Ana SayfaTeknolojiEylül Ayının Yıldızı Apple Oldu! Peki Apple, Başarılı Oldu mu?

Eylül Ayının Yıldızı Apple Oldu! Peki Apple, Başarılı Oldu mu?

Eylül ayının en önemli teknoloji etkinliğine Apple imza attı. Çok konuşuldu, yazıldı, çizildi. Tanıttığı ürünler bir yana pazarlama anlamında da bu dev teknoloji şirketinden öğreneceklerimiz var. Duygulara hitap etmeyi çok iyi bilen, görsellikten sonuna kadar yararlanan Apple’ın pazarlama (marketing) taktikleri, özellikle işe yeni koyulan start-up’lar için altın değerinde

Her yıl Eylül ayının dünya çapındaki teknoloji lansmanına şüphesiz Apple imza atar. Bu yıl da kural değişmedi ve Apple; iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’i 12 Eylül Salı günü Türkiye saati ile 20.00’de Apple Park kampüsündeki Steve Jobs Tiyatrosu’nda tanıttı. Etkinlikte ayrıca Apple’ın Apple Watch Series ve 4K Apple TV’i de tanıtıldı.

“Mağaza Değil Şehir Meydanı Diyoruz”

Apple’ın CEO’su Tim Cook “Steve Jobs Theater’da sizlere ilk defa ‘merhaba’ demek benim için büyük bir onur” diyerek sözlerine başladı ve “Steve’in vizyonu Apple Park’ın temelini oluşturuyor. Steve’in ruhu daima Apple’ın DNA’sında olacak” diye devam etti.

Cook, Apple Park’taki Apple mağazasından söz ettikten sonra ise sahneye şirketin pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Angela Ahrendts’i davet etti. Ahrendts büyük bir gururla şöyle konuştu:

“Artık mağazalarımıza mağaza yerine şehir meydanı demeyi tercih ediyoruz. Mağazalarımız bizim en önemli ürünümüz haline gelmiş durumda. Mağazalarımızda ‘Apple’da Bugün’ eğitimlerinin yanı sıra özel etkinlikler de gerçekleştiriyoruz. Bunun için yerel sanatçılarla da işbirliği yapıyoruz.”

Daha sonra ürünler tanıtıldı ve tüm dünyada beklenen etkinlik de sona erdi. Bu yazıda Apple’ın 10. yılına özel olarak çıkardığı iPhone X’in ses getiren yeniliklerinden söz etmeyeceğiz ama bu ileri teknolojinin nasıl bir pazarlama dehasına dönüştüğü ana konumuz…

Basit Düşünüyorlar 

Uzun, hareketli, bol grafikli görseller kullanmıyor, verdikleri mesajı net, basit ve güçlü bir şekilde iletmeyi tercih ediyorlar. ‘Basit’ düşünüyorlar; çok büyük inovasyonların, tüm dünyanın konuştuğu markaların temelinde bu anlayış var. Üretim şekli kadar kampanyaları ve reklamları da bu ‘basitlik’ üzerine kurulu.

‘Ürün yerleştirme’de de çok başarılılar. İnternet sitelerinden influencer’lara, ünlü isimlere kendi ürünlerinin tanıtımını öyle güzel yaptırıyorlar ki herhangi bir Apple ürününü kullanmanın prestijle eşdeğer olduğunu gösteriyorlar dünya aleme… Kullanıcı görüşlerini de asla göz ardı etmiyor, daha ürün piyasaya çıkmadan sosyal medya ve web sitesi üzerinden kullanıcıların tepkilerini ölçüyorlar. Öncelikle müşteri profili ve alışkanlıkları konusunda her datayı değerlendiriyor, bu  verileri de yeni deneyimler geliştirmek için kullanıyorlar. Bir bakıma Apple; kullanıcılarıyla sıkı bir ‘bağ’ kurmuş oluyor, onların diliyle konuşuyor.

“Siz Rekabet Edin, Bizim Kulvarımız Farklı” Anlayışı 

Ürünler piyasaya çıkar çıkmaz fiyatlarıyla da konuşuluyor ama Apple’ın her zaman savunduğu şey şu: Bizim için ürünün fiyatından çok ürünün değeri önemli… Dolayısıyla ürünlerin değerinin ön plana çıkartıldığı kampanyalara dikkat çekiyor, rekabeti diğer şirketlere bırakıp kendilerini farklı bir yerde konumlandırıyorlar. Kampanyalarda dikkat çeken önemli konu ise görselliğin muazzam bir şekilde kullanılması. Az kelime, yoğun görsellik… Ve tabii ki akılda kalıcı, hatta büyüleyici bir reklam!

En başta söylediğimiz gibi Apple’ın yeni ürünlerini tanıttığı bu büyük organizasyon, Eylül ayının “beklenen” etkinliğiydi ama şüphesiz bir evveliyatı da vardı. Çünkü Apple, gizemli olmayı sever! Aylar öncesinden bir merak uyandırdı, insanlar müthiş bir beklenti içine girdi, yeni ürünler için ön siparişler verildi.

Son Lansmanla İlgili Eleştiriler de Var

Öte yandan iPhone 8 ön sipariş rakamlarının beklenildiği gibi olmadığı; iPhone 6 ve iPhone 7’nin ön siparişlerinin de gerisinde olduğu yönünde ciddi eleştiriler de yok değil. Ön sipariş verilerine göre iPhone 8, ilk üç günde bir buçuk milyon ön sipariş aldı. iPhone 7 ise geçen yıl üç buçuk milyon ön sipariş rakamına ulaşmıştı. Apple’ın yeni cihazla ilgili olarak beklenen etkiyi yapmadığı görüşü için ‘henüz çok erken’ yorumu da yapılıyor çünkü iPhone X’i bekleyenler de çoğunlukta… iPhone X’in 3 Kasım’da piyasaya çıktıktan sonra global olarak nasıl bir satış rakamına ulaşacağı henüz belirsiz ve Apple’ın zarar ettiği yönündeki görüşlerin uzun vadede çürüyeceğini söyleyenler de az değil.

Öyle ya da böyle, ‘kısa vadede’ zarar ettiği yönündeki haberler ile de konuşulan bir teknoloji devi var karşımızda. Apple, ‘dahice’ bulunan pazarlama stratejilerini yeni cihazlarında da uyguluyor. ‘Olası’ kriz yönetimi ile ilgili atacakları adımlara da önümüzdeki günlerde tanıklık edeceğiz gibi görünüyor. Merakla bekliyoruz!