Ana SayfaGenelFacebook’un TV Programları Yayına Başlıyor

Facebook’un TV Programları Yayına Başlıyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, uzun zamandır geleceğin video içerikte olduğunun sinyallerini veriyordu. Sosyal medya platformunda büyük değişiklikler planlayan Silikon Vadisi devi bu yönde ilk adımını da attı. Kullanıcıların tıpkı Netflix’teki gibi TV programlarını andıran video içerikleri izleyebileceği Facebook Watch, geçtiğimiz hafta sınırlı bir izleyici kitlesinin kullanımına açıldı.

Facebook Watch, Zuckerberg’in sözleriyle “Arkadaşlarınızın izlediği programları keşfedebileceğiniz, en sevdiğiniz programları ve program yaratıcılarını takip edebileceğiniz bir yer.”

Facebook Watch, canlı ve önceden kaydedilmiş programları kullanıcılara kişiselleştirilmiş önerilerle sunacak. Bunun yanı sıra ‘En Çok Konuşulan Programlar’, ‘Güldürenler’ ve ‘Arkadaşlarının İzlediği Programlar’ gibi sekmelerin altında video içeriklere ulaşılabilecek. Bir izleme listemiz olacak ve abone olduğumuz programların yeni videolarını kaçırmayacağız.

Zuckerberg, Watch’un duyurusunu yaparken platformu şöyle özetledi: “TV izlemek pasif bir eylem olabilir. Ama Watch’da bambaşka bir deneyim yaşayabileceksiniz. Örneğin, bir dizi ya da şov izlemek; benzer beğenileri olan kişileri bir araya getirmek için bir araç olabilir. Facebook Watch’da, programların hayranları birbirleriyle ve programların yaratıcılarıyla iletişimde olabilecek. Hatta programlara bağlı Facebook grupları açabilecek, keyifle programınızı izlerken birbirinizle iletişimde olabileceksiniz.”

Canlı Yayından Yemek Programlarına…

Facebook Watch ayrı bir uygulama olmayacak. Mobil uygulamalarda tıpkı bildirimler gibi bir sekmesi olacak. Yeni video izleme platformu, masaüstünde ve aynı zamanda Facebook TV uygulamasında da yer alacak.

İçerik ise ATTN, BuzzFeed, Conde Nast, Mashable, Tastemade ve Thrillist gibi sağlayıcılardan gelecek. Canlı etkinlik yayınlarından reality show tarzı ve senaryolu programlara pek çok alanda video içerik bizleri bekliyor. Örneğin; Tastemade’in Kitchen Little adlı programında çocuklar tarif videolarını izleyip yanlarında profesyonel bir şef ile birlikte yemek hazırlayacaklar. Mashable’ın D.I.Y. Costume Squad adlı programıysa evde bulunan malzemelerden farklı kostümler hazırlamaya yardımcı bir içerik sunacak..

Facebook Watch’un içeriği bunlarla sınırlı kalmayacak. Zuckerberg, “Watch’un realityden komediye ve canlı maçlara kadar çok çeşitli programlara ev sahipliği yapacağını tahmin ediyoruz. Bazı içerikler profesyoneller tarafından bazılarıysa topluluğumuzdaki diğer insanlar tarafından oluşturulacak,” diyor. Facebook yöneticileri, gelecekte bu konuyla ilgilenen herkesin kendi programını oluşturabileceğini belirtiyor. Watch, şu an için sınırlı sayıda video içeriğe sahip. Fakat, herkesin kullanımına açıldığında yüzlerce video içerik sunabilecek.

Facebook, bu sayede 70 milyar dolarlık TV reklam pazarına da el atmış durumda. Gelirini reklam verenlerden sağlayan Silikon Vadisi devi, video içeriği de reklam gelirlerini artırmak için başlatıyor. İçerik üreticilerine 5 bin ile 35 bin dolar arası bir ücret ödeyen şirket, reklamlardan çok daha fazla kazanacak..