Ana Sayfaİş DünyasıEvden Tam Zamanlı Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Evden Tam Zamanlı Çalışarak Para Kazanabileceğiniz 5 Meslek

Son zamanlarda çoğu insanın şehir hayatından sıkılıp güneye yerleştiğini, bir otel işletmeye başladığını ya da ofiste çalışmaktan şikayet edip, istifa ederek evden çalışmaya başladığını duyuyoruz. Aslında bilgisayarınız, internetiniz ve beraber çalıştığınız insanların size ulaşabileceği bir telefonunuz olduğu sürece evden çalışarak para kazanmanız mümkün.

Diyelim siz de bu furyaya katılmak istediniz; internette evden para kazanabileceğiniz pek çok iş kolunu anlatan makaleler bulabiliyorsunuz. Fakat bunların büyük bir çoğunluğu ya bir kerelik işler ya da kısa süreli yapabileceğiniz uğraşlar olarak karşınıza çıkıyor.

Aslında evden çıkmadan ama tıpkı ofiste tam zamanlı çalışır gibi para kazanabileceğiniz iş kolları var. Üstelik günümüzde git gide yaygınlaşan ‘dijital göçebelik’ akımına katılabilirsiniz de. Çünkü ofisiniz, internetiniz olduğu sürece dünyanın herhangi bir yerinde olabilir.

Peki bu şekilde tam zamanlı çalışabileceğiniz yeni nesil iş kolları neler?

İçerik yazarlığı

Bugün neredeyse tüm işletmeler içeriğe ihtiyaç duyuyor. İster pazarlama için ister B2B çalışmaları için her alanda içerik yazarları istihdam edilebiliyor. Herhangi bir markanın blogu, online alışveriş sitelerinin müşterilere ulaştığı kanallar, eposta pazarlama çözümleri ve buna benzer pek çok yazı, içerik yazarlarının elinden çıkıyor. Kaleminize güveniyorsanız ve deneyiminiz varsa evden içerik yazarı olarak tam zamanlı çalışabilirsiniz.

Yazılımcılık

İnternet siteleri, telefon uygulamaları, akıllı saatler ve televizyonlar… Günümüzde her şey için bir uygulama, her uygulamanın arkasında da bir yazılım var. Neden bunları geliştiren siz olmayasınız? Yazılımcılar da içerik yazarları gibi ellerinin altında bilgisayar olduğu her yerden çalışabiliyor.

Grafik tasarımcılık

Yazılımcıların geliştirdiği sistemlerde, yazarların ürettiği içeriklere eşlik edecek görsellere de ihtiyaç var. Burada grafik tasarımcılar devreye giriyor. Mobil uygulamalarda, reklam çalışmalarında, basılı yayınlarda veya sosyal medya kanallarında kullanılmak üzere görseller grafik tasarımcıların ellerinden çıkıyor. Tasarımcıların büyük çoğunluğu da evden çalışabiliyor.

Video editörlüğü

YouTube ve Instagram gibi kanalların önlenemez yükselişi ile birlikte internetteki içeriklerin artık büyük bir çoğunluğu video formatında. Fakat bu videolar da kendi kendine ortaya çıkmıyor. İzlediğiniz birkaç dakikalık videoların ardında aslında saatlerini harcayan video editörleri var. Video editörlüğü de evden tam zamanlı olarak devam ettirilebilecek meslek dalları arasında.

Sosyal Medya yöneticiliği

Sosyal medya hesabı olmayan işletme kaldı mı? Günümüzde neredeyse her iş dalında, her işletmenin güçlü bir sosyal medya varlığına ihtiyacı var. Restoranlardan butiklere ve hatta emlakçılara kadar herkes sosyal medya ile daha çok insana ve daha çok müşteriye ulaşıyor. Bu hesapların yönetimi de sosyal medya editörlerine ve yöneticilerine düşüyor. Sosyal medya yöneticiliği de bir ofise bağlı olmadan yapılabilecek meslekler listesinde.