Ana SayfaBizden HaberlerEngelliler Engelsiz Kampüs ile Geleceğe Umutla Bakıyor

Engelliler Engelsiz Kampüs ile Geleceğe Umutla Bakıyor

Yeni bir yılın her sene tekrarlanan sahnelerinden biri, Engelliler Haftası… Engellilerin sadece yılda bir kez hatırlandığı zaman geldi. Engellilerin karşılaştıkları engeller, onların sorunları sadece bu haftada dile geliyor ve sadece bir hafta süre ile her sene olduğu gibi aynı kaset oynuyor. Bir dahaki seneye tekrar oynatılmak üzere rafa kaldırılıyor.

Ülkememizde durum maalesef böyle. Evet ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız modern ülkelerde olduğu gibi rahat yaşayamıyor, gerekli eğitimleri alamıyor. Çünkü yeterli miktarda engel durumuna göre eğitim kurumu olmadığı gibi olanların fiziki yapıları da eğitim almaya müsait değil. Mesela hangi okulumuzda asansör var? Güncel yaşamlarında da birçok engel ile karşılaşan engelli arkadaşlarımız ülkemizde de diğer insanlar gibi normal hayatlarını sürdürmek için gerekli eğitimleri alabilecek ortamların sağlanmasını istiyor. Dışarıda dolaşmak, alışverişe gidebilmek istiyor. Herhangi bir yerde karşısında engeller olsun istemiyor. Köprüler ile karşılaşmak, kaldırım basamakları ile savaşmak istemiyor. Kısacası değer görmek ve haklarını kullanmak istiyor. Üzülerek söylemek istiyorum ki ülkemizde bu bilinç maalesef henüz oturmuş durumda değil.

Ancak bu kadar karamsar olmamak lazım. Çünkü güzel şeyler de oluyor. Yukarıda saydıklarım dışında engellilere değer veren ve onların sorunları ile ilgilenen kuruluşlar az sayıda olsa da var. Bu kuruluşların başında bankamız TEB geliyor.

Evet gururla söylemem gerekir ki bankamız (TEB‘imiz) engelliler konusuna oldukça önem veriyor ve bunu sadece laf olsun reklam olsun diye yapmıyor. Samimi olarak içten yapıyor. Bunun en güzel örneğini ENGELSİZ KAMPÜS organizasyonunda gösterdi. TEB, kalitesine yakışır bir sosyal sorumluluk örneği göstererek ENGELSİZ KAMPÜS‘ü düzenledi. Ülkemizin dört bir yanından Engelli Üniversite öğrencilerini toplayarak bu kampüste buluşturdu, onlara değer verdi, gerçek engelin bedenlerde değil kafalarda olduğunu göstererek kendilerine güvenlerinin oluşmasını sağladı.

Bankamız Engelsiz Kampüs’te, bünyesindeki engelli çalışanları bu öğrenciler ile buluşturdu ve öğrencilerin geleceğe umutla bakmalarını sağladı. Engelli çalışanların bu kampüse katılması kendileri gibi engelli olan öğrenciler için çok güzel bir örnek teşkil etti. Öğrenciler engellerinin çalışmalarına engel olmadığını, gelecekte kendilerinin de tıpkı buradaki çalışanlar gibi kariyer yapabileceklerini gördüler.

Bankamız (TEB‘imiz) bu kampüsü şimdiye kadar birkaç defa uyguladı ve sadece uygulamak ile kalmadı, laf olsun diye yapmadı dedim ya, bu öğrecilerden bir kısmını daha sonra işe aldığını da gördük. Gölcük şubesinde işe başlayan kampüs öğrencilerinden Erkan’ın “Abi artık ben de sizden biriyim” diye gönderdiği mesajı karşısındaki duygularımı anlatamam… Çok sevindim, çok duygulandım ve çok gururlandım. Bu örnek davranış gercekten takdire değer, ülkemizde de güzel şeyler oluyor dedirten nitelikte. Bankamla gurur duyuyorum ve TEBrik ediyorum.

Engelliler konusunda yapılması gereken şeyler konusunda Bankamız üzerine düşeni fazlası ile yapıyor. Bünyesinde fazla sayıda engelli personel çalıştırıyor. Engelli çalışanlarına gerekli değer veriliyor, kanuni haklarını kullanmalarına destek veriliyor. Kanunu hakların dışında bankamızın engelli çalışanların hayatını kolaylaştıran bazı özel uygulamaları da var. Örneğin servis araçlarının mümkün olan en yakın yerde bekletilmesi, yangın tatbikatı gibi engelli çalışanın zorlanacağı uygulamalardan istenildiği takdirde muaf tutulması v.b. Kısacası bankamız bir çok kuruluşun önünde sosyal sorumluluk bilinci ile hareket ediyor.

Bende bir engelli çalışan olarak burada çalısmaktan mutluyum ve gururluyum.
Bankamızı TEBrik ederim.

AHMET FARUK PERÇİN
Yurt Dışı Transferler Operasyon Yönetmen Yardımcısı