Ana SayfaGenelFarklı Tatların Peşinde: Dünyanın Dört Bir Yanından Lezzet Rotaları

Farklı Tatların Peşinde: Dünyanın Dört Bir Yanından Lezzet Rotaları

Damak tadına düşkün olanlar, gurmanlar, yeni bir tat keşfetmek için binlerce kilometre yol gitmekten ya da iz sürmekten imtina etmeyenler! Bu rehber sizin için… Dünyanın dört bir yanından lezzet meraklılarının keşfetmesi gereken gastronomi başkentlerini, ünlü kentleri derledik

Yemek yemeyi kim sevmez! Güzel bir sofra etrafında sevdiklerimizle farklı tatlar denemek, hiç duyulmamış meyve ya da baharatları keşfetmek, farklı ülkelerin mutfaklarında gezintiye çıkmak… Bol bol seyahat etmek herkesin hayali ama bir de özel tatların peşinde kıtaları aşanlar var. Bu rehber onlara özel…

Melbourne/ Avustralya

Avustralya’daki Uzakdoğu

Avustralya, özellikle birinci sınıf ‘et’ ürünleri ve lokal lezzetleriyle övünse de ülkenin Uzakdoğu’ya yakınlığı, füzyon mutfağının en iyi örneklerinin de keşfedilebileceği bir yer yapıyor bu uzak kıtayı… Malezya, Vietnam, Kore, Japon ve Çin mutfaklarını, bu ülke tatlarının Avustralya mutfağıyla füzyonunu da Melbourne’da bulabilirsiniz.

Los Angeles/ ABD

Gurmanlar LA’yi Es Geçemez!

Uluslararası tatların buluşma noktalarından biri. Latin lezzetleri ya da Japon mutfağı… Enfes bir taco da yiyebilirsiniz, lezzetli bir sushi de. Gerçek gurmanlar, Los Angeles’ı es geçmez!

Kopenhag/ Danimarka

‘En İyi’ler Haritasında bir Avrupalı

Noma’nın olduğu şehir… 2010-2014 yılları arasında ‘Dünyanın En İyi 50 Restoranı’ listesinde dört kez birinci olarak Kopenhag’ın fine dining haritasına dahil olmasına neden olan restoran. Kopenhag, Avrupa’nın gastronomi başkenti. Keşfedin!

Gaziantep/ Türkiye

Hangi Lezzeti Saymalı?

Bu rehbere Türkiye’den birçok şehir girmeyi hak ediyor ama Gaziantep’in ilk sıralarda yer almasına kimsenin itirazı olmaz! Kebap çeşitleri, ciğer kavurma, kelle paça, katmer, beyran, nohut dürümü, baklava, ılık şöbiyet, lahmacun… İştah açıcı öyle değil mi! Eğer imkanınız varsa, Gaziantepli bir ailenin evine de konuk olun, yerel tatların keyfini çıkarın.

San Sebastian/ İspanya

Yemek Bu Şehirde Ciddi Bir İş!

Michelin yıldızlı restoranlarda, gurmelere layık lezzetler bulabileceğiniz bir şehir. San Sebastian’da ‘yemek’ gerçekten ciddiye alınır ve adeta bir etkinlik olarak kutlanır. Bask usulü tapas denediniz mi? Türkiye’de İspanyol mutfağının örneklerini bulabileceğiniz adresler var ama San Sebastian en doğru lokasyon.

Yeni Delhi/ Hindistan

Masala Dosa mı? Chana Masala mı?

Hindistan’ın başkenti, tabii ki yerel lezzetlerin de başkenti. Yalnız Hindistan’a dair genel geçer bir sözü hatırlatalım: Bu ülkeyi ya çok severseniz ya da nefret edersiniz! Masala dosa, idli, vada, chana masala, pakora… Sıcak, kalabalık ve kaotik olmasının yanında Hint mutfağını keşfetmek isteyenler tercih edebilir.

Floransa/ İtalya

Hangi Lezzeti Anlatsak…

Dilimlenmiş Floransa bifteği (Bistecca Fiorentina), ekmek dilimleri üzerinde tavuk ciğeri kıyması (Crostini Toscana), lazanya, kaynamış etler, domatesli ve farklı soslarda penne makarnalar, pizza… Bol bol yürüyün, İtalyan mutfağı kilo aldırabilir!

Tokyo/ Japonya

Sushi’yi Seviyoruz

Tsukiji Fish Market (Balık Marketi) bile Tokyo’yu damak tadına düşkün olanların favori şehirlerinden biri yapabilir! Bu markette günde iki milyon kilonun üzerinde balık satılıyor ve genellikle sushi yapımında kullanılıyor. Tokyo’da ayrıca Michelin yıldızlı birçok restoran olduğunu da belirtelim.

Beyrut/ Lübnan

Türk Mutfağına Yakın Tatlar