Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriFestivale Gel! Türkiye’den ve Dünyanın Dört Bir Yanından Yaz Festivalleri

Festivale Gel! Türkiye’den ve Dünyanın Dört Bir Yanından Yaz Festivalleri

Çeşme’de Electronica, Bozcaada’da Caz, Bodrum’da Chil-Out, Budapeşte’de Sziget, Belçika’da Tomorrowland… Yaz festivallerinde yerinizi ayırttınız mı? İşte müzik ve festival tutkunları için eğlenceli bir rehber

EXIT Festival

Sırbistan’daki Petrovaradin Kalesi’nde, 12-15 Temmuz günlerinde gerçekleştiriliyor. David Guetta, French Montana, Mahmut Orhan, Burak Yeter EXIT Festival’deki isimlerden. Festival; poptan elektroniğe, metalden hip-hop’a kadar birçok tarza ev sahipliği yapıyor.

Chill-Out Festival 

20-21 Temmuz’da Bodrum’da, 11 Ağustos’ta Çeşme’de ve 15-16 Eylül’de ise İstanbul’da! Lounge FM tarafından düzenleniyor. Chill-Out Festival’e bu yıl katılacak isimler arasında Elie Light, Chaim, Luca Musto, Viken Arman ve Lum var.

Electronica Festival

Her yıl iki ayrı kentte düzenlenen Electronica Festival, bu yıl 28-29 Temmuz İstanbul’da (Kafes’te); 22-23 Ağustos’ta Çeşme’de. Türkiye’nin bu büyük elektronik müzik buluşması, 15 yıldır düzenleniyor. Festivale katılacak isimler arasında Adana Twins, BOg, Carrot Green, Denis Horvat, Hyenah, Pablo Fierro ve Stavroz bulunuyor.

Bozcaada Caz Festivali

27-29 Temmuz günlerinde Ayazma Manastırı’nda gerçekleştirilecek Bozcaada Caz Festivali, doğa ve caz tutkunları için… Pop, funk, etnik birçok müzik esintisinin yanı sıra workshoplar, gastronomi aktiviteleri düzenlenecek. Sosyal projeler ve adaya yayılmış birçok etkinlik de artısı.

Tomorrowland 

20-29 Temmuz günlerinde Belçika Boom’da, dünyanın en büyük elektronik müzik festivallerinden biri var: Tomorrowland. Steve Aoki, Vini Vici, Solomun, Yves V, Paul van Dyk, White Noise, Tiesto, Underworld ve Tiga, festivalde sahne alacak isimlerden.

Unplugged Music Festival

4 Ağustos’ta Bodrum’da. Akustik müzik festivali Unplugged Music Festival’ın arkasında, maNga’nın solisti Ferman Akgül bulunuyor. İlk kez bu yıl gerçekleşecek festival kapsamında, gün boyunca deniz aktiviteleri, workshop’lar, yarışmalar ve sokak müzisyenleri eşliğinde bir plaj partisi düzenlenecek. Sahnede maNga dışında Gökhan Türkmen, Kalben, Bora Uzer ve Hey! Douglas da var. En iyi hitlerinin akustik düzenlemelerini, gitar, piyano ve dalga sesleri eşliğinde seslendirecekler.

Sziget

8-15 Ağustos’ta, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de. Yedi gün sürecek festival, kentin kalbindeki Obuda Adası’nda. Sziget’in sloganı: Özgürlük adasında sevgi devrimi! Arctic Monkeys, Gorillaz, Kendrick Lamar, Mumford & Sons, Shawn Mendes, Liam Gallagher, Bastille, Dua Lipa, Gogol Bordello gibi dev isimler sahnede. Türkiye’den de Ezhel ve Baba Zula sahne alacak.

Burning Man

ABD Nevada’da, 26 Ağustos-3 Eylül günlerinde Burning Man var! 1986 yılında iki kişiyle başlayan Burning Man, her yıl binlerce kişiyi Nevada’nın Black Rock Çölü‘nde geçici olarak kurulan Black Rock City’de ağırlıyor. Katılımcıların giyim tarzları görülmeye değer. Festivalin sonunda insan bedenini ve kalıpları temsil eden dev Tahta Adam heykeli yakılıp küle dönüşüyor.