Ana SayfaTeknolojiFacebook İçin Yeni Bir Gelecek: Mark Zuckerberg Gözünü Hollywood’a Dikti

Facebook İçin Yeni Bir Gelecek: Mark Zuckerberg Gözünü Hollywood’a Dikti

Facebook her ne kadar sosyal medyanın zirvesinde olsa da, yöneticileri bu büyümenin bir yerde yavaşlayacağını biliyorlar. Yatırımcıları ve reklam verenleri bünyesinde tutmak için bu başarıyı sabit tutmalarının ve daha ileriye gitmeleri gerektiğinin de bilincindeler.

Dünya nüfusunun neredeyse çeyreği Facebook’ta. Bu kadar büyük bir kitleyi Facebook’un açık olduğu bir ekrana kilitlemenin en kolay yolunun videodan geçtiğinin de farkında oldukları için gerek tasarım gerekse alt yapı değişikliklerine gittiler. Komik videolar, tatlı kediler, “I love you” diyen köpekler, gülen bebekler derken Facebook herkesi uygulamanın içinde tutmayı başardı. Peki bir sonraki adım nedir?

Mark Zuckerberg’in gözü Hollywood’da.

Gelecek Orijinal Video İçerikte

Facebook; Netflix, Amazon ve Hulu gibi orijinal video içerik üretmeye başlayabilir. Silikon Vadisi merkezli teknoloji devi bu konudaki ilk adımı, William Morris Endeavor, United Talent Agency, Creative Artists Agency ve ICM Partners gibi büyük ajanslarla görüşmeye başlayarak attı.

Mark Zuckerberg Facebook ailesini büyütmeye devam ediyor.

Fakat Facebook’un bu içeriklerden kar elde etmesi Netflix gibi ücretli üyeliklerle olmayacak. Ödeyeceğimiz bedel, kişiselleştirilmiş reklamlar olacak. Hatta reklamlar bu içeriklerin içinde bile yer alabilir. Eğer Facebook’un yeni stratejisi işe yararsa, şirketin kâr kaynağı tamamen değişebilir.

Zuckerberg Bir de Film Stüdyosu Alır mı Dersiniz?

Mark Zuckerberg’in zeki bir iş adamı olduğu su götürmez bir gerçek. Bir yurt odasından çıkan fikirle, dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline gelmeyi başardı. Fakat Zuckerberg, Hollywood dünyasına girdiği anda orijinal video içerik üretmenin kolay olmadığını anlayacaktır. Netflix ve Amazon gibi servisler bile kendi içeriklerini üretmek için kendi bünyesinde olmayan yönetmenler, senaristler ve stüdyolar ile çalışıyorlar. Facebook da bir sonraki adıma geçmeden önce bu yolu izleyebilir.

Filmin Sonu Nasıl Bitecek?

Orijinal içerik Facebook için kârlı bir yatırıma dönüşürse, yakın gelecekte Zuckerberg’in kendi stüdyosunu satın aldığı günleri görebiliriz. Bu da yatırımcıları ve reklam verenleri sosyal medyanın liderine bir kez daha bağlayacaktır. Zuckerberg, Instagram’ı satın aldığı gibi film stüdyolarından birini de bünyesine dahil edebilir.

Günümüzde filmlerin ve dizilerin çekim yöntemleri Facebook’un ileri teknolojisine göre biraz geride. Zuckeberg’in bu duruma el atması demek Hollywood gibi köklü ve hükmedici bir sektörün de bundan faydalanması anlamına gelebilir. Hali hazırda TV izleme alışkanlıklarımız çoktan değişmiş olmasına rağmen, senaryoya bir de Facebook dahil olursa filmin sonu nasıl biter kestirmek güç.