bir poster de yayınlanmıştı. Bu arada hiçbir zaman Arthur Fleck’i odağına alan solo bir film izlemediğimizi de hatırlatalım. Toplum tarafından dışlanan,  zamanla akli dengesini yitirmeye başlayan bir stand-up komedyeninin psikopat bir katile dönüşümünün hikayesini izleyeceğiz. Senaryoda Todd Philips’in yanı sıra Dövüşçü, Johns, The Mod Squad, The Finest Hours, 8 Mile gibi nefis filmlerin senaryosunda imzası bulunan Scott Silver var. Filmin yapımcısı; “A Star Is Born” filmiyle Oscar Ödülleri’nde de çok konuşulan, oyuncu ve yönetmen Bradley Cooper.

Kadro Sağlam; Robert De Niro da Var

Gladyatör, Sınırları Aşmak, The Master ve Her gibi filmleriyle ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Joaquin Phoenix, Joker’e hayat verirken diğer oyuncular ise Dante Preira-Olson, Douglas Hodge, Zazie Beetz, Brett Cullen, Frances Conroy ve Marc Maron. Filmde ağır bir isim de var: Robert De Niro. Usta oyuncu, yeni “Joker”de bir talk-show’cu rolünde. Diğer oyuncular; Bill Camp, Glenn Fleshler, Shea Whigham. Kadro sağlam! Ama asıl beklenen tabii ki Joaquin Phoenix’in Joker performansı. Şimdiden heyecan yaratan fragman, 4 Ekim 2019 tarihinde Türkiye’de gösterime girecek filme dair beklentiyi de yükseltmiş durumda.

Yeni Joker’e dair ilk fragman.

Joker Nasıl Doğdu?

Batman serisinin “kötü”sü, sadist şakalarıyla dehşete düşüren bir anti-kahraman… 25 Nisan 1940’ta çizgi roman aleminde var oldu ve ilk zamanlarda tam bir organize suç dehasıydı. DC Comics’in bu anti-kahramanı, 50’li yıllarda karanlık yanından çok kötü şakalarıyla tanınan bir palyaçoya dönüşse de 1978’den sonra DC Comics ve Batman külliyatında psikopat bir katil olarak yerini sağlamlaştırdı. “Öldüren Şaka” çizgi romanında Joker’in aslında yaşadığı tek bir kötü olay sonrası psikolojisi bozulmuş, normal ve adil bir insan olduğu yer almakta. Elektrik kazasında ölen hamile karısı yüzünden suça yönelen bir psikopat… Batman ile karşılaşınca, saçlarını yeşile, tenini ise beyaz ve tonlarına dönüştüren kimyasal yüzünden bugünkü halini alır. Bu arada Joker hayranları için çizgi roman dünyasında “Ailedeki Ölüm” ile “Son Gülüş”ün yeri de ayrıdır.

1966 yılında sinemaya uyarlanan Joker… İlk canlandıran oyuncu: Cesar Romero.

Gelelim Joker’in beyazperde serüvenine… İlk olarak 1966 yılında sinemaya uyarlandı. Bu Batman filminde; diğer kötülerle yani Penguen, Riddler ve Catwoman ile Penguen’in denizaltısında gördük onu. Filmde Batman’i Adam West canlandırırken, Joker rolünde Cesar Romero yer aldı. İlk Joker ama “En İyisi” değil! Leslie H. Martinson’ın yönettiği, senaryosunu Lorenzo Semple Jr. ile Bob Kane’nin yazdığı filmde Joker karakterini canlandıran Cesar Romero, bıyıklarını kesmeyi reddetmişti! O ağır makyajın altında bıyıkları da hiç iyi durmuyordu. Joker bu filmde kötü olmaktan çok sırıtan, komik bir adamdı.

Tim Burton’ın yönetttiği 1989 yapımı Batman filminde Joker’e Jack Nicholson hayat verdi.

1989 yılında Jack Nicholson’ın hayat verdiği (Yönetmen, Tim Burton) ve bir gangster olan Jack Napier olarak karşımıza çıkan Joker’in hayran kitlesini artırdığı kesin! Jack Nicholson, bu anti-kahramana, gülüşüyle, oyunculuğuyla ayrı bir lezzet kattı. 1989 yapımı Batman, Warner Bros Şirketi’nin de ilk Batman filmiydi. Filmde Batman’i, Michael Keaton canlandırdı. Warner Bros, filmden sonra bir Batman animasyon TV dizisi de hazırladı.

Bir Oyuncunun “Joker”e Dönüşmesi: Heath Ledger

Joker’i oynamayan adeta Joker’e dönüşen Heath Ledger ise pek çok eleştirmene göre şimdiye kadar en iyi “Joker” oldu. Çok genç yaşta hayatını kaybeden ünlü oyuncu, Christopher Nolan’ın yönettiği Dark Knight’ta (Kara Şövalye üçlemesinin ikinci filmi) devleşti. Batman’i Christian Bale’in canlandırdığı filmde, Avustralyalı oyuncu Heath Ledger o yıl Joker ile “En İyi Yardımcı Oyuncu” dalında neredeyse tüm ödülleri sildi süpürdü. Mimikleri, ses tonu, oyunculuğu ona Oscar’ı da getirdi. Dark Knight’taki Joker, hem eleştirmenlerin hem de izleyicinin en çok sevdiği “Joker” olarak tarihe geçti.

Ledger’in canlandırdığı Joker’e bir parantez açalım: Geçmişinde derin ruhsal bozukluklar barındıran bir “kötü”. Joker, bize normal insanların nasıl kötüye devşirildiğini gösteriyordu. Canı yanan normal bir insanın nasıl azılı bir canavara dönüşebileceğini gördük onda… Hayatı, yaşadıkları onu kuralsızlığa itmiş; böylece acı çekmekten ve ölümden korkmayan bir anti-kahramana evrilmişti. Amaçsız bir şekilde öldüren, yaptıklarının sonuçlarını düşünmeyen, kötülüğün sınırlarını zorlayan bir karakter. Asla para veya ün peşinde olmayan; yalnızca Gotham şehrinin yok olmasını isteyen “karanlık” bir kahraman. Batman’den kaçmayan, ona meydan okuyan, zeki, kurnaz, kendinden emin bir “kötü”.

Jared Leto’nun “Joker”i. Suicide Squad’da izleyici karşısına çıktı.

Jared Leto’nun canlandırdığı “Joker”i de sevdi izleyici. Suicide Squad, 12 Ağustos 2016’da gösterime girdi ve oradan bir Joker daha doğdu. Oscar ödüllü oyuncu Jared Leto’nun Joker’e hayat verdiği The Suicide Squad çok beğenilmese de Leto’nun Joker performansı unutulmadı. Jared Leto, daha renkli bir anti-kahramana imza attı ama Kara Şövalye’deki Joker’in önüne geçemedi.

Luke Skywalker ve Joker Arasındaki Bağlantı!

Bu arada bir not daha: Star Wars’ın Luke Skywalker’ı Mark Hamill, 1992’de başlayan ve DC Animated Universe için çekilen animasyon dizisinde Joker’in sesi oldu. Mark Hamill’in ilginç bir rekoru da var:  En uzun süre Joker rolünü oynayan sanatçı! (Sesiyle)

Şimdi de yeni fragmanıyla heyecan yaratan Joaquin Phoenix’li “Joker”i merakla bekliyoruz. Basına dağıtılan fotoğraflarda Joker’in yüzünde maske ya da makyaj da yok. Türkiye’deki gösterimine daha ise vakit var (4 Ekim 2019). Yazıyı Joker’in unutulmaz replikleriyle bitirelim:

“Bu yaralar nasıl oldu biliyor musun? Bir zamanlar bir karım vardı. Senin gibi çok güzeldi. Benim çok endişelendiğimi, daha fazla gülmem gerektiğini söylerdi. Kumar oynadı, tefecilere çok borçlandı. Bir gün yüzünü çizdiler. Ameliyat için paramız yoktu. Buna dayanamıyordu. Onu tekrar gülerken görmek istiyordum. Yaraları umursamadığımı bilmesini istiyordum. Ben de ağzıma bir jilet soktum ve bunu yaptım.”

“İnsanı öldürmeyen şeyin, insanı tuhaflaştıracağına inanıyorum.”

“Why so serious?”