Ana Sayfaİş DünyasıEski Google Yöneticisinden Kariyer Tavsiyeleri

Eski Google Yöneticisinden Kariyer Tavsiyeleri

Bazı insanlar kariyerlerini, karşılarına çıkan işleri direkt kabul etme yoluyla belirler. Bazıları ise ulaşmak istediği noktaya belirli bir kariyer planı çizerek ilerler.

İkinci grupta olan bir profesyonel olarak anılmak isterdiniz değil mi? Daha önce Google’da iki farklı yöneticilik pozisyonunda çalışan, şu an XO Grubun CEO’su olan Mike Steib’a göre, kariyer planlaması çok önemli. Business Insider’a konuşan Steib, kendi kariyeri için bir plan oluşturduğunu ve şimdilerde ise insanlara kariyer planlaması konusunda akıl hocalığı yaptığını belirtiyor.

Steib, kariyerinizin gitmesini istediğiniz yönü belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken üç önemli anahtar olduğu görüşünde…

1- Yapmak İstediğiniz Etkiyi Düşünün

İşe, kariyerinizle yapmak istediğiniz etkiyi düşünerek başlayın.

Öncelikle kendiniz için neyin önemli olduğunu ve kariyerinizle dünyayı nasıl etkilemek istediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Örneğin Steib, ekipler oluşturmayı ve yönetmeyi seviyor. Kariyeri hakkında planlar kurmaya başladığı zaman da bugün böyle bir pozisyonda olmayı düşünüyormuş. Ekibini de bu şekilde yönlendiriyor ve kariyerleriyle ne yapmak istediklerini sorgulatıyor.

2- Hayalinizdeki İşe Odaklanın

Varmak istediğiniz noktaya ulaşmak için gereken adımları hesaplayın.

Bir CEO mu olmak istersiniz yoksa film yapımcısı mı? Hayalinizdeki mesleğe göre gelecekte nerede olmak istediğinize dair bir öngörünüz olmalı. Sonraki adım ise olmak istediğiniz yere çoktan ulaşmış profesyonellerin, o noktaya ulaşmak için attığı adımları, deneyimlerini ve yeteneklerini incelemek olmalı.

Fortune 500 listesine girmiş bir CFO olmak istiyorsanız işiniz kolay. Böyle bir noktaya ulaşmış bir profesyonelin biyografisine rahatlıkla ulaşılabilir. Bu insanların başardıkları işlerde egemen belirli bir tema vardır. Steig da kendi kariyerinde bunu yaptığını söylüyor. Önemli noktalara gelen CEO’ların kullandıkları temalardan bazılarının iyi insan yönetimi ve büyük ekipleri yönetmek olduğunu belirtiyor.

3- Rol Modellerinizi Belirleyin ve Planlarınızı Buna Göre Yapın

Rol modellerinizin izini takip edin.

Örnek aldığınız profesyonellerin ulaştıkları noktaları öğrendikten sonra, kendinizin nasıl bunu başarabileceğiniz görmek olmalı.

Bir CEO gibi binlerce insanı yönetmek istiyorsanız ama daha önce hiç kimseden sorumlu olmadıysanız elbette biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Steib bu noktada kendisine bir stajyer atanmasını istediğini söylüyor.

Steib departmanında bir stajyer programı başlatmış ve bu sayede birini yönetme deneyimine erişmiş. Bir sonraki adımı ise birkaç stajyer daha edinmek olmuş ve çalışan yönetebildiğini gösterebilecek bir fırsat yakalamış.

Kariyer planlaması yaparken bu üç faydalı adımı takip etmenizi öneririz!