Ana SayfaSporFilme de Çekilen, Tenis Tarihinin Efsanevi Maçı: “Cinsiyetler Savaşı (Battle Of The Sexes)”

Filme de Çekilen, Tenis Tarihinin Efsanevi Maçı: “Cinsiyetler Savaşı (Battle Of The Sexes)”

Tarih: 20 Eylül 1973. Kort, ABD’de Houston’daki The Astrodome. 30,472 seyircili bir tenis maçı! Televizyon ekranlarında milyonlarca izleyici… Emma Stone ile Steve Carell’ın başrollerini paylaştığı “Battle of The Sexes-Ezeli Rekabet” filminin esas kahramanları Billie Jean King ve Bobby Riggs. Bu maça neden yalnızca bir spor müsabakası olarak bakılamaz?  Yanıtı bu yazıda.

(Soldan sağa) Oyuncu Emma Stone, Billie Jean King, Oyuncu Steve Carell ve Bobby Riggs.

Dünya tenis tarihinin unutulmaz maçlarından biri de 20 Eylül 1973 tarihindeki Billie Jean King- Bobby Riggs maçıdır. Başrollerinde Emma Stone ile Steve Carell’ın yer aldığı “Battle of The Sexes-Ezeli Rekabet” filmi de bu tarihi maçı konu alır. Peki nedir bu maçı efsaneler arasına yazdıran?

Kadın Tenisçiler Birliği’nin Kurucusu 

Olayın kahramanlarından Billie Jean King ile başlayalım. Adını tenis tarihine yazdıran ve “Cinsiyetler Savaşı (Battle of the Sexes)” denince ilk akla gelen isim olan kadın sporcu, 22 Kasım 1943 yılında ABD, California’da doğdu. Bugün 74 yaşında olan Billie Jean King, kariyerine on iki Grand Slam tekler ve on altı çiftler şampiyonluğu sığdıran; “Wimbledon”ı altı kez kazanan bir tenis yıldızı. Onu efsaneler arasına yazdıran sadece başarılı tenis kariyeri değil; her zaman sporda cinsiyet ayrımıyla mücadele etmiş, birçok spor dalı gibi erkek egemen tenis sporunda da canla başla çalışan bir kadın o…. Kadın Tenisçiler Birliği’nin (WTA) kurucusu ve ilk başkanı; Kadın Spor Dergisi, kadın sporcuların haklarını savunan hukuk vakfı ve kadın tenis ligi gibi tüm başarılı işlerin ardındaki kadın…

Efsanevi tenis yıldızı Billie Jean King, şu anda 74 yaşında.

1965’te ABD’li televizyon ve radyo sunucusu Larry King ile evlendi ve 1987 yılında evlilikleri sonlandı. Billie Jean King’in erkeklere değil de kadınlara ilgi duyduğunu açıklaması ise o yıllarda manşetlere çıkan başka bir konu… 1983 yılında ise profesyonel tenis hayatına veda etti.

Ölene Kadar Arkadaş Kaldılar 

1995 yılında prostat kanserinden hayatını kaybeden, ölene dek de arkadaş kaldığı “rakibi” Bobby Riggs’e de bir parantez açalım. 1918 yılında ABD’de dünyaya gelen Riggs, 30’lı yılların sonu-40’lı yılların başında tenisin 1 numarasıydı. 1973’te yani 55 yaşında, hatta profesyonel tenis hayatından emekli olduğunda bile sivri dili ve “kumarbaz”lığıyla hep gündemdeydi.

Tüm zamanların en çok izlenen spor müsabakasının diğer kahramanı: Bobby Riggs.

Tenise ilgi çekmek ve para kazanmak için -medyanın da desteğiyle- kadın tenisçilere meydan okudu Riggs… O dönem kadınlarda 1 numara olan Avustralyalı, 30 yaşındaki sporcu Margaret Court’u yendiği maç “Anneler Günü Katliamı” olarak geçti manşetlere! Riggs’in esas gözüne kestirdiği kadın sporcu ise Billie Jean King’di, King onu önce reddetse de sonra tarihe “Cinsiyetler Savaşı (Battle of the Sexes) adlı maç için sözleşti iki sporcu… Tüm zamanların en çok izlenen spor müsabakası olan bu maç, yalnızca bir tenis maçı olarak sınırlandırılamaz: Cinsiyet ayrımcılığı üzerine gündem yaratmış, feminizmi ateşlemiştir.

“Kadınlar erkeklerin yüzde 25’i kadar tenis oynuyor, dolayısıyla ödülün de yüzde 25’ini almaları doğrudur”, “Neden yenerim, biliyor musunuz? Çünkü o bir kadın ve duygusal olarak dengesiz!” sözleri, bu tarihi maç öncesi Rigss’in medyaya verdiği demeçlerden!

Eze Eze Yendi

Tarih: 20 Eylül 1973. 30 yaşındaki Billie Jean King, 55 yaşındaki Bobby Riggs’e karşı! Ödül, 100 bin dolar ve sponsorluk gelirleri… Maç, ABD Houston’daki The Astrodome’da. Seyirci rekoru: 30,472 seyircili bir tenis maçı! Televizyon ekranlarında da 90 milyon izleyici… Sadece sportif bir müsabaka değildir bu maç… Tam anlamıyla bir karnaval havasında başlar; Billie Jean King korta Kleopatra kostümüyle çıkarken mavi süet ayakkabılarıyla da konuşulur. Riggs’in üzerinde ise sarı bir ceket vardır.

“Eğer kaybetseydim kadın tenisi 50 yıl geri giderdi. Kadın tenisinin geleceği büyük yara alır ve bu olay kadının özsaygısını olumsuz etkilerdi” diye maç sonrası yine “tarihi” bir konuşma yapan King, 55 yaşındaki eski Wimbledon şampiyonu Riggs’i 3-0 ezerek yendi. Maçın ardından birçok sponsorluk anlaşmasına imza attı ve o yıl 1 milyon dolar gelir beyan etti.

“Zaferler Geçici, Mağlubiyetler Kalıcıdır!”

Billie Jean King’in ünlü sözlerinden: “Herkes kazanmaktan, şampiyonlar kaybetmekten korkar!”

Dünya kadın tenisi denince akla gelen en önemli isimlerden biri olan Billie Jean King’in ünlü sözleri de var:

“Herkes kazanmaktan, şampiyonlar kaybetmekten korkar!”

“Zaferler geçici, mağlubiyetler kalıcıdır!”

“Bir gün öldüğümde cenaze törenimde kimse benim hakkımda konuşmayacak. Sadece orada öylece durup o gece Bobby Riggs’i nasıl yendiğimi birbirlerine anlatacaklar.”

“Battle of the Sexes- Ezeli Rekabet” filminin başrollerinde Emma Stone ve Steve Carell var.

Emma Stone’un Billie Jean King’i, Steve Carell’ın Bobby Riggs’i canlandırdığı Battle of the Sexes- Ezeli Rekabet’in yönetmenleri, Jonathan Dayton ve Valerie Faris. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 16. kez düzenlenen Filmekimi’nde de gösterilen bu film, özellikle biyografik yapımlardan hoşlananlar için… Tabii ki tenis tutkunları da kaçırmamalı.