Ana SayfaBizden HaberlerFarklılıkları Keşfetmek İçin Sunulan Bir Hafta (10-16 Mayıs 2010 – Engelliler Haftası)

Farklılıkları Keşfetmek İçin Sunulan Bir Hafta (10-16 Mayıs 2010 – Engelliler Haftası)

10-16 Mayıs her yıl engelliler haftası olarak anılmakta ve çeşitli etkinliklerle engellilere dikkat çekilmeye çalışılmaktadır. Bu hafta ülkemize özgü değildir. Birleşmiş milletlerin üyesi tam 156 ülkede aynı tarihler arasında sakatlıkların neden olduğu, sakatlıkların önlenmesi, engelli bireylerin eğitimi, istihdamı gibi konular üzerinde durulur ve toplumu bu konularda bilinçlendirmeye yönelik etkinliklere yer verilir.

Böyle bir haftanın varlığı dünyada hala engelliler konusunda insanların bilinçlenmediğini göstermektedir. Ülkemizin son 10 yıl içerisinde engelliler konusunda ciddi manada yol kat ettiği düşüncesindeyim. Artık yeni binalar yapılırken engelli bireylerde düşünülerek projelere rampalar, asansörler ekleniyor. Belediyeler aldıkları yeni otobüslerin alçak tabanlı olmasına dikkat ediyor, otoparklarda engelli araçları için özel park alanları tahsis ediliyor, eğitimine devam eden engelli gençler gerek devlet gerek özel kuruluşlar tarafından verilen burslar sayesinde maddi zorluk yaşamaksızın yüksek öğrenimlerini tamamlayabilmekteler, hayatını çalışarak sürdüremeyecek vatandaşlarımıza aylık bağlanmaktadır. Ama bana göre engelli bireylere sunulacak olan en önemli hizmet eğitim ve sonrasında gelen istihdamdır. Engelliler çalışarak kendi hayatlarını kazanıp toplumda yer edinmeye başladıkça toplum bilinçlenecek ve engelli bireylerin acınmaya ihtiyaçlarının olmadığını farkına varacaktır.

2004 yılında yürürlüğe giren 4857 nolu iş kanunun 50.maddesi gereğince kamuda ve özel sektörde belli oranda engelli personel çalıştırmasının zorunlu hale getirilmesi istihdam konusunda bir dönüm noktası olmuştur. Bu kadrolar 3-4 yıl önceye kadar hizmetli kadrosunda çalışan engelli vatandaşlar ile doldurulurken üniversite mezunu engelliler çaresiz bir şekilde iş aramaktaydı. Özel sektör artık engelli üniversite öğrencileri için özel programlar hazırlayarak onların içindeki potansiyeli ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda ülkemizde engelli üniversite öğrencileri için sosyal sorumluk projesini hayata geçiren kuruluşlardan birisi de bankamızdır. İlki Kasım 2008 de gerçekleştirilen Engelsiz Kampüs ile bugüne kadar onlarca üniversiteli genç bu kampüste profesyonel iş dünyası ile buluşma ve inovasyonu keşfetme fırsatı buldu. Ve aralarından kimileri bankamızda işe başladı. Bunlardan biride benim 🙂 Bankamız TEB, sektördeki çoğu kuruluştan farklı olarak engelli personellerinin kariyerlerine devam etmesi konusunda objektif davranarak yükselmelerine imkan tanımaktadır. Bu sayede sektörde çok büyük bir potansiyele sahip olup fark yaratacağına tüm kalbimle inanıyorum.

Ben konuya bir de farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Engelli diye bir kavramın olmadığını engelli olarak adlandırılan bireylerin aslında sadece standarttan farklı olan bireyler olduğunu düşünüyorum. Bu farklılıklar akla ilk geldiği gibi olumsuz  yönde değildir her zaman aslında. Önemli olan farklılıklara sahip bireylerin doğru eğitilip ilgileri ve kabiliyetleri yönünde bir hedef seçmeleri bence. Bunu birkaç örnekle pekiştirmek istiyorum.

Engelliler Haftası ve Stephen Hawking
Stephen Hawking: 21 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmeye başladı. Sadece zihinsel faaliyetleri bu hastalıktan olumsuz etkilenmedi. Hawking ; Sonsuz Evren, Big Bang, Karadelik gibi teoremleri ile dünyada ün kazandı. Kitapları 40 dile çevrildi.

Engelliler Haftası ve Ludwig Van Beethoven
Ludwig van Beethoven: 46 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu kulakları tamamen duyamayan Beethoven herkesçe çok iyi bilinen 9.senfonisini bu dönemde yazmıştır.

Engelliler Haftası ve Jim Abbott
Jim Abbott: Doğuştan sağ eli olmayan Jim Abbott tutkuyla bağlı olduğu beyzbola profesyonel olarak 10 yaşında başladı. Oynadığı dönemlerde olimpiyatlarda ülkesine altın madalya kazandırması ile birlikte Amerika’nın dünyaca ünlü takımları olan Chicago White Sox ve New York Yankees’de oynadıktan sonra menajer oldu.

Engelliler Haftası ve Eşref ArmağanEşref ArmağanEşref Armağan: Doğuştan göremeyen Eşref Armağan 41 yıldır resim yapıyor. Avrupa’da sergiler açan Armağan için Harvard Üniversitesin de yapılan araştırmalar sonucunda dokunuşlarıyla gördüğü kanısına varılmıştır.

Engelliler Haftası ve Erik Weihenmayer
Erik Weihenmayer: 13 yaşında görme yetisini kaybeden Erik Weihenmayer dünyanın en yüksek tepesi Everest’e tırmanmayı başardı. 2008 yılında 7 kıtada da en yüksek zirvelerine ulaşarak dünya çapında bir sporcu oldu.


Fatih Tek
Şube İşlem Yetkilisi /  Pınarbaşı Şubesi