Ana SayfaBizden HaberlerFaktoringle çalışan ihracatçı, Eyafyallayöküll’ü dert etmiyor

Faktoringle çalışan ihracatçı, Eyafyallayöküll’ü dert etmiyor

İzlanda’da meydana gelen yanardağ patlamasının külleri, dünyanın en gelişmiş ekonomik aktiviteye sahip Avrupa kıtasının üzerine çökerken, dünya krizinin etkilerini yeni yeni üzerinden atan yaşlı Avrupa’nın ekonomisi üzerine de az da olsa kül bulutları getirdi. Uzmanlar, İzlanda’daki Eyafyallayöküll volkanının yeniden kül püskürtebileceğine ve bunun da yeniden hava trafiğini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Yaşanmakta olan ve özellikle ulaşımı nerede ise durma noktasına getiren bu gelişmenin, ülkemizin ihracatı üzerinde bazı etkileri olacağı da beklenmelidir. İhracatımızın en büyük payının Avrupa ülkelerine yapılan ihracatlar olduğu düşünüldüğünde bu etkinin önemi daha da artıyor. Hızlı teslim gereken ve kısa terminli siparişlerde gecikmeler yaşandı. Üretim terminlerinin zamanında yetiştirilse dahi özellikle hava ulaşımında yaşanan gecikmeler malların geç teslimi sonucunu doğurdu, bu gecikmeler ihracatçı firmalarımızın tahsilatlarında sıkıntı yaratabilecektir.

eyafyallayokull-2Özellikle kısa dönemli ihtiyaçları için stoksuz çalışmaya özen gösteren ve hatta bunu strateji olarak benimseyen büyük Avrupalı perakendeciler, geçen bir haftalık sürede havayolu ile istedikleri yüklemelerde gecikmeli teslimler yaşadı.

Tüm bu sebepler ile konuya ihracatın finansmanı açısından baktığımızda; özellikle kısa terminler ile çalışan ihracatçılarımız eğer yüklemelerini faktoring üzerinden yapıyorlar ise özellikle mal teslimi gecikmelerinden yaşanacak tahsilat problemlerini yaşamayacaktır, faktoring üzerinden yaptıkları ihracatların fonlamasını yükleme ile birlikte gerçekleştirebilecekleri için nakit akışlarında herhangi bir aksama olmayacaktır. Bununla birlikte tahsilat sıkıntısı da yaşamayacak olan ihracatçılarımız, kendi işlerine, yeni yüklemelerine zaman ayıracak, nakit akışlarında herhangi bir sıkıntı olmayacağı için sağlıklı tedariklerine devam ederek, kaliteli üretim yapmaya devam edeceklerdir.

Taylan Bartu
TEB Factoring – Pazarlama Genel Müdür Yardimcisi