Ana Sayfaİş DünyasıKurum İçi İnovasyonFinansal teknolojinin parlak geleceği

Finansal teknolojinin parlak geleceği

Mobil cihazların kullanım oranı artıyor, mobil bankacılık geniş kitlelere yayılıyor. Güvenlik çözümleri arttıkça da mobil bankacılığın internet bankacılığındaki yeri daha da sağlamlaşıyor. Büyük veri, yapay zeka ve herkese açık bulut sistemleri ise finans sektörünün teknolojiyle olan işbirliğini üst boyutlara taşıyacak.

Finansal hizmetlerin geniş kitlelere yayılması, elbette teknolojinin bu denli hızlı gelişmesiyle doğru orantılı… Büyük veri, yapay zeka ve herkese açık bulut sistemleri ile finans ve teknolojinin bir araya gelmesi, bu sektörü daha iyi, hızlı ve kolay hale getirecek.

 

“90’LARDA İNTERNET NEYSE, BLOCKCHAIN DE O KADAR ÖNEMLİ”

Sanal para birimi Bitcoin için geliştirilen Blockchain adlı sistem, son günlerin en çok konuşulan kavramlarından… Finans sektöründe bir devrim gerçekleştireceği de uzmanların ortak görüşü. Yaygın hale geleceği öngürülen Blockchain, alıcı ve satıcı arasında dijital ortamlarda gerçekleştirilebilecek tüm işlemlerin, aracı kuruluşlar olmadan doğrudan gerçekleştirilebilmesi esasına dayanıyor. Takip edilebilir global bir para birimi olması, etkin bir altyapı kullanması ve işlem maliyetlerinde kayda değer bir tasarruf sağlaması, Blockchain teknolojilerinin global bankacılıkta tercih edilme sebebi… Özellikle online ödemelerde Bitcoin’in büyük kolaylık sağlayacağı bir gerçek.
Yakın bir gelecekte; Bitcoin’in değerinde yaşanan dalgalanmaların azalması sonucu daha stabil bir fiyatlama öngürülüyor. Tabii ki şu da var: Toplam Bitcoin miktarı limitli. Dolayısıyla üretim maliyeti artıyor. Bitcoin’e benzeyen ama üretimde alternatif çözümler üreten markaların da yükselişe geçeceğini tahmin etmek zor değil.

IBM MENA Blockchain Başkanı Kathryn Harrison “90’lı yıllardaki internet neyse, blockchain de o kadar köklü ve kapsamlı bir değişim anlamına geliyor” diyor. Harrison, Blockchain’in yararlarını dört ana kategoride özetliyor:
“Birincisi mutabakat, bir iş ağındaki her partnerin yapılan işlemi görebilmesi ve aynı fikirde olması. İkincisi her partinin işlemin kökenini görebilme imkanı… Blockchain dünyasında varlıkların nereden geldiğini, sistemden nasıl geçtiklerini görebiliyorsunuz. İstediğiniz parça hakkında veya istediğiniz parti hakkında hangi taraftan olursa olsun, ne bilgi istiyorsanız sistemde aratabiliyorsunuz. Sonra bir de düzenleyici kuruluşların işin içine girdiğini düşünün. Gerekli sertifikalara sahip olup olmadığını denetçi kuruluşun doğrudan görebildiğini bugünkünden çok daha hızlı bir şekilde görebiliyor olacaklar. Genel bir şeffaflık artışı sistemin her tarafına yayılacak. Asıl heyecanlandıran fayda ise yükümlülük… Blockchain üzerinde olan hiçbir şeyi değiştiremiyorsunuz. Diğer bir fayda da kesinlik. Yani bir işlem tamamlandıktan sonra o işlem net ve kesin olarak bitmiş, sona ermiştir. Bugünün iş dünyasında işlemlerin sonlanması günler hatta haftalar alabiliyor. Blockchain dünyasında tüm işlemler için hem zamanı azaltıp hem de maliyetleri düşürebileceksiniz. Yolsuzluklar azalacak ve network üyeleri arasındaki güven artacak.”

3

KİTLESEL FONLAMA: CROWDFUNDING

Crowdfunding, geleceğin trendlerinden biri. Alternatif bankacılık ve finans anlayışına iyi bir örnek olan kitlesel fonlama, yani crowdfunding, yeni olmayan bir yatırımcılık anlayışı. Veri güdümlü hedeflerle yatırımcıların farklı farklı alanlara yatırım yapmalarını kolaylaştırmakta…
Global crowdfunding pazarının başta teknoloji şirketleri olmak üzere diğer sektörlerle birlikte 2025 yılında 90 milyar doların üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Günümüzde oyunlardan filmlere, günlük eşyalardan oyun konsollarına dek birçok proje Kickstarter, Indiegogo ve Gofundme gibi farklı sitelerde toplanan fonlarla hayata geçirildi. Bu platformlardan yatırım alarak büyüyen firmaların yanında Skully gibi milyonlarca dolar toplayıp daha sonra iflas açıklayan kurumların da olması, bu sisteme olan güveni zedeleyebiliyor. Peki gelecekte ne olacak? Crowdfunding’in daha fazla ilgi görmesi, klasik yatırım araçları tarafından yatırıma değer görülmeyen birçok projenin hayata geçirilmesinde kullanılması öngörülüyor. Alt kültüre ait projelerin gerçekleştirilebilmesi için potansiyeli en yüksek yatırım modelinin Crowdfunding olmaya devam edeceği de öngörülerden biri…

4

MOBİL BANKACILIK ATM KULLANIMI KADAR SIRADAN OLACAK

Gelecek 10 yıl içerisinde mobil bankacılığın ATM kullanımı kadar sıradan hale gelmesi ve bireysel bankacılık sektöründe köklü değişimlere yol açması bekleniyor. Günümüzde, Milenyum Kuşağı’nın yüzde 67’si mobil bankacılık kullanırken, 60 yaş üzerinde bu oran yüzde 18…
Mobil bankacılık, risklerine rağmen hızlı ve kolay olması ve global pazarlarda mobil cihazların gittikçe artan kullanım oranı sayesinde gelecek yıllarda hızlı yükselişine devam edecek. Yeni nesil kullanıcılar, mobil ödeme yöntemlerini gün geçtikçe daha çok kullanacak. Mobil cüzdanlar gibi güvenlik çözümleri, mobil bankacılığa olan güveni de arttıracak. Kısacası genç yaşlı herkes mobil bankacılıkla barışacak.
Finans teknolojilerinden söz ederken online alışverişin de yükseliş trendinde olduğunu unutmamak gerek… Bitcoin gibi Cryptocurrency’ler, özellikle online alışverişte teknolojiye yatkın kişiler tarafından kullanılıyor. Online alışverişin yaygınlaşmasıyla bu gelişmelerin de gündelik hayatın rutinine ayak uydurduğuna tanıklık edeceğiz. Hem de öyle yakın bir gelecekte değil, pek yakında!