Ana SayfaTeknolojiFrankfurt Otomobil Fuar’ında Elektrikli Araba Rüzgarı

Frankfurt Otomobil Fuar’ında Elektrikli Araba Rüzgarı

Avrupa’nın en büyük ve en görkemli oto şovlarından Frankfurt Otomobil Fuarı 14 Eylül’de kapılarını ziyaretçilere açtı.  24 Eylül tarihine kadar devam edecek fuarda, otomotiv sektörünün önde gelen markaları yeni modellerini ve konsept otomobillerini otomobilseverlerin beğenisine sunuyor. BMW,Mercedes ve Volkswagen gibi Alman devleri de bu yıl, otomotiv endüstrisinde gittikçe yaygınlaşan elektrikli otomobillerinin yeni modellerini tanıttı.

Mercedes Smart vision EQ fortwo’nun direksiyonu ve pedalları yok!

Mercedes Smart vision EQ Fortwo modeliyle geleceğin otomobil teknolojisini tanıtmış oldu. Direksiyonu ya da pedalları bulunmayan araç istenilen konumdan yolcularını alabiliyor. Tamamen elektrikli ve kendi kendine gidebiliyor.

BMW’nin yeni modeli ise daha az fütüristik. i3 ve i8 modellerinin ardından BMW tamamen elektrikli, bugüne kadarki en iyi elektrikli modeli i Vision Dynamics’i tanıttı.. Tesla’nın modellerine rakip gösterilen araç, saatte 200 km hıza ulaşabiliyor. Tek bir şarjla 600 km’lik mesafe kat edebilen araç 100 km’ye 4 saniyede çıkabiliyor. i Vision Dynamics klasik BMW zarifliğini modern bir biçimde yeniden yorumlayan bir tasarıma sahip.

BMW grubu altındaki MINI de ilk elektrikli modeli Mini Electric Concept’i tanıttı. BMW i3 ile aynı teknolojiyi kullanan Electric Concept şehir içinde kısa mesafeler için uygun. Mini ailesinin tasarım özelliklerini taşıyan yeni model seri üretime 2019’da girmiş olacak.

Volkswagen 80 Elektrikli Model Planlıyor

Volkswagen’in hedefi büyük! 2025’ten itibaren 80 elektrikli modeli piyasaya sürmüş olmayı planlıyor. Volkswagen’in bu 80 yeni modelinin 50’si tamamen elektrikli, 30’u da hibrit modellerden oluşacak. Bu yıl ise gözler I.D.CROZZ modelinin üzerinde. Dört kapılı konsept SUV, Volkswagen’in gelecek yıllarda üreteceği modeller için bir örnek teşkil ediyor. Araç iki motoru sayesinde tek şarjla 500 km mesafe gidebiliyor. Maksimum hızıysa saatte 180 km. VW, I.D.CROZZ’u ve Golf segmentindeki I.D. modelini 2020’den itibaren seri üretime sokmayı planlıyor.

İlk tanıtımı Şangay’da yapılan Škoda’nın Vision E modeli de fuarda dikkat çeken elektrikli otomobiller arasında. Vision E, Škoda’nın tamamen elektrikli ilk modeli. Açıldığında birbirine bakan dört kapısı bulunan modelde aynalar yerini kameralar ve sensörlere bırakmış. I.D.CROZZ gibi Vision E de tek şarj ile 500 km gidebiliyor ve maksimum hızı 180 km. Škoda 2025’ten itibaren 5 elektrikli model piyasaya sürmeyi planlıyor.

Hibrit modellerin yavaş yavaş yerini tamamen elektrikli modellere bıraktığını görmek çevre kirliliğine çözüm olarak sevindirici bir haber. Çoğu büyük markanın 2020’de tamamen elektrikli otomobillerini seri üretime sokuyor olması da bu modellerin yaygınlaşacağı anlamına geliyor. Haliyle bu otomobillerin fiyatları düşecek ve sokaklarda daha fazla şarj istasyonu göreceğiz. 2020’den sonraki 10 yıl içerisinde muhtemelen yollardaki araçların yadsınamaz derecede büyük bir kısmı elektrikli olacak.