Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiFestivallerin En Coşkulusu: Coachella

Festivallerin En Coşkulusu: Coachella

Coachella festivali 20. yılını kutluyor. Müzik, sanat ve moda gündemiyle renkli görüntülere sahne olan festival bu yıl 12, 13, 14 Nisan ve 19, 20, 21 Nisan günleri gerçekleşecek.

Palmiye ağaçlarıyla “nefes” bulan puslu Colorado Çölü’nde; hoparlörlerden yükselen yüksek desibelli müzik nezdinde heybetli bir dönme dolabın, dev sanat enstalasyonlarına eşlik ettiğini görüyoruz. Burada kocaman bir salyangoza, görkemli bir astronota veya tırtıldan dönüşmüş narin bir kelebeğe rastlamak olası. The Coachella Valley Music and Arts Festival; Empire Polo Club tarafından Indio, Kaliforniya’da; Colorado Çölü’nün içindeki Coachella Valley’de düzenlenen dinamik bir festival. Bu ay 20. yılını kutlamaya hazırlandığımız festivalde Rock, Pop, Indie, Hiphop, Elektronik ve Dance gibi çeşitli müzik türlerini temsil eden grupların yanı sıra, çarpıcı sanat çalışmaları da görücüye çıkıyor.

Daha Özel Bir Kitle Hedefleniyor

Festivalin başlangıç hikâyesinde Seattle’lı meşhur grunge müzik grubu Pearl Jam’in, 1993 yılında gerçekleştirdiği bir boykot var. Ticketmaster adlı bilet şirketinin himayesindeki konser mekânlarını Empire Polo Club’da verdikleri konserle boykot eden grup, mekânın büyük insan topluluklarını kaldırabileceğinin anlaşılmasına vesile oluyor. Festival için maddi imkânları sağlamak birkaç sene sürse de Coachella oldukça sembolik bir zamanda, bir Woodstock festivalinden üç ay sonra gerçekleşiyor. Genelde grupların radyo başarısını kıstas alan Woodstock’un aksine, Coachella yetkilileri sanatsallığa daha çok önem veriyor ve müzik listelerinde büyük başarı görmemiş olan, “trendy” şarkıcıları seçiyor. Festivalin iki kurucusu Paul Tollett ve Rick Van Santen’e göre “mazlumları” bir araya getirmek, daha özel bir kitleyi festivale çekme potansiyelini güçlendiriyor. Haliyle gelişmekte olan veya tekrar bir araya gelmiş gruplar için de uygun bir platform olduğunu söyleyebiliriz.  

Ariana Grande Bu Yıl Onur Konuğu

Coachella festivalinin bu yılki onur konuklarından biri de Ariana Grande.

2000 yılında düzenlenmeyen festival 2001 itibariyle farklı yapılarda gerçekleştirilmeye devam ediyor ve Nisan ayının birbirini takip eden üç hafta sonunda, ikişer gün ve her hafta sonu aynı “line-up”, yani aynı sanatçı listesinin muhafaza edildiği bugünkü formatına kavuşuyor. 2003 yılındaki önemli yenilik, festival alanında kamp kurulmaya başlanması. 20. festival, 12 ve 29 Nisan Cuma günleri, 13 ve 20 Nisan Cumartesi günleri, 14 ve 21 Nisan Pazar günleri gerçekleşecek. Bugüne kadar Beck, Björk, Beastie Boys, Radiohead, Coldplay ve The Weekend gibi, her dönemin popüler gruplarını ağırlayan festivalin bu yılki “onur konukları” Childish Gambino, Tame Impala ve Ariana Grande olacak.     

Görsel sanatlar açısından da büyük önem taşıyan festival, her yıl çok sayıda interaktif sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Eserlerin kalitesi ve derecesi her sene ziyadesiyle artıyor çünkü festival hep kendiyle yarışıyor. Bütçelerin düşük olduğu geçmiş zamanlarda Burning Man festivalinden arda kalan sanat eserleri geri dönüştürülerek değerlendirilirken, şimdi bazı eserler festival bitiminde Art Basel’de sergileniyor. Yüzlerce teklif arasından itinayla seçilen çalışmaların hazırlanmaları için çok kısıtlı bir süre var. Festival alanına sadece 10 gün öncesinde girebilen sanatçılar zamanla yarışırken, çöl koşullarıyla da mücadele ediyorlar. Festival sonunda eserleri bozup tekrar kurmak masraflı olduğu için, en fazla yarısı kadarı çöl sınırlarını aşarak başka yerlerde sergilenebiliyor. 2017 yılında festivale 250.000 kişi katıldığına göre, sanatçıların her halükarda yeteri kadar ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.     

Coachella Modası

“Coachella stili” ünlü dergilerin moda çekimlerine ilham olurken, hazır giyim mağazaları raflarını festival ruhunu betimleyen parçalarla dolduruyor. Festival tarzınız ne kadar sıra dışıysa, o kadar iyi. En popüleri ise hippi stili! Tığ işi “kroşe” bluzlar, işlemeler, etnik detaylar, denim şortlar, kovboy çizmeleri, püsküller ve fırfırlar… Tüylü Kızılderili şapkalarından uzak durduğunuz sürece (!) her şey mubah! Orijinalliğinizi konuşturun ancak koşullara uygun, pratik giyinin. Festivalde saatlerce ayakta kalınıyor. Ayrıca Coachella Valley çok kuru ve sıcak, dolayısıyla nefes alan ve kolay temizlenen tiril tiril kumaşları tercih etmek en iyisi. Güneş gözlükleri, şapka ve çöl fırtınalarından korunmak adına bir bandana bulundurmalı, sıcaklığın hızla düştüğü geceler için de mutlaka önlem almalı.

BİLMEKTE FAYDA VAR

Coachella festivaline gitmek isteyenler için deneyimli katılımcıların uyarıları var. Bunlardan en önemlileri festival boyunca bol miktarda su içmek ve güneşten korunmak! Tercihe göre alanda kamp kurulabilir veya otelde kalabilirsiniz. Buna göre erken davranmak lazım çünkü tarih yaklaştıkça alana yakın otellerin fiyatları artıyor. Kamp yapmak neden avantajlı? Setler arası çadırınıza çekilip dinlenebilir, festival alanına git-gel trafiğinden kurtulabilirsiniz. Öte yandan koşullar zor olabilir ve iyi uyuyamayabilirsiniz. Festivale bileğe takılan bileklikle giriş yapılıyor ve bileklik seçtiğiniz tarihler dışında bir başka hafta sonunda geçerli olmuyor.